Choroby

Jakie są objawy zapalenia krtani u dziecka?

Jakie są objawy zapalenia krtani u dziecka?

Ostre zapalenie krtani u dziecka może wystąpić już w wieku kilku miesięcy. Może przebiegać zupełnie inaczej niż w przypadku osób dorosłych, dlatego ważne jest, żeby wszystko odbywało się pod kontrolą lekarza, szczególnie jeśli obserwujesz nasilony przebieg tej choroby. 

Czym jest zapalenie krtani u dziecka i jak je rozpoznać? 

To pytanie, które zadaje sobie wiele rodziców. Zapalenie krtani to proces zapalny, który obejmuje błonę śluzową. Jest to infekcja górnych dróg oddechowych. U dzieci może prowadzić do dużych trudności w oddychaniu. Właśnie z tego względu nie powinno się lekceważyć nawet pierwszych delikatnych objawów. 

Rodzaje zapalenia krtani

Sprawa jednak nie jest tak prosta, jeśli chodzi o rozpoznanie tej dolegliwości, ponieważ wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia krtani u dzieci i dorosłych. Pierwszym rodzajem jest zapalenie nagłośni. Nie występuje często, jednak jest to najbardziej niebezpieczny rodzaj. Bakterie atakują górny odcinek krtani i prowadzi do obrzęku błon śluzowych, co z kolei może doprowadzić do całkowitego zamknięcia dróg oddechowych. Warto także mieć na uwadze, że przebieg może być bardzo szybki i nagły, dlatego ważna jest reakcja rodziców i niezwłoczne udanie się do lekarza. 

Kolejnym rodzajem jest podgłośniowe zapalenie krtani. To najczęściej występująca dolegliwość u maluchów. Wywoływana jest przez wirusy. Jednak jej przebieg jest zazwyczaj łagodny. 

Jakie są przyczyny ostrego zapalenia krtani u dziecka?

Przyczyną zapalenia krtani u dzieci mogą być wirusy lub bakterie, przebyte wcześniej przeziębienie, które nie zostało dobrze wyleczone, ale także alergie. Zapalenie krtani u dziecka może także wywołać dym papierosowy, który jest dla nich szczególnie drażniący. W związku z tym rodzice, którzy na co dzień palą, powinni chronić swoje dziecko przed dymem. Powinno być to dla każdego oczywiste, jednak nie zawsze tak jest. 

Okres jesienno-zimowy z pewnością sprzyja częstym infekcjom u dzieci. Warto wtedy zadbać o ubiór dostosowany do pogody, a także o zbilansowaną dietę malucha i odpowiednią ilość ruchu. Właściwa dieta dostarczy dziecku wszystkich potrzebnych składników odżywczych, witamin i minerałów, które zwiększą odporność malucha na infekcje. 

Jakie są objawy zapalenia krtani u dziecka?

Zapaleni krtani u dzieci to choroba, która pojawia się nagle. Jednym z pierwszych objawów może być atak tak zwanego kaszlu szczekającego, czyli kaszlu z charakterystycznym świstem, a także duszności. Do innych objawów zapalenia krtani u dziecka można zaliczyć także:

  • gorączkę;
  • chrypę;
  • ból przy przełykaniu. 

Zapalenie krtani u dziecka – leczenie

Każda choroba i dokuczająca dolegliwość jest trudna zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. W przypadku nagłych duszności trzeba opanować emocje i spróbować uspokoić także malucha, zapewnić mu dopływ świeżego powietrza i skontaktować się z lekarzem. Wizyta u specjalisty jest konieczna w przypadku zapalenia krtani. Nie można działać na własną rękę, a domowe sposoby mogą być jedynie dodatkiem do leczenia zaleconego przez specjalistę. 

Domowe sposoby, które wspomagają leczenie zapalenia krtani

Po wizycie u lekarza możesz spróbować także domowych sposobów na zapalenie krtani, które przyniosą ulgę dziecku. Jednym z nich są inhalację z soli fizjologicznej. W przypadku dzieci warto użyć nebulizatora. 

Ważne jest również, aby w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko, była odpowiednia wilgotność powietrza. Ma to duże znaczenie szczególnie w zimie, czyli wtedy, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, a powietrze w domach staje się ciepłe i suche. 

Przy zapaleniu krtani u dzieci trzeba zadbać także o odpowiednie nawodnienie organizmu. Dziecko powinno pić dużo płynów. Polecane jest także płukanie gardła roztworem wody i sody oczyszczonej. Jednak ta metoda nie sprawdzi się u małych dzieci, które nie będą umiały prawidłowo wypłukać gardła. 

Zapalenie krtani u dzieci jest jedną z częstych dolegliwości. Nie należy lekceważyć żadnych objawów. Jeśli coś budzi Twoje obawy, koniecznie udaj się z dzieckiem do lekarza. Po konsultacji możesz także wypróbować domowe sposoby, które pomogą złagodzić objawy zapalenia krtani u malucha.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024