Opokan jest lekiem przeciwbólowym dostępnym bez recepty, najczęściej zalecanym w leczeniu dolegliwości bólowych w obrębie stawów i mięśni. Charakteryzuje się działaniem przeciwreumatycznym. Może być zażywany od 15. roku życia. Należy unikać go w ciąży.
Opokan – co to jest?
Opokan to dostępny bez recepty lek o działaniu przeciwbólowym Występuje w formie tabletek zawierających 7,5 mg substancji czynnej. W opakowaniu leku Opokan znajduje się 10, 20 lub 30 sztuk preparatu.
Zawartą w leku substancją czynną jest meloksykam. Charakteryzuje się on działaniem zarówno przeciwbólowym, jak i przeciwgorączkowym oraz przeciwreumatycznym.
Lek Opokan dobrze wchłania się z krwi, a maksymalne stężenie we niej występuje do 6 godzin po podaniu. Przy stosowaniu regularnym czas ten skraca się do około 3 godzin.
Substancja aktywna zawarta w leku Opokan przenika do mazi stawowej i uzyskuje stężenie 50% względem tego w osoczu. Lek Opokan metabolizuje się w wątrobie, a następnie wydalany jest z moczem i kałem.
Opokan – zastosowanie
Lek Opokan można stosować od 15. roku życia. Najczęściej w leczeniu objawowym bólu kostno-stawowego oraz bóli mięśniowych. Zazwyczaj jest to preparat zażywany na dolegliwości związane z kolanami oraz kręgosłupem.
Opokan może być stosowany w leczeniu chorób zwyrodnieniowych i reumatoidalnych. Również w przypadku młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów.
Opokan – dawkowanie i droga podania
Lek Opokan powinien być zażywany zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami zawartymi w ulotce. Jest to preparat przyjmowany doustnie.
Standardowa dawka to 1 tabletka na dobę. Należy przyjąć ją w trakcie posiłku i popić szklanką wody. Nie należy przekraczać dawki maksymalnej, czyli 2 tabletek na dobę (15 mg substancji czynnej przyjmowanej również z innych źródeł). Leczenie z wykorzystaniem preparatu Opokan nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.
Opokan – przeciwwskazania do stosowania
Kluczowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Opokan jest nadwrażliwość na substancje pomocnicze oraz substancję czynną.
Niezalecane jest zażywanie preparatu Opokan przez pacjentów cierpiących na:
- nietolerancję laktozy;
- nadwrażliwość na leki niesteroidowe;
- ciężką niewydolność nerek, wątroby oraz serca;
- przebyty wylew;
- wrzody żołądka lub dwunastnicy.
Lek Opokan nie powinien być zażywany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Opokan – możliwe działania niepożądane
Działanie niepożądane leku Opokan jest zwykle łagodne. Należy także pamiętać, że im dłużej trwa leczenie, tym większe jest jego ryzyko.
U wielu pacjentów występują problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, ból brzucha, wzdęcia i niestrawność. Często pojawiają się także bóle oraz zawroty głowy.
W przypadku wystąpienia niepokojących lub niebezpiecznych objawów, zwłaszcza u osób starszych, należy natychmiast przerwać leczenie oraz skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też:
- Solpadeine – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Ile razy dziennie można zażywać Solpadeine? Czy jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?
- Naproxen – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
- Polopiryna – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane
- Linomag – jakie jest zastosowanie leku? Sprawdź!
- Structum – poznaj zastosowanie i dawkowanie leku!
- Nurofen – jakie ma zastosowanie? Kto nie może go stosować? Sprawdź!
- Gripex – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu podaje się lek Gripex? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią?
- Doreta – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach można stosować lek Doreta?