Baza leków

Opokan – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane. W jakim celu się go stosuje?

Opokan jest lekiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty, najczęściej zalecanym w leczeniu dolegliwości bólowych w obrębie stawów i mięśni. Charakteryzuje się działaniem przeciwreumatycznym. Może być zażywany od 15. roku życia. Należy unikać go w ciąży.

Opokan – co to jest?

Opokan to dostępny bez recepty lek o działaniu przeciwbólowym Występuje w formie tabletek zawierających 7,5 mg substancji czynnej. W opakowaniu leku Opokan znajduje się 10, 20 lub 30 sztuk preparatu. 

Zawartą w leku substancją czynną jest meloksykam. Charakteryzuje się on działaniem zarówno przeciwbólowym, jak i przeciwgorączkowym oraz przeciwreumatycznym. 

Lek Opokan dobrze wchłania się z krwi, a maksymalne stężenie we niej występuje do 6 godzin po podaniu. Przy stosowaniu regularnym czas ten skraca się do około 3 godzin. 

Substancja aktywna zawarta w leku Opokan przenika do mazi stawowej i uzyskuje stężenie 50% względem tego w osoczu. Lek Opokan metabolizuje się w wątrobie, a następnie wydalany jest z moczem i kałem. 

Opokan – zastosowanie

Lek Opokan można stosować od 15. roku życia. Najczęściej w leczeniu objawowym bólu kostno-stawowego oraz bóli mięśniowych. Zazwyczaj jest to preparat zażywany na dolegliwości związane z kolanami oraz kręgosłupem. 

Opokan może być stosowany w leczeniu chorób zwyrodnieniowych i reumatoidalnych. Również w przypadku młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Opokan – dawkowanie i droga podania

Lek Opokan powinien być zażywany zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Jest to preparat przyjmowany doustnie. 

Standardowa dawka to 1 tabletka na dobę. Należy przyjąć ją w trakcie posiłku i popić szklanką wody. Nie należy przekraczać dawki maksymalnej, czyli 2 tabletek na dobę (15 mg substancji czynnej przyjmowanej również z innych źródeł). Leczenie z wykorzystaniem preparatu Opokan nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. 

Opokan – przeciwwskazania do stosowania

Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Opokan jest nadwrażliwość na substancje pomocnicze oraz substancję czynną.

Niezalecane jest zażywanie preparatu Opokan przez pacjentów cierpiących na:

  • nietolerancję laktozy;
  • nadwrażliwość na leki niesteroidowe;
  • ciężką niewydolność nerek, wątroby oraz serca;
  • przebyty wylew;
  • wrzody żołądka lub dwunastnicy.

Lek Opokan nie powinien być zażywany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. 

Opokan – możliwe działania niepożądane

Działanie niepożądane leku Opokan jest zwykle łagodne. Należy także pamiętać, że im dłużej trwa leczenie, tym większe jest jego ryzyko. 

U wielu pacjentów występują problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, ból brzucha, wzdęcia i niestrawność. Często pojawiają się także bóle oraz zawroty głowy. 

W przypadku wystąpienia niepokojących lub niebezpiecznych objawów, zwłaszcza u osób starszych, należy natychmiast przerwać leczenie oraz skonsultować się z lekarzem. 


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024