Baza leków

Zyrtec – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane

Przeciwhistaminowy lek Zyrtec jest stosowany przez osoby borykające się z alergią. Ten preparat, dostępny jedynie na receptę, może być zażywany przez dzieci i kobiety w ciąży. Jaka jest lista możliwych działań niepożądanych i przeciwwskazań? O tym oraz na temat dawkowania i stosowania leku przeczytasz poniżej.

Zyrtec – co to jest?

Zyrtec to dostępny wyłącznie na receptę (objęty częściową refundacją) lek przeciwhistaminowy. Występuje w formie tabletek powlekanych o dawce 10 mg, kropli doustnych 10 mg/ml, a także roztworu doustnego 1 mg/ml. 

Substancja czynna to dichlorowodorek cetyryzyny, która działa antyalergicznie. Hamowanie napływu eozynofili do skóry i spojówek pozwala na mniejsze ryzyko powstania pokrzywki i zaczerwienienia.

Lek Zyrtec łagodzi również zapalenie błony śluzowej nosa na tle alergicznym. 

Zyrtec – zastosowanie

Stosowanie tego preparatu jest zalecane w przypadku wystąpienia objawów na tle alergicznym. Zawarta w nim substancja czynna łagodzi m.in.:

  • dolegliwości związane z sezonowym lub przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa;
  • przewlekłą pokrzywkę idiopatyczną;
  • dyskomfort w obrębie oczu i nosa, wynikający z alergii.

Zyrtec – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku Zyrtec należy dobrać indywidualnie podczas wizyty u lekarza. Należy wziąć pod uwagę natężenie objawów oraz wiek i wagę pacjenta. 

  1. Lek w formie tabletki powlekanej przyjmuje się doustnie. Lepiej nie przyjmować go podczas posiłku lub tuż po nim, ponieważ wchłanianie może być opóźnione. Nie wpływa to jednak na ilość wchłoniętej substancji czynnej. Osoby dorosłe, a także dzieci powyżej 12. roku życia mogą przyjmować 1 tabletkę na dobę, natomiast młodsze dzieci powinny otrzymywać 0,5 tabletki w dwóch dawkach. 
  2. Krople Zyrtec należy dokładnie odmierzyć, zażyć i popić wodą. Dawki można dzielić na mniejsze. Dzieci powyżej 12. roku życia i dorośli mogą zażywać 20 kropli raz dziennie, natomiast młodsze dzieci po 10 lub 5 kropli w dwóch dawkach. 
  3. Roztwór doustny Zyrtec stosuje się bezpośrednio, bez konieczności rozcieńczania wodą. Dawka dla dorosłych to 10 ml (raz dziennie). W przypadku dzieci między 6. a 12. rokiem życia dawka wynosi 5 ml dwa razy na dobę, a u dzieci w przedziale wiekowym od 2 do 6 lat, powinny przyjmować dwa razy na dobę dawkę 2,5 ml. 

U pacjentów chorujących na zaburzenia pracy nerek dawkę należy ustalić indywidualnie 

Zyrtec – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Zyrtec jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz substancje pomocnicze. 

Nie należy zażywać go w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na hydroksyzynę i pochodne piperazyny. 

Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Zyrtec są również zaburzenia czynności nerek i wątroby. 

Lek nie może być łączony z alkoholem. 

W trakcie ciąży decyzję o leczeniu przy użyciu tego preparatu musi podjąć lekarz. W czasie karmienia piersią jego stosowanie jest niewskazane. 

Zyrtec – możliwe działania niepożądane

Podczas zażywania leku Zyrtec, mogą pojawić się działania niepożądane. Rzadko spotykane ciężkie reakcje alergiczne wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej i odstawienia leku. 

Często spotykanymi, lecz łagodnymi skutkami ubocznymi podczas zażywania leku Zyrtec są przede wszystkim problemy żołądkowo-jelitowe oraz zmęczenie, senność i ból głowy. 


Zobacz też:
Archiwum: luty 2024