Baza leków

Espumisan – co to za lek? Działanie, zastosowanie, dawkowanie i potencjalne działanie niepożądane

Espumisan to lek stosowany powszechnie na wzdęcia i gazy. Zawiera substancje czynne, które umożliwiają pękanie i wydalanie pęcherzyków powietrza powodujących dyskomfort. Zapoznaj się z informacjami o działaniu leku i jego potencjalnych skutkach ubocznych.

Espumisan – co to jest?

Espumisan to lek, który kupisz w każdej aptece – bez recepty. 100 sztuk kapsułek kosztuje około 15 zł. Głównym i podstawowym działaniem leku jest redukcja wzdęć i nagromadzenia gazów. Dostępny jest on w kilku wersjach:

 • kapsułki Espumisan 40 mg, opakowania po 25 i 100 sztuk;
 • krople (emulsja) 40 mg/ml, butelka 30 ml;
 • krople (emulsja) 100 mg/ml, butelka 30 ml.

Espumisan swoje działanie opiera na substancji czynnej – simetikonie. Działa tylko powierzchownie i nie wchodzi w żadne reakcje w organizmie. Ułatwia pękanie pęcherzyków gazu w spożytym pokarmie i śluzie jelitowym. Po jego uwolnieniu gaz może zostać z łatwością wydalony lub wchłonięty przez ścianki jelita. Lek jest usuwany z organizmu w postaci niezmienionej – nie jest on trawiony ani wchłaniany.

Espumisan – zastosowanie

Espumisan można stosować w ciąży, podczas karmienia piersią, w okresie pooperacyjnym oraz w ramach przygotowania do badań diagnostycznych. Skutecznie łagodzi on dyskomfort związany z nagromadzeniem się gazów w jelitach. Wykorzystywany jest też przy wzmożonej produkcji gazów po niektórych operacjach. Krople można stosować nawet u niemowląt – świetnie sprawdzają się do łagodzenia kolki. Lek jest też zalecany jako przygotowanie do niektórych badań diagnostycznych, by nie dochodziło do występowania zakłóceń na zdjęciach USG, RTG lub gastroskopii.

Espumisan – dawkowanie i droga podania

Espumisan należy przyjmować doustnie. Środek ten można zażywać przed posiłkiem, po posiłku, w trakcie jedzenia, a także przed snem – zawsze, gdy dokuczają ci gazy. Zalecane dawkowanie kapsułek jest takie samo, niezależnie od wieku pacjenta. Najlepiej nie przekraczać łącznej dawki 8 tabletek na dobę i maksymalnie przyjmować po 2 kapsułki 3–4 razy w ciągu dnia.

W przypadku kropli o stężeniu 40 mg/l stosuje się następujące dawkowanie:

 • u niemowląt powyżej 1 miesiąca i poniżej 1 roku – 25–50 kropli na dobę, w 2–4 dawkach o różnych porach dnia. Najlepiej podać lek w formie rozcieńczonej z mlekiem lub na łyżeczce przed rozpoczęciem karmienia;
 • u dzieci w wieku 1–6 lat – 25 kropli 3-5 razy na dobę;
 • u dzieci w wieku 6–14 lat – maksymalnie 50 kropli 3–5 razy na 24 godziny;
 • dla młodzieży i dorosłych – 50 kropli 3–5 razy na dobę.

Jeżeli stosujesz Espumisan 100 mg/ml, dawka powinna być proporcjonalnie zmniejszona – z 25 kropel na 10, a z 50 na 20. Przedawkowanie leku nie jest niebezpieczne, lecz najlepiej trzymać się zaleceń specjalistów.

Espumisan – przeciwwskazania do stosowania

Nie należy stosować tego preparatu w poniższych przypadkach:

 • nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik;
 • nadwrażliwość na 4-hydroksybenzoesan;
 • wiek poniżej 6 lat (w przypadku kapsułek);
 • wiek poniżej 1 miesiąca (w przypadku kropli).

Espumisan – możliwe działania niepożądane

Espumisan to bezpieczny środek, a zatrucie nim właściwie nie jest możliwe. Do tej pory nie odnotowano żadnych przypadków przedawkowania i wystąpienia negatywnego działania. Symetykon zawarty w leku nie jest wchłaniany przez organizm. Nie bierze też udziału w żadnych reakcjach chemicznych ani fizjologicznych. Niektóre substancje pomocnicze z kapsułek mogą jednak wywołać reakcje alergiczne wśród osób na nie uczulonych. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek nietypowe objawy lub nieprzyjemne dolegliwości brzuszne, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Espumisan to najczęściej kupowany środek na wzdęcia w Polsce. Charakteryzuje się dużą skutecznością działania – szybko redukuje uczucie pełności i ucisku w brzuchu. Jego niewątpliwą zaletą jest też bezpieczeństwo stosowania. Można bez obaw podawać go nawet niemowlętom, kobietom w ciąży i cukrzykom. 


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023