Baza leków

Monural – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Monural jest antybiotykiem wykorzystywanym do leczenia zakażeń dróg moczowych. W jakich sytuacjach specjalista może go przepisać pacjentowi? Jak wygląda kwestia dawkowania? Jakie możliwe działania niepożądane wiążą się z przyjmowaniem tego leku i kto nie powinien go stosować? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej!

Monural – co to jest?

Monural to antybiotyk dostępny wyłącznie na receptę. Lek ten dostępny jest w formie granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Substancję czynną preparatu stanowi fosfomycyna. Substancjami pomocniczymi są sacharyna, sacharoza, aromat pomarańczowy i aromat mandarynkowy.

Monural – zastosowanie

Lek Monural stosuje się między innymi w ostrym zapaleniu pęcherza moczowego, a także bakteriomoczu. Jeśli odczuwasz niepokojące objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista może zalecić właśnie ten antybiotyk, jeżeli objawy dają przesłanki do jego zastosowania.

Monural – dawkowanie i droga podania

Zastanawiasz się, jak stosować lek Monural? Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1 saszetki w ciągu doby (3 gramy jednorazowo). To dawka w przypadku osób z niepowikłanym zapaleniem układu moczowego. W razie zakażeń powstałych w wyniku bakterii Enterobacter spp., Proteus spp. i Pseudomonas spp., a także w przypadku nawracania problemu wspomnianą dawkę stosuje się dwukrotnie, w odstępie 24 godzin. Jeśli lek podaje się profilaktycznie (przeciwko zakażeniom dróg moczowych) po zabiegach, dawkę należy przyjąć na 3 godziny przed zabiegiem i na dobę po nim. Dzieci po 5. roku życia powinny przyjmować dawkę 2 g, jeśli mają niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego. W przypadku zakażenia wspomnianymi już bakteriami, odpowiednia dla dzieci jest dawka 2 g, którą należy powtórzyć po 24 godzinach. Zasady profilaktyki przy zabiegach są podobne, jeśli chodzi o odstępy godzinowe. Przyjmowanie leku powinno się odbywać 2-3 godziny po posiłku, najlepiej przed snem i po opróżnieniu pęcherza moczowego.

Monural – przeciwwskazania do stosowania

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania Monuralu jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Poza tym nie powinny go stosować osoby z niewydolnością nerek. Nie zaleca się również stosowania omawianego preparatu kobietom w ciąży i karmiącym piersią. 

Monural – możliwe działania niepożądane

Zastanawiasz się, jakie działania niepożądane może wywoływać lek Monural? Można zaliczyć do nich między innymi: 

  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności;
  • ból brzucha;
  • biegunkę;
  • wysypkę.

Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024