Objawy

Jakie są przyczyny nagłych dreszczy i uczucia zimna?

Jakie są przyczyny nagłych dreszczy i uczucia zimna?

Jak w najprostszych słowach można opisać dreszcze? Z pewnością nie raz w swoim życiu doświadczyłeś tego uczucia. W pewnym sensie jest to połączenie uczucia zimna z delikatnym drżeniem mięśni. Najczęściej objawem towarzyszącym jest gorączka lub bóle mięśni. W takim przypadku zwykle wskazują na przeziębienie. Jednak nie należy lekceważyć żadnych sygnałów, które wysyła ci organizm. Warto skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie wystawić odpowiednią diagnozę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli jesteś pewny, że dreszcze pojawiły się w wyniku wychłodzenia organizmu. Sprawdź, jak sobie radzić w przypadku wystąpienia dreszczy. 

Czym są dreszcze?

Dreszcze to nic innego jak reakcja obronna organizmu, wywołana czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Uczucie zimna i drżenie ciała to właśnie dreszcze. Mogą towarzyszyć im inne objawy, ale nie muszą. Jeśli nie są spowodowane zbyt niską temperaturą, mogą wskazywać na różne infekcje toczące się w organizmie lub choroby, ale może je również powodować stres. Jak powszechnie wiadomo, stres to najgorszy wróg i ma negatywny wpływ na cały twój organizm. Skutki przewlekłego stresu mogą być różne i często bardzo ciężko jest je jednoznacznie sklasyfikować i przypisać do jakiejś konkretnej choroby. To jednak nie wszystko. Często mogą przeszyć nas dreszcze w wyniku strachu, ekscytacji lub radości. Towarzyszą także osobom, które mają problemy natury psychicznej, takie jak depresja, nerwica czy zaburzenia lękowe. Inaczej mówiąc, dreszcze mogą mieć także podłoże emocjonalne. Wtedy bardzo często to uczucie opisywane jest jako gęsia skórka. Jednak zasadnicza różnica polega na tym, że w takim przypadku jest to uczucie chwilowe, które szybko mija. 

Jakie mogą być przyczyny dreszczy?

Wiesz już, że uczucie zimna w postaci dreszczy to jeden z częstych sygnałów, jakie może wysyłać twój organizm. Z pewnością nie należy go lekceważyć. Jakie mogą być przyczyny dreszczy u dzieci i dorosłych? Co powinno cię zaniepokoić? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych nurtujących cię pytań. 

Infekcje

Nagłe dreszcze i gorączka zazwyczaj wskazują na infekcję i przeziębienie. Reakcja obronna w postaci dreszczy jest w takich sytuacjach normalna. Wtedy najczęściej towarzyszą im także inne objawy, takie jak gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała. Czasami również katar, kaszel i ogólne osłabienie. Prawie każdy człowiek doświadczył w swoim życiu przynajmniej raz takich objawów i borykał się z przeziębieniem. W większości przypadków to nic strasznego i wystarczą leki przeciwgorączkowe. Jeśli dreszcze i gorączka nie ustępują, koniecznie udaj się do lekarza. 

Choroby przewlekłe

Choroby, takie jak:

To poważne schorzenia i jeśli cierpisz na którąś z nich, powinieneś być pod stałą kontrolą lekarza i poinformować go o dręczących cię objawach.

Choroby o podłożu psychicznym

Choroby psychiczne, takie jak: 

  • depresja;
  • nerwica;
  • zaburzenia lękowe. 

W przypadku tych chorób również powinieneś poinformować lekarza psychiatrę o swoich dolegliwościach. 

Menopauza

Menopauza u kobiet to wyjątkowy stan u kobiet w okresie przekwitania. Bardzo często odczuwają one uderzenia gorąca, a także nagłe dreszcze w nocy i uczucie zimna. Z pewnością są to objawy bardzo niekomfortowe i uciążliwe w życiu codziennym. Jeśli przechodzisz właśnie menopauzę, również warto udać się do lekarza. Specjalista będzie w stanie przepisać ci odpowiednie leki, które wyeliminują z twojego życia te uciążliwe dolegliwości. 

Nieodpowiedni styl życia

Innymi przyczynami zimnych dreszczy może być także nadużywanie alkoholu i innych używek, przyjmowanie niektórych leków, niewystarczająca ilość snu, zmęczenie czy przewlekły stres. Prowadzenie niezdrowego stylu życia i po prostu złe nawyki na co dzień mogą mieć wpływ na cały twój organizm. Tak naprawdę styl życia jest ostatnim elementem, na który zwracamy uwagę, gdy dokuczają nam jakieś nieprzyjemne dolegliwości. Wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ na zdrowie mają codzienne drobne decyzje. Choć coraz więcej mówi się o wpływie stresu, czy zbyt małej ilości snu na funkcjonowanie organizmu, to nadal te sfery są przez wiele osób bardzo zaniedbywane. 

Jak widzisz, przyczyn dreszczy może być wiele, dlatego nie można lekceważyć żadnych sygnałów, które wysyła ci twój organizm. Nie stawiaj diagnozy samodzielnie. Najlepiej udaj się od razu do lekarza pierwszego kontaktu i powiedz o swoich dolegliwościach. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i wykonaniu odpowiednich badań, będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Choć dreszcze nie są ciężkim i niepokojącym objawem, nie można przejść obok nich obojętnie, jeśli nie są wywołane wyziębieniem.

Co należy zrobić w przypadku pojawienia się dreszczy?

Dreszcze mogą być wywołane szeregiem różnych czynników, choć najczęściej są skutkiem infekcji organizmu. Co powinieneś zrobić, gdy wystąpią u ciebie nagłe, zimne dreszcze?

  1. W przypadku dreszczy z gorączką pij duże ilości płynów i weź leki dostępne bez recepty, które zbiją gorączkę. Udać się też do lekarza. 
  2. Z kolei, gdy dreszcze wywołane są wyziębieniem organizmu, trzeba zapewnić wyższą temperaturę otoczenia okryć się kocem lub wypić gorącą herbatę.
  3. Ze względu na to, że przeziębienie lub wychłodzenie organizmu to nie jedyne przyczyny dreszczy, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Jedynie specjalista może zlecić odpowiednie leki, antybiotyki i wdrożyć inne zalecenia. 
  4. Jeśli dreszcze bez gorączki są wywołane stresem lub przemęczeniem, najlepszym sposobem będzie po prostu odpoczynek i regeneracja organizmu. 

Dreszcze to jeden z objawów, który może wskazywać na różne dolegliwości. Choć nie są one groźne, nie lekceważ ich i dbaj o swoje zdrowie. Regularne wykonywanie badań, zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, to bardzo ważne aspekty życia. Dbaj o każdą z tych sfer, a będziesz cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024