Triderm to lek złożony, zawierający antybiotyk, który jest dostępny jedynie na receptę. Nakłada się go bezpośrednio na skórę. Czy może być stosowany przez kobiety w ciąży, a także dzieci? W jakich dawkach można go przyjmować? Jakie działania niepożądane może nieść za sobą jego zażywanie? Na te pytania odpowiadamy w tekście!
Triderm – co to jest?
Lek Triderm to środek o działaniu przeciwzapalnym, obkurczającym i przeciwświądowym, który stosuje się miejscowo na skórę. Dostępny jest jedynie na receptę. Występuje w formie kremu lub maści.
W składzie leku Triderm znajdują się 3 substancje czynne, którymi są:
- klotrymazol, czyli substancja o działaniu przeciwgrzybiczym
- betametazon, będący silnym kortykosteroidem o działaniu przeciwświądowym i przeciwzapalnym. Ma także właściwości obkurczające naczynia krwionośne. Efekty stosowania pojawiają się szybko i długo się utrzymują;
- gentamycyna, będąca antybiotykiem o szerokim spektrum działania.
Triderm – zastosowanie
Maść lub krem stosuje się zazwyczaj podczas leczenia różnorodnych zmian skórnych o charakterze zapalnym. Lek działa skutecznie również w przypadku zmian nadkażonych, ze względu na obecność klotrymazolu i gentamycyny.
Najczęściej Triderm jest zalecany w leczeniu:
- łupieżu pstrego;
- zakażenia paciorkowcami, gronkowcem złocistym lub bakteriami Gram-ujemnymi;
- grzybicy stóp, skóry nieowłosionej, krocza oraz pachwin.
Triderm – dawkowanie i droga podania
Dawkowanie preparatu Triderm powinno być indywidualnie dobrane przez lekarza specjalistę.
Standardowo maść lub krem nakłada się bezpośrednio na oczyszczoną skórę dwukrotnie w ciągu doby, najczęściej rano i wieczorem. W procesie leczenia kluczowa jest regularność.
Czas trwania terapii z wykorzystaniem leku uzależniony jest od rodzaju i wielkości zmiany, a także od indywidualnej reakcji na substancje czynne.
Triderm może być stosowany u dzieci po 2. roku życia, należy jednak pamiętać, aby nie aplikować go dłużej niż przez 5 dni.
Triderm – przeciwwskazania do stosowania
Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu w postaci maści lub kremu jest nadwrażliwość na substancje czynne i pomocnicze, a także pochodne substancji czynnych.
Przyjmowanie leku Triderm niezalecane jest przez pacjentów zmagających się z:
- trądzikiem pospolitym;
- trądzikiem różowatym;
- wirusowym zakażeniem skóry, np. opryszczką lub ospą wietrzną;
- pierwotnym zakażeniem bakteryjnym.
Maść Triderm nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 2. roku życia. Lek w żadnej formie nie może być aplikowany na ranę lub uszkodzoną skórę. Nie wolno używać preparatu w obrębie twarzy, ust ani genitaliów.
Niezalecane jest stosowanie tego leku przez kobiety ciężarne. Gdy jednak jest to konieczne, należy skonsultować się z lekarzem i aplikować lek na jak najmniejszą powierzchnię skóry.
W trakcie karmienia piersią także nie wolno go stosować, a na czas terapii należy odstawić dziecko. Nie należy również aplikować preparatu na skórę piersi.
Triderm – możliwe działania niepożądane
Podczas leczenia z wykorzystaniem preparatu Triderm mogą pojawić się pewne efekty niepożądane w postaci odbarwień skóry i kontaktowych reakcji alergicznych.
W przypadku poważnych skutków ubocznych należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Zobacz też:
- Nasometin – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane. Kto może zażywać lek Nasometin?
- Xylometazolin – poznaj zastosowanie i możliwe działania niepożądane leku!
- Linomag – jakie jest zastosowanie leku? Sprawdź!
- Gripex – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu podaje się lek Gripex? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią?
- Skudexa – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach podaje się lek Skudexa? Czy jest bezpieczny w ciąży? Ile razy można zażyć lek?
- Monural – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania
- Xifaxan – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
- Bravera Control – skład, zastosowanie, działania niepożądane