Dentosept jest dostępnym bez recepty preparatem do płukania gardła oraz jamy ustnej. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Zawiera etanol, nie jest więc zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Dentosept – co to jest?
Dentosept jest naturalnym płynem leczniczym, przeznaczonym do stosowania w jamie ustnej. Najczęściej wykorzystuje się go w przypadkach krwawienia z dziąseł lub przy stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
Lek Dentosept może być stosowany pomocniczo także w leczeniu parodontozy. Płyn ten jest dostępny bez recepty. W opakowaniu można znaleźć 100 ml produktu.
W leku Dentosept znajdują się liczne substancje pochodzenia roślinnego. Charakteryzują się one działaniem przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym, a także odkażającym i ściągającym.
Etanolowe wyciągi znajdujące się w leku Dentosept pochodzą głównie z:
- liści szałwii,
- koszyczka rumianku,
- kory dębu,
- ziela tymianku,
- ziela arniki,
- ziela mięty pieprzowej,
- kłącza tataraku.
Lek Dentosept można stosować od 6. roku życia.
Dentosept – zastosowanie
Lek Dentosept można stosować w stanach zapalnych umiejscowionych w jamie ustnej oraz gardle. Ze względu na właściwości dezynfekujące i ściągające, jest zalecany w leczeniu:
- stanu zapalnego dziąseł,
- stanu zapalnego jamy ustnej,
- stanu zapalnego języka,
- stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej,
- stanu zapalnego gardła,
- powierzchniowego zapalenia przyzębia,
- skłonności do krwawienia z dziąseł,
- parodontozy.
Dentosept – dawkowanie i droga podania
Lek Dentosept jest preparatem dostępnym bez recept. Należy stosować się jednak do zaleceń umieszczonych w ulotce. Standardowo zaleca się płukanie jamy ustnej roztworem przygotowanym na bazie płynu Dentosept 3 razy dziennie.
W zależności od wieku pacjenta należy użyć innej ilości płynu. U osób dorosłych zaleca się 10 ml leku Dentosept połączyć z wodą do zaznaczonego na miarce punktu.
Dzieci i młodzież powinny korzystać z roztworu uzyskanego z 10 ml płynu Dentosept oraz szklanki (250 ml) wody.
Lek Dentosept, stosowany zgodnie z zaleceniami powinien pomóc w trakcie 7 dni. Jeśli po tym czasie terapia nie przyniosła oczekiwanych skutków, należy skontaktować się z lekarzem. Podejmie on decyzje o przerwaniu lub kontynuacji leczenia.
Dentosept – przeciwwskazania do stosowania
Lek Dentosept nie powinien być stosowany przez osoby cierpiące na nadwrażliwość na którykolwiek ze składników. Niezalecane jest także korzystanie z leku przez dzieci poniżej 6. roku życia.
Nie ma obecnie badań na temat wpływu leku Dentosept na kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Z tego względu oraz biorąc pod uwagę zawartość etanolu, odradzane jest samodzielne podejmowanie leczenia. Należy skonsultować to z lekarzem, który zdecyduje.
Lek Dentosept w jednej dawce zawiera prawie 7 g alkoholu. Z tego względu bezpośrednio po użyciu niezalecane jest prowadzenie pojazdów mechanicznych.
Dentosept – możliwe działania niepożądane
Lek Dentosept wykazuje minimalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Zwykle obejmują one reakcje alergiczne wynikające z wrażliwości na substancje czynne.
Zobacz też:
- Chlorchinaldin – poznaj zastosowanie i dawkowanie preparatu!
- Octeangin – dawkowanie, sposób użycia, działania niepożądane. Kiedy można stosować lek Octeangin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
- Mensil – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu zażywa się lek Mensil? Jak często można go stosować?
- Heviran – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakim celu zażywa się lek Heviran? Od którego roku życia można go stosować? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
- Pulmicort – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach można podać Pulmicort? Czy jest to lek bezpieczny dla dzieci?
- Opokan – zastosowanie, dawkowanie, działanie niepożądane. W jakim celu się go stosuje?
- Skudexa – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach podaje się lek Skudexa? Czy jest bezpieczny w ciąży? Ile razy można zażyć lek?
- Żółty język a ból gardła