Baza leków

Milurit – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!

Milurit jest lekiem stosowanym w przebiegu leczenia hiperurykemii, czyli wykrycia zbyt wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi. Preparat dostępny jest dla pacjentów wyłącznie na receptę. Sprawdź, czym jest Milurit i jakie skutki uboczne może wywołać!

Milurit – co to jest?

Milurit jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. To lekarz na podstawie wyników badań i dolegliwości pacjenta może zdecydować o konieczności zastosowania omawianego leku. Substancją czynną jest w tym wypadku allopurynol. 

Milurit – zastosowanie

Milurit stosuje się w leczeniu hiperurykemii. To schorzenie, które polega na pojawieniu się zbyt wysokiego poziomu stężenia kwasu moczowego we krwi. Działanie leku polega na hamowaniu aktywności enzymu nazywanego oksydazą ksantynową, co z kolei przyczynia się do hamowania wytwarzania kwasu moczowego. W konsekwencji zmniejsza się ilość kwasu moczowego obecnego we krwi i w moczu. Pierwsze efekty działania leku obserwuje się w ciągu zaledwie kilku dni. Stosuje się go w przypadku, gdy nie ma możliwości uzyskania poprawy stanu zdrowia pacjenta za pomocą odpowiedniej diety. Pamiętaj jednak, że lek ten wydawany jest wyłącznie na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Milurit – dawkowanie i droga podania

Milurit jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek doustnych w różnych dawkach. Poszczególne preparaty mogą różnić się również wielkością opakowań i ilością tabletek. Lek powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Nie należy stosować preparatu na własną rękę, a dawkowanie jest uzależnione od stopnia zaawansowania schorzenia. 

Milurit – przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Milurit jest nadwrażliwość na składniki preparatu, a także ostry napad dny moczowej. Należy poinformować lekarza o wszystkich odczuwanych dolegliwościach, a także o przyjmowaniu innych leków. 

Milurit – możliwe działania niepożądane

Milurit podobnie jak inne leki, Milurit może wywoływać nieprzyjemne i niepożądane dolegliwości. Należy do nich: 

  • wysypka; 
  • wymioty;
  •  biegunka; 
  • podwyższenie stężenia TSH;
  • obrzęki;
  • kołatanie serca. 

Milurit jest lekiem stosowanym w przebiegu hiperurykemii. Dostępny jest wyłącznie na receptę i powinien być stosowany pod kontrolą lekarza oraz zgodnie z jego zaleceniami.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023