Baza leków

Ketrel – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach można zażyć Ketrel? Czy bez bezpieczny w ciąży?

Lek Ketrel stosowany jest w psychiatrii. Wspiera leczenie schizofrenii i choroby dwubiegunowej. Jest dostępny jedynie na receptę. Nie zaleca się zażywania go w okresie ciąży i karmienia piersią. Uniemożliwia prowadzenie pojazdów mechanicznych. 

Ketrel – co to jest?

Ketrel to lek o działaniu przeciwpsychotycznym. Dostępny wyłącznie na receptę. Można spotkać go w formie tabletek powlekanych o dawce 25 mg, 100 mg oraz 200 mg. 

Lek nierefundowany, poza dwoma wyjątkami: w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej oraz schizofrenii. 

Lek Ketrel zawiera substancję czynną kwetiapinę. Należy do grupy leków atypowych przeciwpsychotycznych. Odpowiada ona za powinowactwo do receptorów mózgowych. 

Kluczową zaletę leku Ketrel jest fakt, że po podaniu doustnym wchłania się szybko i skutecznie. 

Ketrel – zastosowanie

Lek Ketrel charakteryzuje się bardzo szerokim zastosowaniem w leczeniu psychiatrycznym. Najczęściej stosuje się w terapii schizofrenii. Może być zalecany również w przypadku:

  •  występowania epizodów maniakalnych w chorobie dwubiegunowej o umiarkowanym lub silnym nasileniu,
  • zapobiegania nawrotom w chorobie dwubiegunowej, o ile pacjent wcześniej dobrze reagował na leczenie środkami na bazie kwetiapiny. 

Należy pamiętać, że jest to środek o silnym wpływie na sferę psychiczną pacjenta. W leczeniu z wykorzystanie leku Ketrel należy stosować ścisłą kontrolę lekarską. Może nasilać on stany depresyjne oraz wywoływać myśli samobójcze. Jeśli działania niepożądane, również związane z nadmierną sennością staną się zbyt uciążliwe, bądź zagrażające zdrowiu i życiu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. 

Może oznaczać to, że dawki zostały nieodpowiednio dobrane, bądź że leczenie musi zostać przerwane. Ze względu na skutki uboczne wywołujące senność, pacjenci czasem uznają Ketrel za lek nasenny. 

Ketrel – dawkowanie i droga podania

Dawkowanie leku Ketrel musi być indywidualnie dopasowane przez lekarza specjalistę. Należy wziąć pod uwagę indywidualny stan fizyczny pacjenta, przyczynę oraz nasilenie objawów. 

Preparat należy popijać obfitą ilością wody. Nie ma znaczenie czy zostanie on przyjęty w trakcie, przed czy po posiłku. Należy pamiętać, żeby nie popijać go sokiem grejpfrutowym. W trakcie leczenie zalecane jest zrezygnowanie z jedzenia oraz picia produktów z grejpfruta. 

Ketrel – przeciwwskazania do stosowania

Lek Ketrel jest skutecznym środkiem zalecanym pacjentom psychiatrycznym. Niemniej jednak, w sytuacji gdy występuje nadwrażliwość na którąkolwiek substancję, zarówno czynną, jak i pomocnicza, nie należy go stosować. 

Dodatkowym przeciwskazaniem do zażywania leku Ketrel jest także stosowanie inhibitorów układu cytochromu oraz leków stosowanych w terapii pacjentów chorujących na AIDS

Nie należy łączyć leku Ketrel z nefazodonem stosowanym w leczeniu depresji oraz z niektórymi antybiotykami i środkami przeciwgrzybiczymi. 

Lek Ketrel nie powinien być łączony z alkoholem. 

Zażywanie go w trakcie ciąży jest niewskazane. Jedynie w sytaucji gdy lekarz podejmie decyzję, że korzyści będą wyższe niż ryzyko dla płodu możliwe jest stosowanie leku Ketrel. 

W trakcie laktacji nie należy przyjmować preparatu. Substancje czynne mogą przeniknąć do mleka matki. 

Ketrel – możliwe działania niepożądane

Lek Ketrel może powodować występowanie działań niepożądanych. Przede wszystkim są to bóle oraz zawroty głowy, a także koszmary senne i wzmożona senność. 

Do rzadziej występujących skutków ubocznych zalicza się:

  • podwyższony cholesterol całkowity oraz stężenie trójglicerydów,
  • omdlenia,
  • zaburzenia widzenia,
  • zapalenie błony śluzowej nosa,
  • obrzęki obwodowe i tycie,
  • hiperglikemia,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Lek Ketrel silnie wpływa na zdolności psychomotoryczne. Nie należy w trakcie terapii prowadzić pojazdów mechanicznych. 


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023