Baza leków

Tramadol – dawkowanie, zastosowanie, przeciwwskazania

Tarmadol jest lekiem stosowany w przypadku bólu o umiarkowanej i dużej intensywności. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę i powinien być stosowany według zaleceń lekarza. Dostępny jest w postaci kapsułek, tabletek, kropli, zastrzyków i czopków. Poznaj jego zastosowanie!

Tramadol – co to jest?

Zastanawiasz się, czym jest Tramadol? To bardzo silny lek, który pomaga uśmierzyć umiarkowany lub silny ból. Zalecany jest pacjentom w trudnych przypadkach, z którymi nie są w stanie poradzić sobie słabsze preparaty. Tramadol zaliczany jest do grupy opioidów, które często nazywane są narkotycznymi lekami przeciwbólowymi. Właśnie z tego względu należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu omawianego leku i przestrzegać zaleceń lekarza. Jego działanie porównywane jest do morfiny, choć jest on znacznie słabszy. 

Tramadol – zastosowanie

Tramadol stosuje się wyłącznie w szczególnych przypadkach. Decyzję o wdrożeniu omawianego preparatu do terapii może podjąć wyłącznie lekarz. Wskazaniem do stosowania Tramadolu są przewlekłe i silne bóle pourazowe, ból po operacji, a także ból w związku z chorobą nowotworową. 

Tramadol – dawkowanie i droga podania

W przypadku Tramadolu trzeba pamiętać, że występuje ryzyko uzależnienia pacjenta od leku, dlatego powinien być on stosowany wyłącznie pod kontrolą lekarza. Dawka leku również ustalona jest przez lekarza, który bierze pod uwagę konkretny przypadek. Lek dostępny jest w formie tabletek, kapsułek, zastrzyków, czopków i kropli. Najwyższa dawka Tramadolu w postaci kapsułek w ciągu doby to 400 mg. Z kolei maksymalna dawka u dzieci między 1, a 12 rokiem życia wynosi 8 mg na 1 kg masy ciała.

Tramadol – przeciwwskazania do stosowania

Chcesz wiedzieć, jakie są przeciwwskazania do stosowania Tramadolu? Przede wszystkim jest to nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, a także padaczka, uzależnienie od opioidów, ciąża i karmienie piersią. Poza tym warto powiedzieć lekarzowi o innych przyjmowanych lekach, a także odczuwanych dolegliwościach i przebytych urazach

Tramadol – możliwe działania niepożądane

Tramadol jest preparatem, który może wywoływać następujące działania niepożądane: 

  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności i wymioty;
  • zmęczenie i senność;
  • zaparcia. 

Tramadol to silny lek przeciwbólowy, który powinien być stosowany wyłącznie w trudnych przypadkach. Poza tym należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.


Zobacz też:
Archiwum: luty 2024