Lekarz zlecił ci sprawdzenie poziomu FT4 we krwi? Takie badanie diagnostyczne pozwala ustalić, czy cierpisz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Dowiedz się, dlaczego poziom FT4 jest ważnym dla zdrowia wskaźnikiem.
Badanie poziomu wolnej frakcji hormonu FT4 jest kluczowe, by stwierdzić niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Przeprowadza się je wspólnie z badaniem poziomu innego ważnego hormonu – TSH. Dzięki takiej diagnostyce lekarz może szybko zareagować na nieprawidłowości w tarczycy i zaordynować skuteczne leczenie.
Czym jest FT4?
Tarczyca wydziela kilka ważnych dla funkcjonowania organizmu hormonów. Jednym z nich jest T4, czyli tyroksyna, zwana także tetrajodotyroniną. To hormon, który reguluje procesy metaboliczne. Większość krążącej we krwi tyroksyny (nawet 99,5%) jest związana z białkami surowicy. Część ma jednak wolną postać – jest nią właśnie FT4, czyli tzw. wolna tyroksyna.
Dlaczego bada się poziom FT4 we krwi?
Poziom związanej z białkami tyroksyny (czyli hormonu T4) może ulegać wahaniom pod wpływem różnych czynników. Jest ona mniej stabilnym związkiem niż wolna tyroksyna. Z tego powodu w diagnostyce nie wykorzystuje się danych na temat poziomu T4 w osoczu krwi. Dużo bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest poziom FT4. Jego wahania są niewielkie, dlatego wszelkie odstępstwa od normy powinny być dla lekarza sygnałem, że procesy w twojej tarczycy przebiegają nieprawidłowo.
Jak przebiega badanie poziomu tyroksyny?
Badanie polega na pobraniu próbki krwi do celów laboratoryjnych.
- Aby jego wynik był wiarygodny, pacjent powinien być na czczo.
- Do 12 godzin przed badaniem nie należy przyjmować witamin ani suplementów diety zawierających witaminę B7 (biotynę).
- Rano można wypić do 250 ml wody. Nie jest natomiast zalecane picie kawy ani herbaty.
- Na badanie krwi powinno się zgłosić do około 10 rano.
Jaka jest norma dla FT4?
Norma dla FT4 wynosi 10 do 35 pmol/l (od 8 do 28 ng/l). Wynik twojego badania powinien mieścić się w tym przedziale. Jeśli tak nie jest, skonsultuj się z lekarzem – endokrynologiem lub ewentualnie ginekologiem.
Sam nieprawidłowy wynik badania poziomu FT4 nie wystarczy jednak, by zdiagnozować chorobę. Poziom tego hormonu bada się w powiązaniu z badaniem stężenia FT3 – związku, w który przekształca się tyroksyna. Nieprawidłowości w tym procesie mogą występować nawet wówczas, gdy poziom tyroksyny jest zgodny z normą.
O czym może świadczyć zbyt niski poziom FT4?
Jeśli badanie wykazało u ciebie poziom FT4 poniżej normy, może się to wiązać z niedoczynnością tarczycy. Zbyt niskie stężenie tyroksyny we krwi może świadczyć także o innych chorobach, np.:
- Hashimoto;
- infekcjach tarczycy;
- chorobach przysadki z niedoborem TSH;
- guzach przysadki;
- niedoborze jodu;
- wrodzonych defektach syntezy hormonów;
- wolu Riedla;
- agenezji lub hipoplazji tarczycy;
- atroficznym zapaleniu tarczycy.
O czym może świadczyć zbyt wysoki poziom FT4?
Jeśli stężenie poziomu FT4 jest u ciebie zbyt wysokie, może to oznaczać następujące choroby:
- Hashimoto (przy zbyt wysokim stężeniu występuje rzadko);
- Gravesa i Basedowa;
- przejściowe zapalenie tarczycy;
- gruczolak toksyczny;
- wole toksyczne wieloguzkowe;
- nowotwór tarczycy;
- guz przysadki wydzielający TSH.
Zwiększony poziom tyroksyny może być też spowodowany zażywaniem niektórych leków, np. zawierających heparynę, a także przyjmowanie preparatów jodu.
Stwierdzenie zbyt wysokiego lub zbyt niskiego stężenia FT4 to dopiero początek diagnostyki. Jeśli wynik badania jest u ciebie nieprawidłowy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by ustalić dokładnie rodzaj choroby.
Zobacz też:
- Badanie AMH – cena, przebieg i normy. Jak się przygotować?
- Poziom jodu we krwi
- Euthyrox – dawkowanie, zastosowanie, działania niepożądane. Kiedy należy przyjmować Euthyrox? Czy można popijać go kawą? Czy wpływa na wagę?
- Śpiączka hipometaboliczna – przyczyny, objawy leczenie
- Glukoza – budowa, rola w organizmie. Jaki poziom glukozy we krwi oznacza cukrzycę i jak wygląda badanie glukozy na czczo?
- Jak badanie krwi może pomóc przy bezsenności?
- Podwyższona hemoglobina – o czym świadczy taki wynik badania?
- Niedobór testosteronu – czy to zaburzenie można leczyć?