Xarelto to lek przeciwzakrzepowy. Możesz go uzyskać wyłącznie na receptę, jeśli lekarz prowadzący stwierdzi, że są wyraźne wskazania do stosowania. Jak go przyjmować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania omawianego preparatu? Czy może wywoływać efekty niepożądane? Sprawdź!
Xarelto – co to jest?
Xarelto to lek przeciwzakrzepowy, który dostępny jest w postaci tabletek. Do wyboru są cztery różne dawki leku (2,5 mg, a także 10, 15 i 20 mg). Substancją czynną preparatu jest rywaroksaban. W rdzeniu tabletki znajdują się, kroskarmeloza sodowa, laktoza jednowodna, hypromeloza, celuloza mikrokrystaliczna, laurylosiarczan sodu, stearynian magnezu, zaś w otoczce substancjami są hypromeloza, makrogol 3350, dwutlenek tytanu i czerwony tlenek żelaza.
Xarelto – zastosowanie
Lek Xarelto w większych dawkach stosowany jest między innymi w profilaktyce leczenia zakrzepów spowodowanych miażdżycą. Przepisuje się go również profilaktycznie przeciwko udarom i zatorowości obwodowej. Tabletki mają jeszcze szersze działanie zapobiegawcze, ponieważ dawkę 2,5 mg także podaje się profilaktycznie. Ma chronić przed nawrotem zakrzepicy i zatorowości płucnej.
Xarelto – dawkowanie i droga podania
Zarówno czas leczenia preparatem Xarelto, jak i konkretna dawka leku ustalane są przez lekarza prowadzącego. Dawka 2,5 mg ma nieco inny cel niż tabletki 10, 15 i 20 mg, dlatego trzeba o tym pamiętać. Zazwyczaj zalecana dawka to 20 mg raz na dobę, jednak lekarz prowadzący zawsze dostosowuje ją do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jeśli chodzi o sposób przyjmowania tabletek, powinny być popijane wodą i połykane w całości. Mogą być zażywane niezależnie od posiłków. Należy pamiętać, by przyjmować lek regularnie, w podobnej porze dnia.
Xarelto – przeciwwskazania do stosowania
Xarelto, podobnie jak wiele innych leków, nie może być przyjmowany przez każdego pacjenta. Do przeciwwskazań należy nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Stosowanie wykluczają także wszelkie zaburzenia, które mogą powodować silne krwawienia. Do tych ostatnich może prowadzić zażycie zbyt dużej dawki, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym i jej nie przekraczać.
Xarelto – możliwe działania niepożądane
Xarelto może wywoływać efekty niepożądane, do których należą:
- obfite krwawienie;
- bladość;
- zmęczenie;
- bóle i zawroty głowy;
- obrzęki;
- dławica piersiowa;
- bóle w klatce piersiowej;
- ogólne osłabienie.
Zobacz też:
- Metypred – jak działa i kiedy go stosować?
- Debretin – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania
- Neoparin – jakie jest zastosowanie leku? Dowiedz się, jak dawkować Neoparin!
- Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
- Biseptol – antybiotyk na zakażenia bakteryjne
- Mydocalm – co to za lek i w jakich przypadkach się go stosuje? Sprawdź!
- Hitaxa – na czym polega działanie leku?
- Urosept – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania