Ozempic to lek dostępny jedynie na receptę. Stosowany w leczeniu cukrzycy, wpływa na zmniejszenie poziomu cukru we krwi. Występuje w formie roztworu podawanego podskórnie. Niezalecany dla dzieci i kobiet w ciąży.
Ozempic – co to jest?
Lek Ozempic to środek dostępny jedynie na receptę. Występuje w formie roztworu podawanego podskórnie. Występuje w dawce 0,25, 0,5 oraz 1 mg. Stosuje się w procesie normowania oraz zmniejszania poziomu stężenia cukru we krwi. Zalecany w leczeniu cukrzycy.
Zawiera substancję czynną semaglutyd. Charakteryzuje się ona działaniem opóźniającym opróżnianie żołądka po posiłku, zmniejsza stężenie glukozy we krwi, pobudza wydzielanie insuliny oraz glukagonu, a także zmniejsza wydzielanie insuliny w trakcie hipoglikemii. Hamując apetyt oraz ochotę na wysokotłuszczowe pokarmy, przyczynia się do zmniejszenia masy ciała.
Ozempic – zastosowanie
Lec Ozempic jest stosowany w celu zmniejszenie stężenia cukry we krwi. Najczęściej jest on zalecany pacjentom cierpiącym na cukrzycę. Bywa stosowany także w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca.
Najczęściej lek Ozempic zażywany jest przez pacjentów w celu kontrolowania stężenia cukru we krwi. W sytuacji gdy nie ma możliwości stosowania innych leków przeciwcukrzycowych zawierających metforminę, a dieta i ćwiczenia są nieskuteczne.
Lek Ozempic bywa zalecany także jako dodatkowy lek przeciwcukrzycowy w sytuacjach gdy ich działanie jest niewystarczające. Czasem łączy się go z insuliną lub doustnymi lekami na bazie np. metforminy.
W trakcie stosowania leku Ozempic należy wspólnie z lekarzem kontrolować poziom cukru, a także dietę oraz tryb życia.
Ozempic – dawkowanie i droga podania
Lec Ozempic należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Standardowa dawka początkowa to 0,25 mg zażywane raz w tygodniu przez okres 28 dni. Po tym czasie lekarz zazwyczaj zwiększa dawkę do 0,5 mg. Jeśli na tym etapie poziom stężenia cukru we krwi się nie ureguluje, lekarz może zwiększyć dawkę do 1 mg tygodniowo.
Nie można zmienić dawki samodzielnie.
Lek Ozempic podawany jest w formie podskórnego zastrzyku. Nie można wstrzykiwać go domięśniowo lub dożylnie. Najczęściej aplikuje się go w skórę na udzie, brzuchu lub na ramieniu. Przed pierwszym użyciem należy skorzystać z pomocy pielęgniarki, która pokaże, w jaki sposób należy to robić, aby proces był sprawny i bezpieczny.
Lek Ozempic należy przyjmować raz w tygodniu, najlepiej w ten sam dzień. Pora dnia może być dowolna. Spożywane pokarmy nie mają wpływu na wchłanianie leku, można przyjmować go niezależnie od posiłków.
Ozempic – przeciwwskazania do stosowania
Przeciwskazaniem do zażywania leku Ozempic jest przede wszystkim występująca nadwrażliwość na zawartą w nim substancję czynną lub substancje pomocnicze.
Każde dodatkowe ryzyko musi być indywidualnie ocenione przez lekarza planującego terapię.
Leku Ozempic nie należy stosować w trakcie ciąży i karmienia piersią.
Niezalecane jest podawanie leku dzieciom poniżej 18 roku życia. Niski poziom cukru we krwi po zażyciu leku Ozempic może wpłynąć negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Ozempic – możliwe działania niepożądane
Przyjmowanie leku Ozempic może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych. Najczęściej spotykanymi skutkami ubocznymi są powikłania wynikające z cukrzycowej choroby oczy. W razie wystąpienia problemów ze wzrokiem należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza.
Stosunkowo często można zaobserwować także ciężkie reakcje alergiczne, obejmujące zwykle problemy z oddychanie, obrzęk i zmiany skórne. W tym przypadków również zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem.
Przemijające i dość niegroźne objawy występujące podczas zażywania leku Ozempic to także nudności, wymioty oraz biegunka.
Zobacz też:
- Pyrantelum – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu zażywa się Pyrantelum? Czy jest bezpieczny dla dzieci i kobiet w ciąży?
- Clexane – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane
- Ventolin – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może zażywać lek Ventolin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?
- Acard – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
- Heviran – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu zażywa się lek Heviran? Od którego roku życia można go stosować? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
- Nasometin – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane. Kto może zażywać lek Nasometin?
- Octeangin – dawkowanie, sposób użycia, działania niepożądane. Kiedy można stosować lek Octeangin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
- Pronasal – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim calu zażywa się lek Pronasal? Kto może go stosować? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?