Odszkodowanie

Polisa na zdrowie. Ile procent za stłuczony palec?

Polisa na zdrowie. Ile procent za stłuczony palec?

W skrócie:

  • Polisa na zdrowie znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku bardzo poważnych problemów zdrowotnych; środki mogą zostać wypłacone również w przypadku takich mniej poważnych incydentów jak np. stłuczenie palca.
  • Każdy ubezpieczyciel decyduje, jaką część sumy ubezpieczenia wypłaca się w przypadku stłuczenia palca.

Czy stłuczony palec daje prawo do odszkodowania?

Stłuczenie jest jednym z kilku rodzajów ran, które mogą być uznane przez ubezpieczyciela za uraz; oczywiście, wiele w tej kwestii zależy od okoliczności, w jakich doszło do tego niegroźnego dla zdrowia, ale bolesnego wypadku.

Rany w postaci stłuczeń (w tym np. stłuczenie palca u ręki lub nogi) to uszkodzenia tkanki podskórnej, które same w sobie nie prowadzą do rozcięcia skóry. Przepisy dotyczące państwowych ubezpieczeń społecznych oraz rozwiązania przyjmowane przez prywatnych ubezpieczycieli uwzględniają taki typ urazu ciała oraz odróżniają go od np. złamań czy ran spowodowanych przez ostre przedmioty.

Ile procent za stłuczony palec. Od czego to zależy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile procent za stłuczony palec otrzyma posiadacz polisy z sumy ubezpieczenia. Wysokość świadczenia zależy np. od tego, który palec został stłuczony. Przykładowo, w przypadku osoby praworęcznej stłuczenie palca prawej dłoni będzie oznaczało prawo do większego świadczenia niż u osoby leworęcznej.

Duże znaczenie ma także rodzaj palca, który został uszkodzony. Zasadniczo, prawo do większego świadczenia przysługuje wówczas, gdy nastąpiło stłuczenie kciuka lub palca wskazującego. Pozostałe sytuacje wiążą się zazwyczaj z niższym odszkodowaniem.

Jeśli chodzi o to, ile procent za stłuczony palec przysługuje z polisy, wszystko zależy też od danego ubezpieczyciela. Po przeanalizowaniu ofert kilku największych ubezpieczycieli okazuje się, że można liczyć wówczas na ok. 5-10 proc. z sumy ubezpieczenia. Dla porównania utrata palca np. wskutek wypadku to prawo do nawet 15-20 proc. z ubezpieczenia.


Zobacz też:
Archiwum: styczeń 2024