Nadkwasota to problem, który dotyka wielu osób. Można jednak w prosty sposób jej zaradzić przy pomocy naturalnych sposobów. Poznaj zioła na nadkwasotę żołądka, które delikatnie wyregulują ilość soków trawiennych.
Nadkwasota to jedna z wielu chorób cywilizacyjnych. Przyjmuje się, że cierpi na nią nawet od 5-10% społeczeństwa. W dużej mierze jest związana z trybem życia, pośpiechem i dietą opartą na produktach wysoko przetworzonych. Na szczęście każdy z nas może sięgnąć po dary natury w postaci leczniczych ziół. Zioła na nadkwasotę żołądka regulują pracę układu trawiennego i dbają o błonę śluzową. Dowiedz się jakie zioła są pomocne przy problemach żołądkowych.
Nadkwasota żołądka – przyczyny i objawy
Nadkwaśność żołądka, czyli inaczej nadkwasota to choroba związana z nadmierną produkcją soków żołądkowych przez gruczoły żołądka. Soki żołądkowe zawierają silnie działający kwas solny, który uszkadza delikatną błonę śluzową. Pośród najczęstszych przyczyn tego stanu wymienia się stres, złą dietę, jedzenie w pośpiechu, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych przez długi okres czasu, nadmierne spożycie alkoholu. W wielu przypadkach przyczyną zwiększonej ilości kwasu i wrzodów są bakterie Helicobakter pylori.
Wszystkie te czynniki działają drażniąco na żołądek. Objawy, jakie towarzyszą nadkwasocie to ból lub uczucie pieczenia w żołądku, zgaga, refluks, mdłości, wzdęcia, uczucie ciała obcego w przełyku. Niektóre z nich mogą pojawiać się kilka godzin po spożyciu posiłku.
Zioła na nadkwasotę żołądka – czy są skuteczne?
Problemy żołądkowe bardzo często są leczone w tradycyjny sposób. Lekarz zapisuje choremu leki mające zobojętnić kwas żołądkowy, tzw. inhibitory pompy protonowej. Zazwyczaj pacjent od razu doznaje ulgi. Leki te jednak wymagają przyjmowania przez długi okres czasu. Bez wprowadzenia konkretnych zmian w trybie życia i sposobie odżywiania, następuje gwałtowny nawrót choroby.
Alternatywą dla tej metody leczenia są zioła na nadkwasotę żołądka, znane w medycynie naturalnej od wielu wieków. W naturalny i nieinwazyjny sposób regulują pracę żołądka, nie podrażniając przy tym jego błony śluzowej. Zioła działają rozluźniająco i przeciwzapalnie. Przed ich zastosowanie wato zasięgnąć porady lekarza, aby uniknąć niepożądanych reakcji z innymi lekami.
Zioła na nadkwasotę żołądka – jak stosować?
Zioła na nadkwasotę żołądka wymagają regularnego stosowania. Picie naparów przez 2-3 dni nie przyniesie długofalowych efektów. Naturalne metody są bardzo skuteczne, wymagają jednak systematyczności. Nie tylko łagodzą dolegliwości żołądkowe, ale mają wpływ na pozostałe układy w ludzkim ciele. Wyciszają układ nerwowy, wspierają układ moczowy, pomagają zwiększyć odporność. Można więc powiedzieć, że zioła działają holistycznie na cały organizm.
Zioła na nadkwasotę żołądka – melisa
Melisa to jedno z ziół, które stanowi dodatek wielu mieszanek ziołowych dla żołądkowców. Melisa działa uspokajająco i rozkurczowo, a ponadto delikatnie wpływa na zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego. Wycisza cały organizm, uspokaja żołądek i jelita. Liść melisy poprawia trawienie i reguluje prawidłową pracę żołądka, działa przeciwkurczowo i osłaniająco.
