Fenazolina to lek wykorzystywany w przypadku wystąpienia stanów alergicznych o wysokim nasileniu. Podaje się go w formie roztworu do wstrzykiwań. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o tym leku!
Fenazolina jest lekiem przeciwhistaminowym, który ma również działanie przeciwarytmiczne. Zawiera on antazolinę. Lek wykorzystywany jest przy wspomaganiu działania adrenaliny podczas ostrych stanów alergicznych oraz w leczeniu napadów zaburzeń rytmu serca pochodzenia nadkomorowego, gdy standardowe leczenie nie przynosi rezultatu. Fenazolina oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.
Fenazolina – działanie
Fenazolina to lek I generacji, który blokuje konkurencyjnie receptor histaminowy H1. Lek ma działanie ośrodkowo hamujące oraz chalinotyczne. Jego składnik hamuje objawy alergii, szczególnie te, które związane są z uwalnianiem histaminy. U pacjentów z częstoskurczem i z trzepotaniem lub migotaniem przedsionków wpływa na poprawę przewodzenia przedsionkowo-komorowego poprzez przyspieszenie częstości rytmu komorowego. Podawany dożylnie bardzo szybko przenika barierę łożyska oraz krew-mózg. Lek wydalany jest głównie z moczem.
Fenazolina – dawkowanie
Lek musi być używany zgodnie z zaleceniami farmaceuty lub lekarza, jeżeli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości, to należy się z nimi skontaktować. Oto zalecane dawkowanie:
- odczyny alergiczne u dorosłych – 200–300 mg na dobę;
- przy napadzie migotania przedsionków – dożylnie 100–300 mg, większe dawki stosowane są w warunkach OIOM, leczenie należy przerwać po uzyskaniu rytmu zatokowego.
- młodzież w wieku powyżej lat 12 – 50–100 mg domięśniowo.
Fenazolina – przeciwwskazania oraz ostrzeżenia
Leku nie należy podawać w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy go również podawać osobom cierpiącym na jaskrę oraz dzieciom poniżej 12. roku życia.
U pacjentów cierpiących na padaczkę nie należy podawać antazoliny, ponieważ może ona wywołać drgawki. Ostrożność trzeba zachować także u pacjentów:
- z nadciśnieniem tętniczym;
- z utrwalonymi zaburzeniami rytmu serca;
- z cukrzycą;
- z nadczynnością tarczycy;
- z przerostem gruczołu krokowego.
Trzeba unikać podawania leku, kiedy pacjent jest leczony:
- z użyciem inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO);
- lekami działającymi cholinolitycznie.
Przy stosowaniu jednocześnie antazoliny i leków hamujących ośrodkowy układ nerwowy może dojść do zsumowania ich działania, a w efekcie do niebezpiecznych objawów. W leku znajduje się mniej niż 1 mmol sodu na 2 ml roztworu, dlatego uznaje się go za wolnego od tej substancji.
Fenazolina – ciąża
W czasie trwania ciąży leku można używać tylko w wypadku, gdy korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu. Nie ma informacji o tym, czy lek przenika do mleka kobiecego, dlatego przeciwwskazane jest stosowanie go w czasie karmienia piersią.
Fenazolina – prowadzenie pojazdów
Lek może mieć wpływ na prowadzenie pojazdów oraz obsługę maszyn, dlatego w czasie jego przyjmowania nie powinno się wykonywać powyższych czynności.
Fenazolina – skutki uboczne
Antazolina może wywoływać skutki uboczne w postaci:
- zaburzeń żołądkowo-jelitowych;
- zwiększenia ciśnienia tętniczego oraz zaburzeń rytmu serca;
- osłabienie;
- senność;
- zaburzenia koncentracji;
- zmęczenie;
- niepokój.
Stosunkowo rzadko mogą wystąpić:
- niedokrwistość hemolityczna;
- hemoglobinuria;
- ostra niewydolność nerek;
- otępienie;
- zaburzenia koordynacji;
- suchość jamy ustnej;
- zaburzenia widzenia;
- trudność przy oddawaniu moczu.
Fenazolina – interakcje z innymi lekami
Fenazolina może wejść w interakcje z innymi pewnymi lekami i wzmocnić toksyczne działanie. Oto te leki:
- inhibitory MAO;
- barbiturany;
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne;
- noradrenalina;
- adrenalina.
Preparat osłabia działanie:
- fenytoiny;
- doustnych leków przeciwzakrzepowych;
- steroidów.
Ryzyko stosowania leków u pacjenta powinien ocenić lekarz prowadzący leczenie.
Fenazolina – dodatkowe informacje
Lek powinien być przechowywany poza zasięgiem dzieci w temperaturze poniżej 25°C. Przed jego użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Niewłaściwe stosowanie leku może zagrażać życiu oraz zdrowiu.
Fenazolina to lek często stosowany przy hamowaniu ostrych reakcji alergicznych. Jego użycie powinno być skonsultowane z lekarzem.
Zobacz też:
- Natrii hydrogenocarbonas – soda oczyszczona. Dawkowanie, zastosowanie i przeciwwskazania. Co warto wiedzieć o tej substancji?
- Amiodaron a zaburzenia rytmu serca. Jak dawkować ten lek? Poznaj wskazania do jego stosowania!
- Ebrantil – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania. Zobacz, co trzeba wiedzieć o tym leku!
- Flumazenil – zastosowanie i środki ostrożności. Co warto wiedzieć o tym leku?
- Asertin – dawkowanie, przeciwwskazania, skutki niepożądane
- Berodual – zastosowanie, dawkowanie i sposób działania
- Tikagrelor – stosowanie, dawkowanie, skutki niepożądane. Co warto wiedzieć o tym leku?
- Cirrus – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celi zażywa się lek Cirrus? Czy konieczna jest recepta? Od jakiego wieku można stosować Cirrus?