Baza leków

Mesopral – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania

Mesopral to lek na refluksowe zapalenie przełyku, dostępny wyłącznie na receptę. Jak działa? Za co odpowiada jego substancja czynna? W jakich dawkach i w jakiej postaci stosuje się ten specyfik? Czy może wywołać niepożądane dolegliwości? Sprawdź!

Mesopral – co to jest?

Mesopral to lek, który można otrzymać jedynie na receptę. Substancja czynna, która odpowiada za jego skuteczność, to esomeprazol. Działanie tego składnika skutkuje zmniejszeniem poziomu wydzielania kwasu solnego w żołądku. W jednej kapsułce znajduje się 20 lub 40 mg substancji czynnej. Innymi składnikami leku są parahydroksybenzoesan metylu, sacharoza i parahydroksybenzoesan propylu. Ten specyfik charakteryzuje szybkie wchłanianie, ponieważ już po upływie 1-2 godzin od zażycia osiąga maksymalne stężenie.

Mesopral – zastosowanie

Opisywany lek wykorzystywany jest w celu leczenia objawów refluksowego zapalenia przełyku, jak również w funkcji profilaktycznej, by można było zapobiegać ich nawrotom. Lekarz może zalecić stosowanie Mesopralu także wtedy, gdy pacjent przez długi czas przyjmował niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

Mesopral – dawkowanie i droga podania

Mesopral można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci powyżej 12. roku życia. Wyłącznie lekarz może wskazać, jak długo można stosować omawiany lek, a także jaka powinna być jego dawka. Bierze on pod uwagę takie czynniki jak wiek pacjenta i stopień zaawansowania dolegliwości. Można jednak wskazać zwykle zalecane dawki, które są dobierane ze względu na rodzaj dolegliwości. Dawkę 40 mg (raz na dobę) przez 4 tygodnie zwykle przyjmują pacjenci z chorobą refluksową przełyku z nadżerkami. Jeśli zapalenie zostało wyleczone, można w ramach leczenia podtrzymującego przyjmować mniejszą dawkę (20 mg). W leczeniu refluksu ta dawka także jest zwykle zalecana, jeżeli nie pojawiło się zapalenie przełyku. Preparat dostępny jest w postaci kapsułek. Nie należy ich dzielić ani kruszyć. Powinno się je połknąć, popijając wodą.

Mesopral – przeciwwskazania do stosowania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Mesopralu jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Nadwrażliwość na pochodne benzoimidazolu także wyklucza przyjmowanie tego leku. Nie mogą go zażywać także pacjenci stosujący nelfinawir. Nie zbadano dotychczas wystarczająco zjawiska interakcji tego leku z alkoholem, a także jego wpływu na kobiety w ciąży i karmiące. Wobec tego należy zatem zachować ostrożność.

Mesopral – możliwe działania niepożądane

Jeśli po zażyciu leku zauważysz u siebie niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, by zrobić to również wówczas, gdy przyjąłeś dawkę większą od zaleconej przez lekarza. Do najczęstszych skutków ubocznych stosowania Mesopralu zalicza się między innymi: 


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2024