Jeśli doświadczyłeś wypadku samochodowego w którym brali udział ratownicy medyczni a, który uszkodził Twoje zęby, być może zastanawiasz się: „Jak naprawić zęby po wypadku?”. Pierwszym krokiem jest wizyta u dentysty lub chirurga jamy ustnej. Po dokładnym zbadaniu jamy ustnej, zdjęcia rentgenowskie mogą ujawnić zakres uszkodzeń i rodzaj koniecznych zabiegów naprawczych. Jeśli zęby są częściowo wyłamane ze szczęki, może być konieczne leczenie kanałowe.
Opcje leczenia pękniętych lub wyszczerbionych zębów
Lekarz stomatolog może podjąć leczenie pękniętych lub wyszczerbionych zębów natychmiast po wypadku i wstępnych oględzinach ratownika. W niektórych przypadkach niewielkie pęknięcia lub ukruszenia nie są na tyle poważne, aby wymagały natychmiastowej opieki. W takich przypadkach dentysta może zastosować wypełnienie lub materiał łączący, aby pokryć uszkodzone miejsce i ochronić pozostały ząb. Jeśli uszkodzenie jest bardziej rozległe, konieczne może być założenie korony lub licówki. Dentysta omówi z Tobą możliwości leczenia.
Umiarkowane wyszczerbienie może powodować pewien ból i wrażliwość na wysokie i niskie temperatury. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, należy przykładać ciepłe chusteczki do nosa, a poduszka grzewcza może pomóc w złagodzeniu dolegliwości w jamie ustnej. Do czasu opatrzenia przez ratownika medycznego i wyleczenia zęba należy unikać gorących i pikantnych potraw. Należy również unikać żucia miękkich pokarmów do czasu całkowitego wyleczenia zęba. W zależności od stopnia uszkodzenia może być konieczna wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Konieczne może być zastosowanie leków (jakie leki może podać ratownik medyczny) łagodzących ból i stan zapalny. Leki z grupy NLPZ, takie jak ibuprofen, aspiryna lub naproksen, mogą być stosowane w celu zmniejszenia bólu i obrzęku. Do pokrycia złamanej części zęba można również użyć kleju dentystycznego zwanego cementem dentystycznym. Należy jednak uważać, aby nie użyć zbyt dużej ilości cementu stomatologicznego, ponieważ może on spowodować dalsze uszkodzenia. Jeśli uszkodzenie jest poważne, należy niezwłocznie udać się do dentysty.
Dentysta zbada ząb i zaleci najwłaściwsze leczenie. Jeśli nie podejmie się natychmiastowego leczenia, pęknięte zęby mogą ulec pogorszeniu, a nawet wypaść. Jeśli odczuwasz ból zęba lub musisz usunąć dużą plombę, natychmiast zgłoś się do dentysty. Wizyta u dentysty natychmiast po wypadku to najlepszy sposób, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bólu zęba i zakażenia. Większość złamanych zębów nie wymaga leczenia w trybie pilnym, ale inne mogą wymagać leczenia kanałowego lub ekstrakcji.
Nawet jeśli w ostatnim czasie nie miałeś nagłego wypadku stomatologicznego, powinieneś rozważyć różne możliwości leczenia. Pęknięte lub wyszczerbione zęby mogą nie wyglądać estetycznie i należy je jak najszybciej wyleczyć. Dentysta w pobliżu może zapewnić pomoc w nagłych wypadkach i założyć plomby. Procedury te mogą być wykonane podczas jednej wizyty, a dentysta może również zapewnić inne opcje leczenia. Dzięki temu Twoje zęby zostaną jak najszybciej odbudowane.
Zmiana położenia zęba
Jeśli ząb został usunięty w wyniku wypadku, pierwszym krokiem będzie wizyta u stomatologa w celu jego ponownego ustawienia, warto również zaczerpnąć informacji w internecie na portalach dentystycznych. W zależności od powagi zdarzenia konieczne może być wykonanie tymczasowej lub stałej odbudowy zęba. Jeśli uszkodzenie jest poważne, dentysta może zalecić leczenie kanałowe lub szynowanie. Konieczne będzie również regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne, aby zapewnić utrzymanie zęba w zdrowiu. Poniżej znajduje się krótki opis procedury.
