Baza leków

Rupafin – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Rupafin to popularny lek przeciwhistaminowy, który zazwyczaj stosowany jest w leczeniu objawów alergii. Substancją czynną leku jest rupatadyna. Należy pamiętać, że wydawany jest on wyłącznie na receptę i powinien być stosowany pod kontrolą lekarza.

Rupafin – co to jest?

Rupafin to lek przeciwhistaminowy. Ze względu na to, że dostępny jest jedynie na receptę, powinien być stosowany na zlecenie i pod kontrolą lekarza. Zazwyczaj zalecany jest pacjentom, którzy borykają się z objawami alergii. Substancją czynną leku jest rupatadyna, która ma postać fumaranu. W związku z tym omawiany lek uznawany jest za antagonistę histaminy o długim oraz selektywnym działaniu na receptory H1. Rupafin bardzo szybko się wchłania. 

Rupafin – zastosowanie

Rupafin to lek stosowany w przypadku objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a także w leczeniu pokrzywki. Jeśli borykasz się z objawami alergii, konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia może rozwiązać problem i pomóc pozbyć się uciążliwych objawów. 

Rupafin – dawkowanie i droga podania

Zastanawiasz się, jak dawkować omawiany lek? Rupafin jest lekiem dostępnym zarówno pod postacią tabletek, jak i roztworu doustnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką dawkę leku przyjmować, dokładnie zapoznaj się z treścią ulotki dołączoną do opakowania lub stosuj się do zaleceń lekarza. Lek Rupafin można zażywać niezależnie od posiłków. Osoby powyżej 12. roku życia powinny stosować 1 tabletkę Rupafin 10 mg na dobę.

Rupafin – przeciwwskazania do stosowania

W przypadku leku Rupafin istnieją pewne przeciwwskazania do jego zażywania. Przede wszystkim nie zaleca się przyjmowania preparatu osobom, które wykazują nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Poza tym nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Podczas wizyty poinformuj go o wszystkich przyjmowanych lekach, ponieważ omawiany preparat może wchodzić w interakcję z innymi. 

Rupafin – możliwe działania niepożądane

Niestety przyjmowanie Rupafinu może wywołać wiele skutków ubocznych. Pamiętaj jednak, że nie występują one u każdego pacjenta. Najczęściej po stosowaniu leku Rupafin pacjenci zauważają: 

  • bóle i zawroty głowy;
  • nadmierne zmęczenie;
  • senność;
  • stany zapalne gardła;
  • zwiększony apetyt;
  • nudności i wymioty;
  •  biegunkę i wiele innych objawów. 

Jeśli po zastosowaniu leku zauważysz u siebie niepokojące dolegliwości, od razu skonsultuj się z lekarzem. Rupafin to lek przeciwhistaminowy, który możesz otrzymać wyłącznie na receptę.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023