Ilość chorych na boreliozę drastycznie wzrasta. Wiąże się to z lepszymi metodami diagnostycznymi oraz większą świadomością związaną z tym schorzeniem. Niestety, w dalszym ciągu dochodzi do przypadków, gdy pomimo objawów świadczących na zakażenie krętkami Borrelii, nie zleca się odpowiednich badań. To prowadzi do postępowania zakażenia, a wraz z nim do nieodwracalnych zmian. W takich przypadkach chory może starać się o wypłatę odszkodowania. Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę? Jego wysokość zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Borelioza – co to za choroba?
Borelioza do jedna z kilku groźnych chorób odkleszczowych. Do zakażenia może dojść w wyniku ugryzienia przez kleszcza będącego nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi. Nie każde ugryzienie musi kończyć się przeniesieniem krętków bakterii. Nie każdy kleszcze jest też nimi zakażony. Ważny jest też czas, w jakim usuniemy kleszcza i czy zostanie on wyciągnięty w całości.
Nie należy też smarować kleszcza żadnymi tłuszczami typu masło czy smalec. Prowadzi to jedynie do większego uwalniania toksyn, a tym samym groźnej bakterii. Kleszcza najlepiej usunąć w całości przy pomocy pęsety. Ryzyko przeniesienia bakterii drastycznie wzrasta, gdy tkwi on w ciele powyżej 24 godzin.
Objawy zachorowania na boreliozę
Pierwszym, a zarazem najczęstszym objawem jest rumień wędrujący. Może być umiejscowiony w miejscu ukąszenia lub w innym miejscu na ciele. Samoistnie zanika po ok. 5 tygodniach. Innym objawem jest niebolesny chłoniak. Takie zmiany występują we wczesnym stadium zakażenia. W kolejnym, zwanym rozsianym, dochodzi do zmian wtórnych pod postacią rumieni. Zlokalizowane są w różnych miejscach i świadczą o obecności bakterii we krwi. Zakażony może czuć osłabienie, a objawy przypominają zakażenie wirusem grypy. Czasem występują zmiany tj. zapalenie opon mózgowych lub mięśnia sercowego.
W fazie późnej pojawiają się schorzenia związane z układem nerwowym np. porażenie mięśni twarzy, częste są zapalenia stawów i neuropatie.
Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę jako chorobę zawodową
Od jakiegoś czasu można uzyskać jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej. Borelioza została dopisana do tej listy, gdyż często do ugryzienia, a tym samym zakażenia dochodzi podczas pracy. Należy jednak wykazać, że zdarzenie miało charakter nagły, a w dodatku miało miejsce podczas pełnienia obowiązków służbowych. W takich sytuacjach odszkodowanie winien wypłacić pracodawca. Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę? Zazwyczaj można się spodziewać wypłaty kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Aby uzyskać odszkodowanie, należy dostarczyć kilka ważnych dokumentów. Należą do nich:
- poświadczenie opłacania składek KRUS;
- zaświadczenie o opłacaniu składek w ZUS w czasie, gdy praca wymagała przebywania w terenie, gdzie mogło dojść do ugryzienia;
- pełna dokumentacja medyczna opisująca objawy boreliozy.
Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę? Odszkodowanie od szpitala
W niektórych przypadkach można też uzyskać odszkodowanie od szpitala. Zdarza się, że pomimo charakterystycznych objawów, z jakimi zgłasza się pacjent, lekarze nie zlecają podstawowych badań w tym kierunku. Tymczasem w przebiegu choroby dochodzi do poważnych zmian w organizmie, często nieodwracalnych. Borelioza jest poważną chorobą, dlatego nigdy nie powinno się lekceważyć objawów towarzyszących ukąszeniu. Należy zgłosić się do lekarza zawsze, jeśli nasze samopoczucie ulega pogorszeniu.
Jeśli pomimo podejrzeń zakażenia boreliozą i objawów wskazujących na zainfekowanie krętkami bakterii, lekarz nie zlecił niezbędnych badań, istnieje przesłanka, by o uszczerbek na zdrowiu i zadośćuczynienie pozwać szpital. Sąd zazwyczaj jest w tej sprawie przychylny i skłania się ku dobru poszkodowanych. Ile wynosi odszkodowanie za boreliozę w tym przypadku? Zależy to od stanu chorego – tylko na tej podstawie sędzia może określić wysokość odszkodowania.
Chorobę taką jak borelioza można leczyć już we wczesnym stadium. Każde zaniedbanie ma znaczący wpływ na zdrowie i może wywoływać poważne skutki. Dzięki Rozporządzeniu Rady Ministrów z 2009 r. w sprawie chorób zawodowych, zakażenie boreliozą może być traktowane jako wypadek przy pracy. Tym samym można ubiegać się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia.
Zobacz też:
- Zioła na boreliozę – skuteczne i naturalne metody leczenia. Czym oprócz antybiotyków leczyć chorobę z Lyme?
- Złamanie awulsyjne – odszkodowanie. Czy przysługuje za taki uraz?
- Ból szyi po wypadku – odszkodowanie. Twoje prawo do rekompensaty!
- Skręcenie kostki – odszkodowanie. Kiedy ubezpieczyciel (ZUS) je wypłaci?
- Ile może wynosić odszkodowanie za złamany nos?
- Odszkodowanie z ZUS po wypadku w pracy. Komu należy się świadczenie?
- Ile odszkodowania za złamaną nogę w kostce? Sprawdź!
- Ile odszkodowanie za złamanie rzepki w kolanie? Najważniejsze informacje