Baza leków

Polopiryna – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane

Polopiryna to łatwo dostępny i bezpieczny lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Można stosować go w celu złagodzenia objawów przeziębienia lub grypy. Zalecany jest przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. W jakich dawkach go zażywać? Kto nie powinien go przyjmować? Jakie są możliwe działania niepożądane? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej!

Polopiryna – co to jest?

Polopiryna to lek zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Charakteryzuje się także działaniem przeciwbólowym i jest stosowany w objawowym leczeniu przeziębiania oraz grypy. 

Substancję czynna leku to kwas acetylosalicylowy. Jest to środek wykorzystywany również w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a także w przypadku zawału mięśnia sercowego. 

Lek Polopiryna jest dostępny w formie białych, płaskich tabletek. Można go kupić bez recepty (nie podlega refundacji). Opakowania zawierają 20 lub 30 tabletek. 

Lek należy przechowywać w suchym, zacienionym miejscu o temperaturze pokojowej. 

Jedna tabletka zawiera 300 mg substancji czynnej. 

Polopiryna – zastosowanie

Lek Polopiryna może być stosowany w łagodzeniu drobnych dolegliwości. Zalicza się do podstawowych leków znajdujących się w domowych apteczkach. Bywa stosowany również w reumatologii i kardiologii, lecz w tych sytuacjach wymagana jest stała kontrola lekarska. Zazwyczaj zażywa się go przy dolegliwościach takich jak:

  • ból o umiarkowanym nasileniu, np. głowy, zębów, stawów lub mięśni;
  • bóle miesiączkowe;
  • gorączka;
  • przeziębienie lub grypa;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • hamowanie agregacji płytek krwi;
  • zawał mięśnia sercowego;

Stosuje się go również w profilaktyce powtórnego zawału mięśnia sercowego.

Polopiryna – dawkowanie i droga podania

Lek Polopiryna należy przyjmować doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. 

Polopiryna powinna być zażywana w trakcie posiłku lub tuż po nim. Zalecane jest obfite popijanie. W sytuacji gdy połknięcie tabletki jest niemożliwe, można rozpuścić ją w połowie szklanki mleka lub wody. 

Zalecana dawka leku jest uzależniona od rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia. 

  1. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych należy zastosować 1–2 tabletki co 4 godziny do ustąpienia objawów, lecz nie więcej niż 3 g na dobę. 
  2. W leczeniu gorączki reumatycznej można zażyć 3 tabletki 4 razy na dobę.
  3. Przy reumatoidalnym zapaleniu stawów zalecaną dawką są 2 tabletki 4 razy na dobę. 

Polopiryna – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do zażywania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz substancje pomocnicze. 

Niezalecane jest stosowanie Polopiryny również przez osoby, u których wystąpiły:

  • napady astmy;
  • skurcze oskrzeli;
  • nieżyt nosa;
  • pokrzywka.

Należy unikać podawania jej także pacjentom, u których występuje nadwrażliwość na jakikolwiek przeciwzapalny lek niesteroidowy, a także salicylany. 

Niezalecane jest również stosowanie leku u kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią. Również dzieci do 12. roku życia, zwłaszcza w trakcie zakażenia ospą wietrzną, nie powinny go przyjmować. 

Polopiryna – możliwe działania niepożądane

Zażywanie leku Polopiryna może wywoływać działania niepożądane. Są to jednak sporadyczne sytuacje, a korzyści wynikające z działania leku przewyższają ryzyko. 

Zazwyczaj skutki uboczne zażywania Polopiryny obejmują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, nudności i niestrawność. 

W rzadkich sytuacjach mogą wystąpić zawroty głowy i zaburzenia słuchu. W razie pojawienia się bardzo niepokojących objawów, takich jak obrzęk, omdlenia i duszności, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.


Zobacz też:
Archiwum: marzec 2024