Baza leków

Seronil – działanie, zastosowanie, przeciwwskazania

Seronil jest lekiem, który możesz otrzymać wyłącznie na receptę, na zlecenie lekarza psychiatry. Powinieneś go stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty i pod jego ścisłą kontrolą. Podobnie, jak inne leki, także ten o działaniu antydepresyjnym może powodować działania niepożądane. Sprawdź ewentualne przeciwwskazania i poznaj kluczowe informacje dotyczące !

Seronil – co to jest?

Seronil to lek przeciwdepresyjny, który możesz otrzymać wyłącznie na receptę. Określany jest także jako selektywny inhibitor wychwytu serotoniny. Substancję czynną stanowi fluoksetyna, a pomocniczymi są gliceryna i sacharoza. Jeśli chodzi o postać leku, jest on dostępny w tabletkach 10 mg (po 30 lub 100 sztuk).

Seronil – zastosowanie

Lek Seronil może być podawany zarówno dorosłym, jak i dzieciom od 8. roku życia. Stosowany jest w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, a także bulimii. Choć lek może być istotną częścią terapii, każde z wymienionych schorzeń wymaga diagnozy psychiatry i stosowania kompleksowego leczenia pod jego nadzorem. 

Seronil – dawkowanie i droga podania

Lek dostępny jest wyłącznie na receptę, dlatego powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Seronil dostępny jest w postaci tabletek doustnych. Można go przyjmować niezależnie od posiłków. Stosowanie tego preparatu zaczyna się od dawki 10 mg na dobę u dzieci. Dawka początkowa w przypadku pacjentów dorosłych wynosi 20 mg, jednak można ją zwiększyć po 2 tygodniach terapii tym lekiem. Osobom, którym przepisano lek ze względu na depresję, specjalista może zalecić dawkę nawet do 60 mg. Dawkowanie zależy oczywiście od indywidualnego stanu pacjenta. Trzykrotność dawki początkowej zalecana jest również osobom zmagającym się z bulimią. Nie został przebadany wpływ stężenia większego niż 80 mg. W przypadku wspomnianych już osób poniżej 18. roku życia, a także seniorów dawki powinny być mniejsze i wynosić maksymalnie odpowiednio 20 i 40 mg.

Seronil – przeciwwskazania do stosowania

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Seronil jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią, chyba że lekarz podejmie inną decyzję. Warto również poinformować specjalistę o przyjmowaniu innych leków, które mogą wchodzić w interakcję z Seronilem. Mowa m.in. o fenytoinie, licie, tryptanach, neuroleptykach, klozapinie czy doustnych środkach przeciwzakrzepowych. Nie powinno się również łączyć tego leku z alkoholem.

Seronil – możliwe działania niepożądane

Wśród możliwych skutków niepożądanych stosowania tego leku najczęściej wskazuje się:

  • ból i zawroty głowy;
  • problemy ze snem;
  • nadmierne zmęczenie;
  • nudności i wymioty. 

Często mogą występować również zmniejszenie apetytu, obniżenie libido i problemy ginekologiczne, zaburzenia uwagi czy suchość w ustach. W grupie najmłodszych pacjentów odnotowano myśli i próby samobójcze, a także spowolnienie przyrostu masy ciała.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2024