Baza leków

Herbapect – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Herbapect to syrop na kaszel, który możesz stosować, jeśli borykasz się z kaszlem mokrym lub suchym. Czy należy uzyskać receptę, aby móc go stosować? Jak dawkować lek? Czy może on powodować skutki uboczne? Na te i inne pytania znajdziesz konkretne odpowiedzi w poniższym tekście.

Herbapect – co to jest?

Herbapect to lek w postaci syropu, który działa wykrztuśnie. Można go zdobyć go bez recepty w każdej aptece. W składzie leku znajdują się między innymi ziele tymianku, nalewka z korzenia pierwiosnka lekarskiego, a także sulfogwajakol. Składniki leku wykazują działanie przeciwzapalne i łagodzące. Nie zawiera w swoim składzie cukru, dlatego bez obaw mogą go stosować także diabetycy. Syrop można kupić w butelce o pojemności 125 lub 200 ml.

Herbapect – zastosowanie

Lek ten jest zalecany pacjentom borykającym się z objawami suchego lub mokrego kaszlu, zalegającą wydzieliną i nieżytem górnych dróg oddechowych. Herbapect ma działanie wykrztuśne i rozrzedza zalegającą wydzielinę, ponieważ dzięki niemu wydziela się więcej śluzu. 

Herbapect – dawkowanie i droga podania

Dawka syropu zależy w głównej mierze od wieku pacjenta. Wynosi zwykle:

  • 5 ml dla dorosłych (3-4 razy na dobę);
  • 2,5 ml dla dzieci i młodzieży od 4 do 18 lat (3-4 razy na dobę);

Odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 godziny. Preparat najlepiej przyjmować po posiłku. Czas stosowania nie powinien być zbyt długi – wynosi maksymalnie 7 dni. Pamiętaj, aby stosować się do informacji zawartych w ulotce leku. 

Herbapect – przeciwwskazania do stosowania

W przypadku leku Herbapect podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Nie zaleca się stosowania syropu przez osoby chore na astmę i ostre zapalenie krtani. Niezalecane jest również przyjmowanie leku przez dzieci poniżej 4. roku życia, a także przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zawiera on w swoim składzie etanol, dlatego nie powinny go stosować również osoby uzależnione od alkoholu.

Herbapect – możliwe działania niepożądane

Lek Herbapect, podobnie jak wiele innych leków, może wywoływać pewne dolegliwości. Dotyczą one głównie problemów żołądkowych, czyli nudności i wymiotów. Syrop może być również przyczyną obrzęków naczynioruchowych, a nawet wstrząsu anafilaktycznego.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2024