Baza leków

Emanera – dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Emanera to lek stosowany między innymi przy chorobie refluksowej, a także zakażeniu bakterią Helicobacter pylori. Kiedy jeszcze może zostać przepisany? Jak działają kluczowe substancje w nim zawarte? Jak wygląda kwestia dawkowania? Jakie są przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne? Sprawdź!

Emanera – co to jest?

Emanera to lek, który może okazać się pomocny w różnych schorzeniach układu pokarmowego. Prowadzi do zmniejszonego wydzielania kwasu żołądkowego. Substancja czynna leku to ezomeprazol. Jego działanie może zostać wykorzystane choćby w walce z refluksem. Preparat wydawany jest na receptę, zatem lekarz przepisuje go w ściśle uzasadnionych przypadkach. Osoby chorujące przewlekle mają prawo do skorzystania z refundacji. Lek jest dostępny w postaci kapsułek (dawki 20 lub 40 mg).

Emanera – zastosowanie

Emanera to lek, który znalazł swoje zastosowanie w leczeniu choroby refluksowej, a także w przypadku objawów zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jednak powinien być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza prowadzącego. W pewnych okolicznościach należy zachować szczególną ostrożność. Mowa o sytuacji, gdy pacjent ma chorobę wrzodową żołądka lub zachodzi jej podejrzenie. Musi zostać także wykluczona choroba nowotworowa, gdy pojawiają się objawy w postaci zmniejszonej masy ciała, nawracających wymiotów czy problemów z połykaniem.

Emanera – dawkowanie i droga podania

Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie zależy od sytuacji pacjentów. 

 1. W przypadku niewielkiego uszkodzenia przełyku zalecaną dawką jest zwykle 40 mg leku Emanera. Należy ją przyjmować przez 4 tygodnie (raz na dobę).
 2. Gdy terapia leczenia zgagi wywołanej chorobą refluksową przełyku z użyciem leku nie okazała się skuteczna, może zostać powtórzona (kolejne 4 tygodnie, tabletka na dobę). 
 3. Jeśli zaś przełyk został wyleczony, dawka wynosi zazwyczaj 20 mg leku na dobę. Identyczną zaleca się w przypadku braku uszkodzeń przełyku. 
 4. Mniejsza dawka może być odpowiednia dla pacjentów z ciężkimi schorzeniami wątroby. 
 5. Jeśli chodzi o leczenie choroby wrzodowej, która została wywołana przez Helicobacter pylori, dawka wynosi zwykle 20 mg (dwa razy na dobę, przez tydzień).
 6. Poważniejsze stany, np. leczenie zespołu Zollingera-Ellisona czy terapia po krwawieniu z wrzodów, wymagają często dawki 40 mg (raz na dobę). 
 7. Dawka maksymalna leku Emanera wynosi 80 mg (dwa razy na dobę). 

Jak go przyjmować? Jest to możliwe na czczo lub z jedzeniem. Co ważne, ze względu na zawartość kapsułek nie należy ich żuć ani kruszyć. W razie trudności z połknięciem trzeba je otworzyć, a zawartość wymieszać w wypełnionej połowie szklance wody i następnie wypić (najlepiej natychmiast lub po maksymalnie 30 minutach od przygotowania)

Emanera – przeciwwskazania do stosowania

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Uczulenie na inne leki z grupy inhibitorów pompy protonowej także oznacza, że nie można go stosować. Emanera nie powinna być zażywana także przez osoby przyjmujące nelfinawir. Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed jego zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem.

Emanera – możliwe działania niepożądane

Emanera, podobnie jak wiele innych leków, może wywoływać niepożądane dolegliwości. Jeśli po jego zażyciu zauważysz u siebie niektóre z nich, powinieneś zgłosić się do lekarza. Niepożądane objawy to między innymi: 

 • bóle głowy;
 • nudności i wymioty;
 • biegunka;
 • zaparcia;
 • wzdęcia;
 • zmęczenie i senność. 

Zobacz też:
Archiwum: maj 2024