Chcesz skutecznie zniwelować nieprzyjemne objawy kaca? Najlepszym sposobem będzie ograniczenie spożycia alkoholu. Jeśli jednak właśnie zmagasz się z dolegliwościami „dzień po”, jest na to już prawdopodobnie za późno. Czy jakiś lek na kaca jest właściwie skuteczny? Poznaj sposoby na powrót do pełni sił.
Suchość w gardle i ustach, nieustępujący ból głowy, kołatanie serca, nudności, drżenie mięśni, słabość i złe samopoczucie… Jeśli odczuwasz te dolegliwości, to prawdopodobnie przedawkowałeś/aś ubiegłej nocy alkohol. Rozkładając się w ciele, ma on toksyczny wpływ na organizm człowieka. Może skutkować także wymiotami, biegunką, światłowstrętem, przygnębieniem i nadwrażliwością na hałas. Z kacem wiąże się też brak apetytu, problemy z koncentracją, potliwość i ogólne rozdrażnienie.
Co najlepsze na kaca?
Alkohol działa niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy. Najpierw powoduje ożywienie i euforię. W kolejnych etapach działania skutkuje sennością, spowolnieniem i znużeniem. Zatrucie organizmu alkoholem ma bardzo nieprzyjemne skutki. Substancja ta klasyfikowana jest jako toksyczna i najlepsze lekarstwo na kaca to zaprzestanie jego spożywania. Gdy na to jest już jednak za późno, co można zrobić, aby uśmierzyć ten nieprzyjemny stan?
Najlepiej sprawdzi się skuteczne nawadnianie. Kiedy? Przed, w trakcie i po wypiciu alkoholu. Elektrolity na kaca uzupełniają braki wody i niektóre niezbędne minerały. Istnieją też domowe oraz apteczne leki na kaca, które pomagają złagodzić jego objawy. Co najlepsze na kaca? Wypróbuj te różne sposoby i sprawdź sam/a!
Domowe sposoby na kaca
Oprócz elektrolitów lub dobrej jakości wody mineralnej na kaca dobrze sprawdzą się też probiotyki. Są to produkty kiszone, fermentowane, z żywymi kulturami bakterii. Szybki sposób na kaca to właśnie odbudowanie flory jelitowej. Przywróć jej równowagę za pomocą jogurtu naturalnego, kapusty lub ogórków kiszonych. Możesz też połączyć nawadnianie z probiotykami, pijąc kombuchę.
Domowe sposoby na kaca to także sok pomidorowy, herbata lub woda z cytryną, kwaśne soki owocowe lub warzywne. Warto też w takiej sytuacji coś zjeść. Stanąć na nogi pomogą ci na przykład: gorąca zupa, jajka na miękko lub tłuste mięso. Przed spożyciem alkoholu zaleca się też wypocząć, zjeść pożywną, tłustą potrawę, zażyć witaminy i ograniczyć palenie. W ten sposób zmniejszysz nieprzyjemne skutki następnego dnia.
Tabletki na kaca
Co jest dobre na kaca spośród preparatów sklepowych? Niestety, pewny, skuteczny i szybki sposób na kaca nie istnieje. Niektóre substancje mogą jednak pomóc w odzyskaniu sił.
Co jest dobre na kaca? Przede wszystkim witamina C, magnez i potas. Te substancje znakomicie stymulują pracę układu nerwowego. Oba pierwiastki transportują elektrolity. Na kaca jest to bardzo ważna funkcja. Pomagają postawić na nogi cały organizm. Niezbędna będzie także niacyna i witamina B12. Eliminują one uczucie zmęczenia i znacznie poprawiają koncentrację.
Na rynku dostępne są różne leki na kaca bez recepty. Które tabletki na kaca sprawdzą się najlepiej? Czy warto wydawać na nie pieniądze? Oto lista najpopularniejszych preparatów:
- 2KC – dostępne w formie suplementów diety oraz napoju. Jeden z popularniejszych środków. Podstawowa wersja zawiera witaminę C, glukozę, kwas bursztynowy, glutaminian monosodowy, kwas fumarowy i wyciąg z opuncji. Istnieją też wersje Xtreme oraz Restart, wzbogacone o dodatkowe składniki.
- Riposton – zawarte w nim elektrolity zapewniają dobre nawodnienie.
- Redukac OLIMP – jest to suplement diety działający podobnie jak elektrolity.
- Glucose after alcohol – można spożywać ten napój zarówno w trakcie picia alkoholu, jak i na następny dzień.
- Alka-Seltzer – lek działający (według zapewnień producenta) na bóle głowy, mięśni oraz objawy przeziębienia.
Pamiętaj, że organizm potrzebuje czasu i spokoju, aby skutecznie dojść do siebie i ciężko jest ten sposób przyspieszyć. Przypomnij sobie o tym następnym razem, gdy będziesz chciał/a sięgnąć po alkohol.
Zobacz też:
- Zatrucie alkoholowe – odtruwanie organizmu. Poznaj skuteczne sposoby leczenia ostrego zatrucia alkoholem etylowym!
- Uważaj na te objawy – to może być niedobór elektrolitów!
- Leczenie kanałowe a alkohol
- Sposoby na ból zatok – z jakiego wsparcia możesz skorzystać w domowym zaciszu?
- Jak pozbyć się bólu brzucha? Sprawdzone sposoby
- Zioła na trawienie – naturalny sposób na pozbycie się objawów gastrycznych. Rodzaje ziół na różne dolegliwości
- Co dobre na ból gardła
- Jak pozbyć się bólu głowy? Są na to sposoby!