Baza leków

Jakie działanie ma Amotaks? Po jakim czasie widać efekty? Dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Amotaks jest silnym lekiem o działaniu bakteriobójczym. Antybiotyk ten posiada wyjątkowo szerokie spektrum działania. Najczęściej zalecany jest w leczeniu schorzeń z dziedziny urologii oraz gastroenterologii. Dostępny jest jedynie na receptę. 

Amotaks – co to jest?

Amotaks jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Znajduje się w grupie leków bakteriobójczych. Może być stosowany jedynie pod kontrolą lekarza, a wydawany jest wyłącznie na receptę. 

Obecnie Amotaks występuje pod dwoma nazwami handlowymi:

 • Amotaks;
 • Amotaks Dis. 

W przypadku leku Amotaks apteki oferują go w trzech postaciach:

 • tabletek 1 g;
 • kapsułek twardych 250 mg;
 • granulatu do sporządzenia zawiesiny 500 mg/5 ml

Natomiast lek o nazwie Amotaks Dis występuje w formie tabletek o zawartości substancji czynnej na poziomie 500 mg, 750 mg oraz 1 g. 

Amotaks zawiera antybiotyk β-laktamowy z grupy penicylin. Amoksycylina, będąca jego substancją czynną, występuje w postaci amoksycyliny trójwodnej. 

Przyjęty doustnie antybiotyk wchłania się łatwo i w stosunkowo krótkim czasie. Maksymalne stężenie substancji czynnej obserwuje się po godzinie od zażycia. Należy mieć na uwadze, że przenika ona do narządów wewnętrznych oraz mleka kobiet karmiących piersią. 

Amotaks – zastosowanie

Antybiotyk Amotaks może być zażywany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Stosuje się go w przypadku zakażeń mających podłoże bakteryjne, szczepów wrażliwych na amoksycylinę. 

Lek ten może być stosowany w profilaktyce zapalenia wsierdzia. Standardowo zażywa się go przy:

 • zapaleniu migdałków i gardła wywołanym przez paciorkowce;
 • ambulatoryjnym leczeniu zapalenia płuc;
 • ostrym zapaleniu zatok;
 • ostrym zapaleniu ucha środkowego;
 • ostrym zapaleniu pęcherza moczowego;
 • boreliozie;
 • bezobjawowym bakteriomoczu w czasie ciąży;
 • występowaniu ropnia okołozębowego;
 • zakażeniu w przypadku protezowania stawów;
 • eradykacji Helicobacter pylori;
 • durze brzusznym oraz rzekomym;
 • chorobie wrzodowej żołądka.

Zażywając Amotaks, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. W sytuacji gdy pacjent posiada nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników czynnych i pomocniczych zawartych w Amotaksie, powinien poinformować o tym w trakcie wizyty. 

Nie należy przekraczać zalecanej dawki oraz łączyć Amotaksu z innymi lekami, bez skonsultowania tego z lekarzem. 

Amotaks – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie każdego preparatu o działaniu bakteriobójczym należy indywidualnie ustalić z lekarzem prowadzącym. Bierze on pod uwagę rodzaj oraz stopień zaawansowania choroby, a także masę oraz wiek pacjenta. 

Lekarz ustali także czas trwania leczenia i częstotliwość zażywania leku. Pacjent nie może samodzielnie rozpoczynać i kończyć terapii, nawet jeśli objawy ustąpią. 

Amotaks jest antybiotykiem, który można zażywać zarówno w trakcie posiłku, jak i przed oraz po nim. W tym przypadku występuje pełna dowolność, ponieważ spożywany pokarm nie wpływa na wchłanianie substancji czynnej. 

Jeśli zażywany preparat jest w formie tabletek, należy popić je obficie wodą. Posiadają wgłębienie ułatwiające podzielenie na dwie części. Zawiesinę należy przygotować z wykorzystaniem przegotowanej wody, dolewając ją do zaznaczonej objętości. Butelkę należy wstrząsnąć zarówno przed dolaniem wody, jak i po nim, a także każdorazowo przed zażyciem. 

Zawiesinę należy przechowywać w lodówce, maksymalnie przez 14 dni. Lek w postaci tabletek i kapsułek powinien znajdować w suchym miejscu w temperaturze pokojowej. 

Standardowe dawkowanie Amotaksu dla dzieci ważących mniej niż 40 kilogramów to:

 • 2–3 dawki w ciągu dnia;
 • 40–90 mg na kilogram;
 • nie więcej niż 100 mg na kilogram w ujęciu dobowym

Najczęściej zaleca się podawanie leku właśnie w formie zawiesiny. 

Dorośli, w tym osoby starsze i dzieci o masie ciała przekraczającej 40 kilogramów powinni przyjmować lek w formie tabletek lub kapsułek. Dawka może wahać się między 250 a 500 mg podawanymi trzykrotnie w ciągu doby. Maksymalna dawka dobowa w przypadku osób dorosłych to 6 mg. 

Amotaks – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do zażywania Amotaksu jest uczulenie na którykolwiek z jego składników, zarówno na substancję czynne, jak i pomocnicze. Należy zachować także szczególną ostrożność w przypadku stosowania leku u osób cierpiących na schorzenia nerek, nieregularne oddawanie moczu, a także mononukleozę zakaźną. 

U osób zażywających regularnie leki na obniżenie krzepliwości krwi konieczne może okazać się przeprowadzenie dodatkowych badań przed wdrożeniem antybiotykoterapii. 

W trakcie ciąży Amotaks może być stosowany jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy korzyści będą większe niż potencjalne ryzyko dla zdrowia kobiety i płodu. 

Również w przypadku karmienia piersią Amotaks może być stosowany jedynie w nielicznych przypadkach. Należy pamiętać, że zawarta w nim substancja czynna przenika do mleka. Konieczne jest monitorowanie dziecka i w razie wystąpienia reakcji uczuleniowej, biegunki lub innych skutków ubocznych natychmiastowe przerwanie karmienia i skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym. 

Amotaks – możliwe działania niepożądane

Amotaks może wywoływać różnorodne działania niepożądane. Większość z nich nie jest groźna dla zdrowia i życia pacjenta. W wielu przypadkach pojawiają się wymioty, biegunka i wysypka skórna. 

Większej uwagi wymagają reakcje uczuleniowe oraz późne reakcje alergiczne. W ich obrębie mogą pojawić się bóle stawów i powiększenie węzłów chłonnych. Zmiany skórne, rumień wielopostaciowy oraz zapalenie naczyń krwionośnych wymagają konsultacji z lekarzem. 

Bardzo rzadkimi skutkami ubocznymi są problemy z nerkami, drgawki oraz zmiany w obrębie języka i jamy ustnej. 


Zobacz też:
Archiwum: luty 2024