Baza leków

Otrivin – działanie, zastosowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Otrivin to lek, który możesz otrzymać bez recepty w każdej aptece. Preparat nawilża błonę śluzową nosa i udrażnia drogi oddechowe, dzięki temu ułatwia oddychanie. Dostępny jest w formie aerozolu. Czy może powodować niepożądane dolegliwości? Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku? Sprawdź!

Otrivin – co to jest?

Otrivin to lek stosowany w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Udrażnia drogi oddechowe i ułatwia pacjentowi oddychanie. Substancją czynną leku jest ksylometazolina. Dzięki niej dochodzi do redukcji przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa. Lek ma działanie nawilżające i chroni błonę śluzową przed podrażnieniami i wysuszeniem.

Otrivin – zastosowanie

Lek Otrivin znalazł zastosowanie w leczeniu objawów przeziębienia, kataru siennego, zapalenia zatok i alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Jest również stosowany wspomagająco przy zapaleniu ucha środkowego. Zmniejsza bowiem przekrwienie błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej.

Otrivin – dawkowanie i droga podania

Otrivin może być stosowany 3 razy na dobę (po jednej dawce do obu otworów nosowych). Nie należy przekraczać zalecanej dawki i mieć na uwadze, by ostatnią z nich podać przed snem. Należy aplikować lek donosowo, uważając, by nie dostał się do oczu. Warto również podkreślić, że jest to lek do krótkotrwałego stosowania (maksymalnie 10 dni). Jeśli po kilku dniach nie zauważysz poprawy, udaj się do specjalisty. 

Otrivin – przeciwwskazania do stosowania

Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Otrivinu nie powinny także stosować dzieci poniżej 12. roku życia. Przeciwwskazaniem jest również zanikowe lub wysychające zapalenie błony śluzowej nosa. Przebyta operacja wykonywana przez nos także stanowi przesłankę do niestosowania leku. Inną jest jaskra z wąskim kątem przesączania. Jeśli po zażyciu leku zauważysz u siebie niepokojące dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Otrivin – możliwe działania niepożądane

Otrivin może wywoływać niepożądane dolegliwości. Po zastosowaniu leku mogą wystąpić:

  • ból głowy;
  • nudności;
  • uczucie dyskomfortu w nosie;
  • pieczenie;
  • suchość błony śluzowej nosa.

O wiele rzadziej spotykane (choć możliwe) skutki uboczne to także nieregularne bicie serca, przejściowe zaburzenia widzenia czy wysypka, świąd i obrzęk naczynioruchowy.

W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana mogą pojawić się też drgawki, zaburzenia oddychania, zawroty i bóle głowy czy podwyższone ciśnienie, a nawet śpiączka. Właśnie dlatego należy przyjmować Otrivin zgodnie z zaleceniami.


Zobacz też:
Archiwum: maj 2024