Baza leków

Xylometazolin – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!

Xylometazolin to lek stosowany w objawowym leczeniu niedrożności nosa będącej skutkiem zapalenia błony śluzowej nosa, a także zapalenia zatok przynosowych. To preparat do krótkotrwałego stosowania zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 10. roku życia. Jak dawkować lek? Sprawdź!

Xylometazoli – co to jest?

Xylometazoli to lek dostępny w postaci kropli do nosa, zawierający roztwór o różnym stężeniu. Lek powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa, a w konsekwencji ułatwia oddychanie. 

Xylometazoli – zastosowanie

Chcesz poznać zastosowanie omawianego preparatu? Xylometazili to lek, który stosowany jest w celu obkurczenia naczyń krwionośnych nosa. Używa się go do objawowego leczenia niedrożności nosa wynikającej z zapalenia błony śluzowej nosa lub zapalenia zatok przynosowych. Warto jednak dodać, że omawiany lek może być stosowany wyłącznie doraźnie w przypadku pojawienia się uciążliwych dolegliwości. 

Xylometazoli – dawkowanie i droga podania

Xylometazoli należy stosować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na dołączonej do leku ulotce. Ważne, aby nie stosować preparatu dłużej niż 7 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustąpią, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Xylometazoli dostępny jest w formie aerozolu do nosa. 

Xylometazoli – przeciwwskazania do stosowania

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania leku Xylometazoli. Przede wszystkim jest to nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, a także suche zapalenie błony śluzowej nosa, jaskra, przebycie zabiegu neurochirurgicznego. Przed zastosowaniem leku warto dokładnie zapoznać się z treścią ulotki. 

Xylometazoli – możliwe działania niepożądane

Po zastosowaniu leku Xylometazoli mogą pojawić się następujące działania niepożądane: 

  • nudności i wymioty, 
  • gorączka, ospałość, 
  • problemy z krążeniem.

Xylometazoli to lek wspomagający leczenie niedrożności nosa. Stosuj go zgodnie z zaleceniami dostępnymi na ulotce leku.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2024