Ból kości piszczelowej może pojawić się nagle. Wystarczy nieodpowiednie ułożenie stopy podczas biegania, by noga zaczęła boleć. Boląca kość piszczelowa może skutecznie zniechęcić do uprawiania sportów, a także utrudnić życie. Kiedy udać się do lekarza? Sprawdź, w jaki sposób poradzić sobie z bólem!
Ból kości piszczelowej – przyczyny
Ból kości piszczelowej może być spowodowany wieloma czynnikami. Powodem mogą być:
- źle dopasowane obuwie;
- nieodpowiednia technika biegania;
- kontuzje;
- wady postawy;
- schorzenia.
Mimo że jest to częsta przypadłość, długotrwały ból kości piszczelowych powinien cię zaniepokoić. Najlepiej wtedy porozmawiać ze specjalistą, a przed wizytą zastanowić się, kiedy boli najczęściej – podczas chodzenia, po treningu, czy w czasie spoczynku. Ważne jest też, czy dolegliwości pojawiają się samoistnie, czy wyłącznie przy dotyku.
Ból kości piszczelowej w spoczynku – skąd się bierze?
Odczuwanie bólu kości piszczelowej w trakcie spoczynku najczęściej spowodowane jest złym doborem obuwia. Za małe lub zbyt wąskie buty powodują niewłaściwe krążenie krwi, a to prowadzi do powstawania mikrouszkodzeń i stanów zapalnych. Nie tylko w obrębie stopy, ale też całej nogi. Na kondycję nóg negatywnie może wpływać też noszenie szpilek lub japonek. W trakcie ich noszenia najbardziej cierpi ścięgno Achillesa, a jego ból może być odczuwany właśnie w trakcie spoczynku i odbierany jako ból piszczeli.
Ból kości piszczelowej przy dotyku – kiedy zacząć się niepokoić?
Ból kości piszczelowej nie zawsze jest odczuwany bez przerwy. Gdy ból piszczeli pojawia się przy dotyku, może to świadczyć o złamanej kości lub stłuczeniu. Jeżeli ból ten jest bardzo silny i nie mija, warto skonsultować się z lekarzem.
Shin splints – co to takiego?
Syndrom napięcia przyśrodkowej części piszczeli, czyli tak zwany shin splints, to częsta przypadłość wśród biegaczy. Nie jest to typowy ból kości piszczelowej pod kolanem. Ma charakter przeciążeniowy, więc niekoniecznie musi być spowodowany źle przeprowadzoną rozgrzewką czy kontuzją. Na początku dyskomfort odczuwany jest jedynie podczas joggingu, a z czasem ból kości piszczelowej może pojawiać się po bieganiu. W późniejszej fazie ból zaczyna doskwierać nawet po odpoczynku. Niektórzy biegacze zauważają, że bólom towarzyszy niewielki obrzęk.
Bóle wzrostowe
Rosnące dzieci często narzekają na bóle kości piszczelowej – często ich przyczyną nie jest żadne niepokojące schorzenie. Takie dolegliwości mogą być związane z szybkim wzrostem naszych pociech – mowa wtedy o bólach wzrostowych. Dotyczą one dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Nogi bolą wieczorem lub w nocy, a po podaniu leków przeciwbólowych widać poprawę. Ból kości piszczelowej u dziecka w takim przypadku nie jest niczym niepokojącym.
Co oznacza ból kolana i kości piszczelowej?
Ból kolana i kości piszczelowej może oznaczać zarówno problemy z dolną częścią kolana, jak i z górną częścią kości piszczelowej. Najczęściej ból ten oznacza:
- złamanie przy nasadzie kości piszczelowej;
- uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego;
- uszkodzenie łąkotek.
Nieustanny ból, który nie przechodzi nawet po zażyciu środków przeciwbólowych, może być objawem poważnych schorzeń, a nawet nowotworów. Kość piszczelowa jest narażona na wiele urazów i uważać na nią powinny zwłaszcza osoby z osteoporozą. Jeżeli bólom towarzyszą obrzęki, należy udać się do lekarza, by sprawdzić, czy z kością piszczelową wszystko jest w porządku. Specjalista sprawdzi, czy rzeczywiście boli sama kość, czy może mięśnie lub ścięgna bezpośrednio przy niej. Pozwoli to na ustalenie przyczyny bólu.
Jedną z dłuższych kości w ciele człowieka jest kość piszczelowa, a jej ból może być przyczyną wielu niedogodności. Ból mogą powodować źle dopasowane buty, czy przeciążenie mięśni. Zdarza się jednak, że ból piszczeli świadczy o znacznie poważniejszych schorzeniach – takich jak uszkodzona łąkotka lub nawet złamanie kości. Jeżeli dolegliwości nie mijają, a wręcz się nasilają, należy udać się do lekarza specjalisty. Niezależnie od tego, czy ból jest nieustanny, pojawia się wyłącznie podczas dotyku, czy występuje tylko w nocy – warto poznać jego przyczynę i wiedzieć, jak go zwalczyć.
Zobacz też:
- Złamanie zmęczeniowe piszczyli
- Ból kości udowej przy biodrze – co robić, gdy boli?
- Ból skroni – niegroźna dolegliwość czy zwiastun poważnej choroby?
- Skąd bierze się ból kości i jak go wyleczyć? Ból kości i stawów bez tajemnic
- Ból jąder – dotkliwy i uciążliwy męski problem
- Ból śródstopia – co go powoduje i jak skutecznie się go pozbyć?
- Ból głowy na czubku – poznaj przyczyny!
- Ból zęba po leczeniu kanałowym – jak wygląda proces gojenia po endodoncji?