Ból

Jak pozbyć się bólu głowy? Są na to sposoby!

Jak pozbyć się bólu głowy? Są na to sposoby!

Ból głowy niekoniecznie musi być leczony tabletkami przeciwbólowymi. W zależności od jego przyczyny można stosować różne metody jego zwalczania. Jak szybko pozbyć się bólu głowy bez tabletek? Kiedy zgłosić się do lekarza z bólem głowy? Jak radzić sobie z bólem głowy w ciąży?

Rodzaje bólu głowy

By wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie z bólem głowy, musisz wiedzieć, jakie są jego rodzaje. Jakie typy bólu wyróżniamy?

 • napięciowy; 
 • migrenowy;
 • spowodowany wadami stawu skroniowo-żuchwowego;
 • klasterowy ból głowy;
 • zatokowy ból głowy;
 • hormonalny;
 • napięciowy;
 • spowodowany stresem.

Jak pozbyć się bólu głowy po płaczu

Osoby, które po płaczu odczuwają ból głowy, nie zdają sobie przeważnie sprawy z tego, że może on być spowodowany kilkoma czynnikami. Są to:

 • ucisk spowodowany zbieraniem się kataru i łez w zatokach;
 • napięcie mięśni po płaczu;
 • migrena spowodowana silnym stresem.

Jak pozbyć się bólu głowy po płaczu? Należy odpocząć w spokojnym i zaciemnionym pomieszczeniu, najlepiej z zamkniętymi oczami. Pomogą też okłady – zarówno zimne, jak i ciepłe. Należy je przyłożyć do karku, czoła lub położyć na oczy. 

Pozbądź się bólu głowy bez tabletek!

Z jakiegoś powodu nie możesz przyjmować powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych lub nie chcesz ich używać? Jak pozbyć się bólu głowy bez leków? Często wystarczą domowe sposoby! Na każdego będzie dobrze działała inna metoda, ponieważ każdy organizm jest inny. Różnią się też od siebie rodzaje bólów głowy i ich przyczyny. Warto sprawdzić niektóre z nich, zanim sięgniesz po tradycyjne leki na ból głowy!

Spacer, masaż ramion oraz karku, a także akupresura i ciepła kąpiel pomogą podczas napięciowego bólu głowy. Wraz z aromaterapią i okładami na czoło i skronie pomogą również podczas migreny. 

Kolejnymi sprawdzonymi sposobami na pozbycie się bólu głowy są:

 • picie wody lub naparów ziołowych;
 • moczenie stóp w zimnej wodzie;
 • głębokie oddechy;
 • odpoczynek.

Gdy głowa boli po imprezie

Jak pozbyć się bólu głowy na kacu? W tym przypadku bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Sprawdza się więc zarówno picie ziołowych herbatek, jak i wody. Musisz pamiętać, że tak chętnie stosowany przez wszystkich paracetamol, w połączeniu z alkoholem obecnym jeszcze w organizmie, gdy masz kaca, uszkadza wątrobę. Lepiej więc odpocząć w zaciemnionym pokoju i w ten sposób zadbać o szybki powrót do formy. 

Ból głowy w czasie ciąży – jak sobie z nim radzić?

Kobiety w ciąży mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie leków – w tym przeciwbólowych. Dozwolone jest przyjmowanie paracetamolu, jednak każda mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej i stara się ograniczyć przyjmowanie tabletek w czasie ciąży. Jak pozbyć się bólu głowy w ciąży bez użycia leków? Świetnym sposobem jest domowy masaż głowy. Uciskanie kilku punktów na głowie i rozluźnienie mięśni twarzy pomoże ci pozbyć się nawet najgorszego bólu głowy.

Wady postawy, a ból głowy

Wady postawy lub napięcie mięśni mogą powodować ból głowy od kręgosłupa. Jak się pozbyć tej dolegliwości? W zależności od tego, czy to mięśnie uciskają kręgosłup, czy to wada postawy, musimy udać się do masażysty lub skorygować wadę w inny sposób.

Jak szybko pozbyć się bólu głowy?

Na pytanie, w jaki sposób szybko pozbyć się bólu głowy, wiele osób odpowie: „wziąć lek przeciwbólowy”. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że ogólnodostępne substancje przeciwbólowe zaczynają działać dopiero po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Szybciej więc pozbędziesz się bólu głowy, stosując okłady lub masaże – nie tylko ramion i karku, ale także samej twarzy. 

Ból głowy to częsta przypadłość. Najczęściej leczona jest paracetamolem lub ibuprofenem. Pamiętaj jednak, że często możesz pozbyć się bólu głowy domowymi sposobami. Głowa może boleć z różnych powodów – zdarza się nawet, że ból głowy jest jednym z sygnałów odwodnienia. Jeśli głowa boli codziennie, warto udać się do lekarza – jego kontrola przyda się również w trakcie bólów migrenowych.


Zobacz też:
Archiwum: luty 2024