Farmakologia

Gliceryna – roślinny składnik popularny w kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym. Poznaj jej właściwości i zastosowanie!

Gliceryna – roślinny składnik popularny w kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym. Poznaj jej właściwości i zastosowanie!

Gliceryna znana jest także jako glicerol i występuje w stosowanych na co dzień kosmetykach, np. kremach czy balsamach, lekarstwach. Czasem znaleźć ją można nawet w kuchni. Gdzie dokładnie znajduje się gliceryna? Jakie wykazuje właściwości? Odpowiadamy!

Glicerol to składnik, który pomaga producentom leków i kosmetyków uzyskać pożądaną konsystencję produktu. Z tego powodu najczęściej można go znaleźć w składzie kosmetyków, takich jak kremy, balsamy czy maści. Co najważniejsze, gliceryna wykazuje silne właściwości nawilżające i z tego względu jest tak bardzo popularna. W każdej drogerii czy aptece znajdziesz produkty z gliceryną przeznaczone do pielęgnacji na co dzień. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Właściwości gliceryny – za co jest najbardziej ceniona?

Gliceryna to substancja, która powstaje z wykorzystaniem tłuszczu roślinnego, np. oleju palmowego lub kokosowego. Jest higroskopijna, co oznacza, że doskonale wiąże ze sobą cząsteczki wody. Inaczej mówiąc, bardzo dobrze ją wchłania, dlatego mówi się o wysokim działaniu nawilżającym i natłuszczającym kosmetyków z glicerolem.

Gliceryna a konsystencja kosmetyków i leków

Glicerol znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce również ze względu na zdolność homogenizacji pozostałych składników w produkcie. Substancja ta skutecznie zapobiega wysychaniu i rolowaniu się kremów czy ich krystalizacji. Gliceryna kosmetyczna pozytywnie wpływa także na trwałość wszelkich kosmetyków i lekarstw. Jej obecność pozwala na łatwiejsze rozprowadzanie konkretnego specyfiku na powierzchni skóry.

Gliceryna – właściwości korzystne dla zdrowia i urody

Glicerynę w kosmetyce często stosuje się zewnętrznie jako substancję zapobiegającą rogowaceniu i pękaniu naskórka, np. w kremach do pielęgnacji rąk czy stóp. Z uwagi na fakt, że dobrze rozpuszcza się w wodzie, obecna jest także w mydłach. Zastosowanie gliceryny w tej dziedzinie polega też na dodawaniu jej do preparatów o działaniu przeciwzmarszczkowym. Jeśli sprawdzisz skład swojej odżywki do włosów, z pewnością także znajdziesz tam glicerol – jego zadaniem jest wygładzanie i wzmacnianie struktury włosów.

Czy kosmetyki z gliceryną sprawdzają się zimą?

Gliceryna znajduje się również w kosmetykach do pielęgnacji zimą, kiedy skóra jest szczególnie narażona na niekorzystne działanie zimna i wiatru. Istnieje jednak opinia głosząca, że właściwości higroskopijne tej substancji tylko pozornie działają korzystnie na kondycję naskórka w tak trudnych warunkach, a w rzeczywistości zatrzymywanie wody powoduje jego pękanie. Wynikałoby z tego, że gliceryna to pożądany składnik kosmetyków na cieplejsze pory roku, gdy skórze grozi przesuszenie raczej w wyniku wysokich temperatur.

Działanie gliceryny jako składnika leków

Gliceryna jako związek chemiczny znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Przede wszystkim korzystnie działa na złagodzenie smaku niektórych specyfików, a także wpływa na trwałość ich konsystencji, powodując lepkość. Wykorzystuje się ją jako rozpuszczalnik do leków o zastosowaniu zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Glicerol znajdziesz np. w:

 • kroplach regulujących suchość oczu;
 • lekach przeciw zaparciom;
 • preparatach do czyszczenia uszu.

Zastosowanie gliceryny – czy istnieją jakieś przeciwwskazania?

Gliceryna uchodzi za substancję nietoksyczną, a więc nieszkodliwą dla organizmu człowieka. Działa łagodnie i nawet zastosowanie dużej dawki nie wpływa negatywnie na twoje zdrowie, jednak w niektórych przypadkach może dochodzić do skutków ubocznych w postaci:

 • zaburzeń w gospodarce elektrolitowej;
 • wzmożonego pragnienia;
 • podrażnień w przypadku aplikacji czopków;
 • biegunki.

Ponadto osoby, które borykają się z alergią na glicerynę, powinny ze szczególną uwagą sprawdzać składy poszczególnych lekarstw i kosmetyków.

Czy gliceryna jest bezpieczna dla zdrowia?

Warto wiedzieć, że gliceryna dodawana jest również przy produkcji liquidów do e-papierosów. Kiedy podczas palenia środek ten osiąga wysoką temperaturę, glicerol przekształca się w akrylamid – związek potencjalnie rakotwórczy, choć powszechny nie tylko w elektronicznych papierosach, ale również w produktach żywnościowych.

Gliceryna a inne substancje – z czym nie należy jej łączyć?

Istnieje grupa leków, które w połączeniu z gliceryną mogą wywoływać niepożądane reakcje organizmu. Należą do niej m.in.:

 • hydrokortyzon;
 • prednizon;
 • prednizolon;
 • furosemid;
 • chlortalidon;
 • hydrochlorotiazyd.

Wiele z tych substancji znajduje się w preparatach, które przyjmują osoby mające problem z nadciśnieniem. Połączenie glicerolu z tymi związkami prowadzić może do zawrotów głowy, ogólnego uczucia osłabienia organizmu czy przyspieszonej akcji serca, co z kolei wiąże się niekiedy z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia.

Gdzie można kupić glicerynę kosmetyczną?

Substancję tę dostaniesz właściwie w każdej aptece i sklepie z kosmetykami naturalnymi. Podczas zakupów warto jednak zainteresować się pochodzeniem konkretnej gliceryny, ponieważ na rynku dostępna jest:

 • gliceryna z tłuszczu zwierzęcego;
 • gliceryna z tłuszczu roślinnego (najpopularniejsza);
 • gliceryna syntetyczna (otrzymywana podczas produkcji benzyny).

Dobrej jakości gliceryna nie powinna posiadać barwy ani zapachu, a ponadto powinna przypominać gęsty olejek. Jeśli chodzi o cenę, to za buteleczkę o pojemności 50 g będzie trzeba zapłacić ok. 3–5 zł. Na bazie gliceryny w czystej postaci możesz przygotować wiele domowych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Najpopularniejsze kosmetyki z dodatkiem gliceryny roślinnej

Nawilżające właściwości gliceryny wspomagają działanie intensywnie regenerujących kosmetyków, które w swoim składzie mają także inne naturalne wyciągi. Jednym z nich jest krem do rąk z olejkiem z awokado lub wyciągiem z oliwy z oliwek. Równie chętnie stosowane są żele do mycia z ekstraktami z owoców, np. czarnej porzeczki czy cytrusów. Taki kosmetyk pielęgnacyjny to połączenie owocowego olejku zapewniającego równowagę gospodarki wodnej, gliceryny zatrzymującej wodę w naskórku oraz betainy zapewniającej skórze miękkość i elastyczność.

Gliceryna to substancja bardzo popularna w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. Jeśli szukasz kosmetyków czy specyfików medycznych, które korzystnie wpłyną na kondycję twojej skóry i skutecznie ją nawilżą, sięgnij po produkty z odpowiednią zawartością glicerolu.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2024