Baza leków

Triderm – zastosowanie, dawkowanie, efekty niepożądane

Triderm to lek złożony, zawierający antybiotyk, który jest dostępny jedynie na receptę. Nakłada się go bezpośrednio na skórę. Czy może być stosowany przez kobiety w ciąży, a także dzieci? W jakich dawkach można go przyjmować? Jakie działania niepożądane może nieść za sobą jego zażywanie? Na te pytania odpowiadamy w tekście!

Triderm – co to jest?

Lek Triderm to środek o działaniu przeciwzapalnym, obkurczającym i przeciwświądowym, który stosuje się miejscowo na skórę. Dostępny jest jedynie na receptę. Występuje w formie kremu lub maści. 

W składzie leku Triderm znajdują się 3 substancje czynne, którymi są:

  • klotrymazol, czyli substancja o działaniu przeciwgrzybiczym
  • betametazon, będący silnym kortykosteroidem o działaniu przeciwświądowym i przeciwzapalnym. Ma także właściwości obkurczające naczynia krwionośne. Efekty stosowania pojawiają się szybko i długo się utrzymują;
  • gentamycyna, będąca antybiotykiem o szerokim spektrum działania. 

Triderm – zastosowanie

Maść lub krem stosuje się zazwyczaj podczas leczenia różnorodnych zmian skórnych o charakterze zapalnym. Lek działa skutecznie również w przypadku zmian nadkażonych, ze względu na obecność klotrymazolu i gentamycyny. 

Najczęściej Triderm jest zalecany w leczeniu:

  • łupieżu pstrego;
  • zakażenia paciorkowcami, gronkowcem złocistym lub bakteriami Gram-ujemnymi;
  • grzybicy stóp, skóry nieowłosionej, krocza oraz pachwin.

Triderm – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie preparatu Triderm powinno być indywidualnie dobrane przez lekarza specjalistę.

Standardowo maść lub krem nakłada się bezpośrednio na oczyszczoną skórę dwukrotnie w ciągu doby, najczęściej rano i wieczorem. W procesie leczenia kluczowa jest regularność. 

Czas trwania terapii z wykorzystaniem leku uzależniony jest od rodzaju i wielkości zmiany, a także od indywidualnej reakcji na substancje czynne. 

Triderm może być stosowany u dzieci po 2. roku życia, należy jednak pamiętać, aby nie aplikować go dłużej niż przez 5 dni. 

Triderm – przeciwwskazania do stosowania

Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu w postaci maści lub kremu jest nadwrażliwość na substancje czynne i pomocnicze, a także pochodne substancji czynnych. 

Przyjmowanie leku Triderm niezalecane jest przez pacjentów zmagających się z:

  • trądzikiem pospolitym;
  • trądzikiem różowatym;
  • wirusowym zakażeniem skóry, np. opryszczką lub ospą wietrzną;
  • pierwotnym zakażeniem bakteryjnym.

Maść Triderm nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 2. roku życia. Lek w żadnej formie nie może być aplikowany na ranę lub uszkodzoną skórę. Nie wolno używać preparatu w obrębie twarzy, ust ani genitaliów. 

Niezalecane jest stosowanie tego leku przez kobiety ciężarne. Gdy jednak jest to konieczne, należy skonsultować się z lekarzem i aplikować lek na jak najmniejszą powierzchnię skóry. 

W trakcie karmienia piersią także nie wolno go stosować, a na czas terapii należy odstawić dziecko. Nie należy również aplikować preparatu na skórę piersi. 

Triderm – możliwe działania niepożądane

Podczas leczenia z wykorzystaniem preparatu Triderm mogą pojawić się pewne efekty niepożądane w postaci odbarwień skóry i kontaktowych reakcji alergicznych. 

W przypadku poważnych skutków ubocznych należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. 


Zobacz też:
Archiwum: listopad 2023