Rupafin to popularny lek przeciwhistaminowy, który zazwyczaj stosowany jest w leczeniu objawów alergii. Substancją czynną leku jest rupatadyna. Należy pamiętać, że wydawany jest on wyłącznie na receptę i powinien być stosowany pod kontrolą lekarza.
Rupafin – co to jest?
Rupafin to lek przeciwhistaminowy. Ze względu na to, że dostępny jest jedynie na receptę, powinien być stosowany na zlecenie i pod kontrolą lekarza. Zazwyczaj zalecany jest pacjentom, którzy borykają się z objawami alergii. Substancją czynną leku jest rupatadyna, która ma postać fumaranu. W związku z tym omawiany lek uznawany jest za antagonistę histaminy o długim oraz selektywnym działaniu na receptory H1. Rupafin bardzo szybko się wchłania.
Rupafin – zastosowanie
Rupafin to lek stosowany w przypadku objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a także w leczeniu pokrzywki. Jeśli borykasz się z objawami alergii, konsultacja z lekarzem i wdrożenie odpowiedniego leczenia może rozwiązać problem i pomóc pozbyć się uciążliwych objawów.
Rupafin – dawkowanie i droga podania
Zastanawiasz się, jak dawkować omawiany lek? Rupafin jest lekiem dostępnym zarówno pod postacią tabletek, jak i roztworu doustnego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaką dawkę leku przyjmować, dokładnie zapoznaj się z treścią ulotki dołączoną do opakowania lub stosuj się do zaleceń lekarza. Lek Rupafin można zażywać niezależnie od posiłków. Osoby powyżej 12. roku życia powinny stosować 1 tabletkę Rupafin 10 mg na dobę.
Rupafin – przeciwwskazania do stosowania
W przypadku leku Rupafin istnieją pewne przeciwwskazania do jego zażywania. Przede wszystkim nie zaleca się przyjmowania preparatu osobom, które wykazują nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Poza tym nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Podczas wizyty poinformuj go o wszystkich przyjmowanych lekach, ponieważ omawiany preparat może wchodzić w interakcję z innymi.
Rupafin – możliwe działania niepożądane
Niestety przyjmowanie Rupafinu może wywołać wiele skutków ubocznych. Pamiętaj jednak, że nie występują one u każdego pacjenta. Najczęściej po stosowaniu leku Rupafin pacjenci zauważają:
- bóle i zawroty głowy;
- nadmierne zmęczenie;
- senność;
- stany zapalne gardła;
- zwiększony apetyt;
- nudności i wymioty;
- biegunkę i wiele innych objawów.
Jeśli po zastosowaniu leku zauważysz u siebie niepokojące dolegliwości, od razu skonsultuj się z lekarzem. Rupafin to lek przeciwhistaminowy, który możesz otrzymać wyłącznie na receptę.
Zobacz też:
- Hitaxa – na czym polega działanie leku?
- Olfen – kiedy można go stosować? Sprawdź!
- Tetralysal – jakie jest zastosowanie leku?
- Biseptol – antybiotyk na zakażenia bakteryjne
- Mydocalm – co to za lek i w jakich przypadkach się go stosuje? Sprawdź!
- Neoparin – jakie jest zastosowanie leku? Dowiedz się, jak dawkować Neoparin!
- Afobam – jakie jest zastosowanie leku?
- Milurit – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!