Baza leków

Acard – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane

Acard jest lekiem przeciwzakrzepowym, dostępnym bez recepty. Łatwodostępny środek o szerokim zastosowaniu. Nie można stosować w ciąży. W trakcie terapii należy zrezygnować ze spożywania alkoholu. 

Acard – co to jest?

Acard to preparat dostępny bez recepty, który wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Lek ten stosowany zarówno w chorobach kardiologicznych, jak i w leczeniu zawału lub przy jego podejrzeniu. 

Występuje w formie tabletek o dawce 300 mg, a także w postaci tabletek dojelitowych o dawce 75 oraz 150 mg. 

Substancja czynna zawarta w leku Acard to kwas acetylosalicylowy, czyli enzym o działaniu hamującym agregację (zlepianie się płytek krwi). Tabletki dojelitowe mają specjalną osłonkę, dzięki której rozpuszczają się dopiero w jelitach, ograniczając drażniące działanie substancji czynnej na błonę śluzową żołądka. 

Acard – zastosowanie

Lek Acard może być stosowany przy licznych schorzeniach kardiologicznych. Najczęściej jest zalecany (w formie tabletek dojelitowych o dawce 75 oraz 150 mg) przy:

 • chorobie niedokrwiennej serca;
 • świeżo przebytym zawale;
 • podejrzeniu zawału;
 • niestabilnej chorobie wieńcowej;
 • profilaktyce przeciwzawałowej u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka;
 • profilaktyce w zarostowej miażdżycy tętnic obwodowych;
 • profilaktyce zakrzepicy naczyń wieńcowych;
 • zapobieganiu zatorowi płucnemu.

Acard w formie tabletek o dawce 300 mg jest stosowany przy podejrzeniu zawału serca oraz przy zawale. 

Acard – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku powinno być zgodne z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. 

W przypadku leczenia chorób układu krążenia, a także w profilaktyce zawału serca dorośli mogą zażywać 1 tabletkę Acardu na dobę (w dawce 75 lub 150 mg). Najlepiej przyjmować lek po posiłku, popijając go niewielką ilością wody. Nie można dzielić tabletek. 

Przy zawale serca lub podejrzeniu zawalu należy zażyć 1 tabletkę (dawka 300 mg). 

Acard – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwskazaniem do stosowania leku Acard jest nadwrażliwość na substancję czynną oraz składniki pomocnicze. Nie powinni go zażywać pacjenci, którzy w przeszłości mieli silną reakcję alergiczną, nazywaną także astmą aspirynową. 

Leku nie mogą stosować także osoby:

 • z zaburzeniami krzepnięcia krwi;
 • z czynną chorobą wrzodową w obrębie żołądka i dwunastnicy. 
 • przyjmujące metotreksat w dawce 15 mg tygodniowo lub większej więcej 

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny zażywać Acardu. Mogą to robić wyłącznie na ścisłe zalecenie lekarza prowadzącego. 

Acard – możliwe działania niepożądane

Zażywanie leku Acard może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Zwykle są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia. Jeśli jednak pojawi się ciężka reakcja alergiczna lub krwotok, należy natychmiast odstawić preparat i skontaktować się z lekarzem. 

Często występującymi skutkami ubocznymi są natomiast problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka i wzdęcia. 


Zobacz też:
Archiwum: maj 2024