Baza leków

Nasometin – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane. Kto może zażywać lek Nasometin?

Lek Nasometin to aerozol do nosa o działaniu przeciwzapalnym. Dostępny jest jedynie na receptę i może być stosowany od 3. roku życia. Nie zaleca się go kobietom w ciąży i karmiącym piersią. 

Nasometin – co to jest?

Nasometin to lek dostępny jedynie na receptę. Ma formę aerozolu do nosa. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwalergicznym oraz immunosupresyjnym.

Zawartą w leku Nasometin substancją czynną jest mometazon. Występuje w opakowaniu o gramaturze 10 i 18 gramów, kolejno 60 i 140 dawek. 

Lek Nasometin najczęściej stosowany jest w medycynie rodzinnej, laryngologii oraz alergologii. Preparat ten miejscowo łagodzi stan zapalny błony śluzowej nosa, zmniejsza także obrzęk i podrażnienie. 

Zalecany w celu łagodzenia objawów kataru, kichania, uczucia zatkanego nosa oraz obrzęku i świądu na tle alergicznym. 

Nasometin – zastosowanie

Lek Nasometin najczęściej zalecany jest w celu łagodzenia objawów alergii całorocznej lub sezonowej. Może być stosowany u dorosłych i dzieci po 6. roku życia. 

U dorosłych pacjentów może być stosowany również w przypadku zdiagnozowania obecności polipów w nosie. 

Nasometin – dawkowanie i droga podania

Lek Nasometin należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. 

Aplikowanie aerozolu Nasometin przebiega donosowo. Każdorazowo przed użyciem należy dokładnie wstrząsnąć butelką. 

Przy zapaleniu błony śluzowej na tle alergicznym należy przyjmować 1 dawkę na dobę z możliwością zwiększenia do 2 w przypadku nasilenia objawów. Maksymalna dobowa dawka to 4 aplikacje. Po ustąpieniu objawów należy zmniejszyć ilość dawek przyjmowanych w ciągu doby. Pacjenci stosujący lek Nasometin w terapii polipów powinny aplikować aerozol dwukrotnie, raz na dobę. Czas trwania leczenia nie powinien przekroczyć 6 tygodni.

Dzieci poniżej 12. roku życia mogą zażywać 1 dawkę leku Nasometin raz na dobę. Poniżej 3. roku życia niezalecane jest stosowanie preparatu. 

Nasometin – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem dla stosowania leku Nasometin jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz składniki pomocnicze. 

Z zażywania preparatu Nasometin muszą zrezygnować także pacjenci po przebytym zabiegu chirurgicznym lub urazie w obrębie nosa. Będą mogli zastosować lek dopiero po pełnym wygojeniu. 

Również w przypadku występowania nieleczonego miejscowego zakażenia w obrębie błony śluzowej nosa nie można stosować leku Nasometin. Dopiero po pełnym wyleczeniu. Jest to także wykluczone u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Nasometin – możliwe działania niepożądane

Zażywanie leku Nasometin wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej są to podrażnienie w obrębie błony śluzowej nosa, a także ból głowy i gardła. 

Sporadycznie występującymi skutkami ubocznymi są ciężkie reakcje alergiczne, zaś u dzieci spowolnienie wzrostu. W tych sytuacjach konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. 


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024