Zioła na nadkwasotę żołądka – korzeń prawoślazu
Korzeń prawoślazu jest często stosowany jako lek łagodzący kaszel i ból gardła. Jego działanie sprzyja również neutralizowaniu symptomów związanych z podrażnieniami błony śluzowej żołądka. Wyciągi z prawoślazu działają przeciwzapalnie i kojąco na układ pokarmowy. Stosowanie prawoślazu pomaga w zgadze, nadkwasocie, stanach zapalnych żołądka, owrzodzeniach śluzówki układu pokarmowego czy przy nadmiernym łaknieniu. Jest bogatym źródłem flawonoidów, garbników, a także makro- i mikroelementów.
Zioła na nadkwasotę żołądka – porost islandzki
Porost wykazuje pozytywne działanie w obrębie błon śluzowych. Zalecany jest przy chorobach górnych dróg oddechowych oraz dolegliwościach układu trawiennego. Nie tylko stabilizuje pracę całego układu pokarmowego, ale również działa kojąco na stan zapalny żołądka. Łagodzi też nudności, dlatego zalecany jest jako remedium na chorobę lokomocyjną.
Kłącze tataraku – reguluje pracę żołądka
Kłącze tataraku ma bardzo korzystny wpływ na żołądek. Wspomaga układ pokarmowy, usuwa nadmiar śluzu. Działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Regeneruje zniszczoną błonę śluzową żołądka, reguluje produkcję kwasu żołądkowego. Działa przeciwpasożytniczo, eliminuje biegunki o podłożu spastycznym. 1 łyżeczkę suszu należy zalać wrzącą wodą i parzyć przez ok.30-40 minut. Tak przygotowany napar warto pić codziennie, aż do ustąpienia nieprzyjemnych objawów.
Nasiona lnu – leczniczy okład na żołądek
Napar przygotowany z siemienia lnianego może działać prawdziwe cuda. Nie tylko łagodzi bóle brzucha, ale tworzy warstwę ochronną wewnątrz żołądka. W ten sposób łagodzi objawy nadkwasoty i duży dyskomfort towarzyszący zgadze. Wystarczy zagotować nasiona, a powstały w ten sposób kisiel spożywać przed posiłkiem.
Zioła na nadkwasotę żołądka – czego nie stosować?
Nie wszystkie zioła są bezpieczne dla żołądka. Zioła na nadkwasotę żołądka dobrze jest więc skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Najbardziej popularna w problemach gastrycznych mięta nie jest wskazana na żołądek. Herbatka miętowa może powodować nadmierne wysuszenie błony śluzowej i podrażnienie żołądka, dlatego nie powinna być stosowana jako środek na nadkwasotę.
Stosowanie ziół na żołądek nie powinno zastąpić konsultacji u lekarza gastrologa. Tylko specjalista może postawić prawidłową diagnozę na podstawie badań. Leczenie nadkwasoty to nie tylko zażywanie leków, ale przede wszystkim zmiana diety. Należy wyeliminować z diety potrawy ciężkostrawne, a także do minimum ograniczyć spożywanie alkoholu. Dobre rezultaty przynoszą zioła na nadkwasotę żołądka oraz herbatki dla żołądkowców z dodatkiem imbiru, lukrecji czy kurkumy.
Zobacz też:
- Zioła na żołądek – naturalne sposoby na bolący żołądek. Co warto mieć w domowej apteczce?
- Zioła na zgagę — które są najskuteczniejsze?
- Zioła na kaszel – co warto stosować przy przeziębieniu? Poznaj produkty na kaszel suchy (hamujące) i mokry (wykrztuśne)!
- Otrivin – działanie, zastosowanie, przeciwwskazania do stosowania leku
- Zioła na refluks gardłowo krtaniowy – jak złagodzić tę dolegliwość?
- Ból gardła po wymiotach
- Ból szyi po wypadku – odszkodowanie. Twoje prawo do rekompensaty!
- Zioła na biegunkę – jak pomóc sobie w nagłych wypadkach? Najlepsze zioła o działaniu zatrzymującym