Choroby

Przełom tarczycowy (przełom tyreotoksyczny) – pierwsza pomoc, przyczyny, objawy i leczenie

Przełom tarczycowy (przełom tyreotoksyczny) – pierwsza pomoc, przyczyny, objawy i leczenie

Przełom tarczycowy inaczej zwany jest przełomem tyreotoksycznym spowodowanym nagłym uwolnieniem hormonów tarczycy. Jest to stan zagrażający nawet życiu.

Przełom tarczycowy – sprawdź, jakie są jego przyczyny, w jaki sposób można przeprowadzić rozpoznanie, dowiedz się o objawach oraz leczeniu.

Co to jest przełom tarczycowy?

Problem pojawia się, kiedy tarczyca zaczyna produkować zbyt duże ilości hormonów. Jest to nadczynność tarczycy, a kiedy dochodzi do zaostrzenia objawów, przechodzi w przełom tarczycowy. 

Czym jest tarczyca?

Tarczyca to niewielkich rozmiarów gruczoł dokrewny, odpowiadający za produkcję hormonów, przede wszystkim:

– trójjodotyroniny (T3);

– tyroksyny (T4).

Hormony te nadzorują przemianę materii w narządach i tkankach organizmu. Tarczyca umiejscowiona jest z przodu u dołu szyi. Pracująca bez zarzutu tarczyca wpływa na:

– układ sercowo–naczyniowy;

układ nerwowy;

– przemiany metaboliczne;

– gwarantuje homeostazę organizmu.

Jakie są przyczyny przełomu tarczycowego? 

Przełom tarczycowy występuje u osób, które chorują na nadczynność tarczycy, najczęściej w sytuacji, kiedy pacjent odstawi leki zapisane przez lekarza lub w przypadku źle prowadzonej terapii. Kiedy przełom tarczycowy pojawia się u osób zdrowych, najpewniej wskazuje to na nierozpoznaną nadczynność tarczycy.

Przełom tarczycowy wywołany jest przez konkretne czynniki:

– silny stres;

– naruszenie tarczycy podczas zabiegu;

– naruszenie tarczycy podczas badania palpacyjnego;

– trwające zakażenie;

– terapię radiojodem;

– wzmożoną podaż preparatów jodowych;

– poród.

Jakie są czynniki ryzyka w przełomie tarczycowym?

Z czynników ryzyka w przełomie tarczycowym należałoby wymienić:

– hipoglikemię;,

uraz;

– poparzenie;

– infekcję wirusową;

– infekcję bakteryjną;

– zabieg chirurgiczny;

– terapię radiojodem;

– zator tętnicy płucnej;

– przedawkowanie hormonów tarczycy.

Objawy w przełomie tarczycowym

Pierwszym objawem jest wysoka temperatura, od 39 do 41 stopni Celsjusza, kolejnymi zaś objawami są wymioty i biegunka, odwodnienie, zwiększona potliwość, tachykardia (przyspieszona akcja serca), nieracjonalność emocjonalna, majaczenie, niepokój, pobudzenie, obniżone ciśnienie oraz zaczerwieniona skóra. Bardzo ważne jest, aby szybko zareagować, ponieważ przełom tarczycowy jest bardzo niebezpieczny, zagraża nie tylko zdrowiu, ale także życiu pacjenta. Przełom tarczycowy może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, zapaści krążeniowej, a nawet do śpiączki.

Pierwsza pomoc w przełomie tarczycowym

W momencie, kiedy pojawiają się pierwsze objawy przełomu tarczycowego, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. W przełomie tarczycowym śmiertelność jest bardzo wysoka, aż 30 do 50% wszystkich przypadków. Pacjent jak najszybciej musi trafić do szpitala, a liczy się tu każda minuta. Zanim przyjedzie pogotowie, można zastosować pierwszą pomoc, polegającą na obniżeniu temperatury ciała pacjenta, przy użyciu zimnych kompresów.

Leczenie przełomu tarczycowego

Najważniejsze w leczeniu jest wyhamowanie produkcji oraz uwalniania się hormonów tarczycy, usuwając ich nadmiar z organizmu. Chory otrzymuje krew lub osocze, jak i leki przeciwtarczycowe, najczęściej włącza się antybiotykoterapię, jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego. Pacjent w razie potrzeby otrzymuje też leki obniżające temperaturę, spowalniające pracę serca, oraz elektrolity.

Jak zapobiec przełomowi tyreotoksycznemu?

Niestety nie jest to takie oczywiste, nie da się tak do końca zapobiec przełomowi tarczycowemu. Bardzo ważne jest, aby pacjent się badał, przyjmował leki w taki sposób, jak zalecił lekarz. Absolutnie nie wolno samodzielnie zmieniać dawkowania ani samych leków, nie należy także przestawać je brać, to bardzo niebezpieczne.

Samodzielnie można wprowadzić odpowiednią dietę, choć i tutaj lepiej byłoby, aby pochylił się nad tym dietetyk. Posiłki powinny być bogate w antyoksydanty, białko, jak i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Co jakiś czas trzeba badać poziom minerałów i witamin, a w razie niedoboru wprowadza się suplementację.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023