Najpierw wypłucz uszkodzony ząb wodą. Jeśli nie można umieścić zęba z powrotem w zębodole, konieczna będzie wizyta u endodonty, który usunie uszkodzoną strukturę korzenia i założy wypełnienie. W międzyczasie w zębie często umieszcza się wodorotlenek wapnia, co jest rozwiązaniem tymczasowym. W końcu zostanie założone stałe wypełnienie kanału korzeniowego. Jeśli masz szczęście, ponowne ustawienie zęba po wypadku jest prostym procesem.
Chociaż większość urazów zwichnięć jest niewielka i nie wymaga leczenia, to jednak wymagają one szczególnej opieki i uwagi. Jeśli nie podejmiesz szybkiego leczenia, ząb może ulec resorpcji, co spowoduje odrzucenie jego struktury przez organizm. Regularne wizyty u dentysty są konieczne, aby zapewnić prawidłowy stan zdrowia na długi czas. Istnieje kilka różnych rodzajów szyn. Aby wybrać najlepszą z nich, nie może ona powodować przesunięcia zęba w stosunku do jego pierwotnej pozycji, musi umożliwiać niewielkie ruchy i być łatwa do założenia.
Przed zmianą położenia zęba po wypadku należy najpierw upewnić się, że nie jest on zbyt bolesny. Ząb może ulec awulsji, dlatego ważne jest, aby utrzymywać go w stanie wilgotnym i nasyconym śliną. Jeżeli nie można utrzymać go w wilgoci, można umieścić go w roztworze mleka, soli fizjologicznej lub odpowiedniego roztworu soli. Po zwilżeniu zęba należy przekazać dentyście wszystkie niezbędne informacje.
Leczenie kanałowe
Jeśli niedawno uczestniczyłeś w wypadku, dentysta lub ratownik może zalecić leczenie kanałowe, aby naprawić zęby. Chociaż zabieg ten jest często wykonywany, nie zawsze jest konieczny. Jeśli złamałeś ząb i spowodowałeś znaczne uszkodzenia, może to również wymagać leczenia kanałowego. Zabieg ten pozwoli wyeliminować zakażenie i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie zębów. Przed zaplanowaniem leczenia kanałowego warto poznać swoje możliwości.
W pierwszej kolejności stosuje się zaporę dentystyczną, aby zapewnić suchość i izolację obszaru podczas leczenia. Następnie w koronie zęba zostanie wykonany niewielki otwór umożliwiający dostęp do miazgi. Niewielkie instrumenty usuną miazgę z wnętrza zęba. Po usunięciu miazgi obszar jest dezynfekowany, a kanały korzeniowe są kształtowane. Następnie elastyczna, gumowa substancja zostanie użyta do wypełnienia przestrzeni wewnątrz kanałów korzeniowych.
Po zakończeniu zabiegu stomatologicznego lekarz ustabilizuje ząb i oceni ewentualne inne urazy twarzy. Jeśli ząb został częściowo wybity z zębodołu, endodonta prawdopodobnie wymieni go na nowy. Następnie ząb zostanie ustabilizowany szyną na czas gojenia. Po kilku tygodniach dentysta rozpocznie leczenie kanałowe. Tymczasowe wypełnienie będzie wykonane z wodorotlenku wapnia. Później zostanie założone stałe wypełnienie kanałowe.
Gdy ząb znajdzie się już w zębodole, dentysta przeprowadzi leczenie kanałowe w celu usunięcia uszkodzonych naczyń krwionośnych i korzenia zęba. Po leczeniu kanałowym dentysta może również zalecić wykonanie wypełnienia kompozytowego w celu naprawy ukruszonych zębów. Ważne jest, aby od razu zgłosić się do dentysty. Często leczenie kanałowe jest konieczne, aby uratować ząb i zapobiec zakażeniu. Pozwoli ono również złagodzić ból i dyskomfort związany z uszkodzonym zębem.
Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na implanty stomatologiczne, możesz zdecydować się na leczenie kanałowe, aby naprawić swoje zęby. Można też skorzystać z kilku innych możliwości naprawy zębów. W niektórych przypadkach można zastosować protezę ruchomą lub stałą protezę częściową. W innych przypadkach może być konieczne usunięcie zęba. W takich przypadkach leczenie kanałowe może nie wchodzić w grę. Może również wystąpić znaczny dyskomfort i infekcja. W najgorszym przypadku leczenie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i ząb będzie musiał zostać usunięty.
Uzyskiwanie odszkodowania za ząb
Uzyskanie odszkodowania za ząb po urazie wymaga pewnych przygotowań. W zależności od tego, jak poważnych obrażeń doznałeś, wartość Twojego zęba może wynosić od 1 020 do 1 600 PS. Rozległość obrażeń może wymagać dalszej oceny i dowodów, ale warto podjąć ten wysiłek oraz posiadać dokumenty z protokołu wypadku, który sporządził ratownik medyczny. Dokumentacja stomatologiczna i formularze zgłoszenia wypadku są niezbędne do udowodnienia zakresu obrażeń. Jeśli to możliwe, poproś świadka wypadku o wsparcie w sprawie.
Urazy stomatologiczne mogą mieć wpływ na fizyczny, emocjonalny i finansowy dobrobyt człowieka. Jeśli doznałeś urazu zęba z powodu czyjegoś zaniedbania, możesz mieć prawo do odszkodowania finansowego. Bardzo ważne jest uzyskanie dokumentacji i kopii wszystkich rachunków za usługi stomatologiczne i medyczne jako dowodu na to, że jesteś w potrzebie finansowej. Możesz również załączyć rachunki finansowe, aby wykazać, że prace stomatologiczne, którym zostałeś poddany, były konieczne do naprawienia szkody.
Jeśli ząb został uszkodzony w wyniku wypadku polegającego na poślizgnięciu się, potknięciu lub upadku, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Odszkodowanie może również obejmować szkody szczególne. Na przykład, jeśli uraz wymagał od Ciebie zwolnienia z pracy lub wizyty u fizjoterapeuty, możesz ubiegać się o odszkodowanie za utratę zębów. W takich przypadkach należy udokumentować zdarzenie w księdze wypadków prowadzonej przez pracodawcę. Nawet jeśli wypadek wydarzył się w miejscu publicznym, nadal możesz ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenie zęba.
Chociaż trudno jest obliczyć kwotę odszkodowania, koszty leczenia stomatologicznego są zazwyczaj czynnikiem decydującym o tym, czy powód otrzyma odszkodowanie. Przyznane odszkodowanie może obejmować koszty opieki stomatologicznej, utratę dochodu bliskiej osoby oraz inne wydatki związane ze złamanym zębem. Nie jest to jednak pełne odszkodowanie za złamany ząb. Dlatego należy jak najszybciej skonsultować się z prawnikiem w celu oceny Twojego przypadku.
Jeśli winę za wypadek ponosi druga strona, adwokat ds. obrażeń będzie musiał udowodnić zaniedbanie strony pozwanej. Należy to zrobić, aby udowodnić, że wypadek spowodował uszkodzenie zębów. Czasami brak jest dowodów i adwokat ds. obrażeń będzie musiał zebrać wszystkie niezbędne dowody, aby ustalić, kto ponosi odpowiedzialność. Jeśli wypadek był wynikiem błędu dentystycznego lub wypadku drogowego, możesz mieć możliwość ubiegania się o odszkodowanie za utracony ząb.
Zobacz też:
- Ból gardła od zęba: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
- Ból szyi po wypadku – odszkodowanie. Twoje prawo do rekompensaty!
- Odszkodowanie z ZUS po wypadku w pracy. Komu należy się świadczenie?
- Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces gojenia po endodoncji?
- Ile trzeba mieć zwolnienia, żeby dostać odszkodowanie?
- Złamanie awulsyjne – odszkodowanie. Czy przysługuje za taki uraz?
- Ile może wynosić odszkodowanie za złamany nos?
- Pulsujący ból zęba – co jest jego przyczyną? Dowiedz się, jak sobie radzić z takim bólem