Lek Xifaxan to antybiotyk, który okazuje się pomocny w leczeniu biegunki oraz tzw. biegunki podróżnych. Może być podawany dzieciom po 12. roku życia. Niezalecany jest w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Jak działa ten lek dostępny wyłącznie na receptę? W jakiej postaci i w jakich dawkach się go przyjmuje? Przedstawiamy te informacje oraz przeciwwskazania i działania niepożądane.
Xifaxan – co to jest?
Lek Xifaxan to dostępny jedynie na receptę antybiotyk stosowany na biegunkę. Występuje pod postacią tabletek powlekanych o dawce 200 mg oraz w formie granulatu do samodzielnego sporządzenia zawiesiny o dawce 100 mg/5 ml.
Substancją czynną jest ryfaksymina. Ten składnik o działaniu przeciwbakteryjnym skutecznie zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenia w obrębie przewodu pokarmowego i tzw. biegunkę podróżnych.
Działanie zawartych w leku Xifaxan substancji aktywnych wpływa także na obniżenie produkcji amoniaku, co przyczynia się skutecznego leczenia encefalopatii wątrobowej.
Ryfaksymina zawarta w składzie antybiotyku działa jedynie miejscowo. Oznacza to, że reakcja zachodzi wyłącznie w jelicie i substancja nie przenosi się do krwioobiegu.
Xifaxan – zastosowanie
Lek Xifaxan stosowany jest głównie w celu zwalczenia biegunki u osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Warunki do zastosowania preparatu to brak gorączki, niewystępowanie krwi w stolcu, a także gdy częstotliwość wydalania mniejsza niż 7 razy na dobę.
Antybiotyk zalecany jest w przypadku zakażenia występującego w obrębie jelit, wywołanego przez bakterie wrażliwe na substancję czynną, a także przy biegunce podróżnych.
U pacjentów powyżej 18. roku życia lek Xifaxan może być stosowany także przy:
- biegunkowej postaci zespołu jelita drażliwego;
- encefalopatii wątrobowej;
- niepowikłanej objawowej chorobie uchyłkowej jelita grubego.
Xifaxan – dawkowanie i droga podania
Dawkowanie leku powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Preparat należy przyjmować doustnie, niezależnie od spożywanych posiłków. Standardowe dawkowanie leku Xifaxan u osób dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia obejmuje 1 lub 2 tabletki (10 lub 20 ml roztworu) co 8 lub 12 godzin. Należy go przyjmować 3 dni, a w przypadku biegunki podróżnych przez maksymalnie 3 dni.
W przypadku schorzeń występujących u osób dorosłych możliwe jest wdrożenie dłuższego leczenia z wykorzystaniem leku Xifaxan. W takiej sytuacji zażywa się zazwyczaj 2 tabletki co 8 godzin przez 7 dni.
Xifaxan – przeciwwskazania do stosowania
Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania tego antybiotyku jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz składniki pomocnicze, a także na rifamycyny wszelkiego rodzaju.
Nie wolno zażywać go także przy ciężkim wrzodziejącym uszkodzeniu jelit i problemach z ich drożnością.
Dzieci poniżej 12. roku życia również nie mogą stosować tego leku, podobnie jak kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią.
Xifaxan – możliwe działania niepożądane
U pacjentów zażywających lek Xifaxan mogą wystąpić działania niepożądane. Zwykle są one łagodne i nie wymagają konsultacji ze specjalistą.
Mogą wystąpić:
- wymioty;
- zaparcia;
- wzdęcia;
- gorączka;
- bóle głowy.
Jeśli jednak pojawi się obrzęk twarzy, silna reakcja alergiczna lub inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też:
- Biseptol – antybiotyk na zakażenia bakteryjne
- Sudafed – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania i działania niepożądane
- Ventolin – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może zażywać lek Ventolin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?
- Structum – poznaj zastosowanie i dawkowanie leku!
- Nasometin – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane. Kto może zażywać lek Nasometin?
- Tetralysal – jakie jest zastosowanie leku?
- Hitaxa – na czym polega działanie leku?
- Xylometazolin – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!