To dzięki zawartości kortykosteroidu budezonid wykazuje tak skuteczne działanie łagodzące stany zapalne. Lek przydaje się szczególnie w leczeniu astmy, łagodząc objawy podrażnienia dróg oddechowych. Jak dawkować ten proszek do inhalacji?
W każdej aptece za okazaniem recepty można otrzymać lek budezonid lek-am. To preparat, którego substancją czynną jest właśnie budezonid, a który wspomaga zmniejszenie stanów zapalnych w płucach. Podawanie leku może dotyczyć jego różnych postaci. Przeważnie będzie to środek wziewny przeznaczony do aplikacji za pomocą inhalatora. Czasem jednak stosuje się go jako aerozol do nosa (w przypadku nieżytu na tle alergicznym). Niezależnie od okoliczności przyjmowania leku zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza względem dawkowania. Dowiedz się, jaki jest mechanizm działania substancji i poznaj zalecenia co do stosowania budezonidu.
Kiedy stosuje się lek budezonid?
Najczęstszym wskazaniem do wdrożenia leku doustnego w formie budezonidu jest astma oskrzelowa oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Najważniejszym celem jest wówczas zmniejszenie objawów zapalnych znajdujących się w płucach pacjenta, jednak należy pamiętać, że zażycie substancji nie powstrzyma napadu duszności. Regularne stosowanie leku przynosi ulgę w czynności oddychania i zapobiega natomiast przyszłym napadom astmy.
Budezonid i mechanizm działania tego leku
Substancja ta wykazuje działanie objawowe, które polega na ograniczeniu gromadzenia leukocytów oraz ich przylegania do śródbłonka naczyniowego. Jako lek wziewny budezonid przeciwdziałania procesowi zapalnemu obecnemu w ścianie oskrzeli. Ponadto odpowiednia dawka leku zmniejsza podrażnienie i obrzęk oraz po części eliminuje zmiany na tle anatomicznym, które występuje u pacjentów z astmą. Łagodzi także przekrwienie błon śluzowych.
Działanie leku w różnych postaciach
Budezonid dostępny jest w formie:
- kapsułek;
- tabletek;
- aerozolu do nosa;
- środku do podawania wziewnie;
- pianki doodbytniczej.
Jak należy dawkować budezonid?
Tryb leczenia budezonidem należy ustalać indywidualnie z lekarzem prowadzącym. Ogólna zasada głosi, że najlepiej jest wyznaczać możliwe jak najmniejszą, ale skuteczną dawkę leku. Co istotne, dawka nie musi być stała. Może się ona zmieniać wraz z okolicznościami leczenia, np. gdy dojdzie do wymiany urządzenia inhalującego na nowe.
Dawkowanie u dorosłych i dzieci
U osób dorosłych cierpiących na łagodną odmianę astmy zwykle stosowana dawka wynosi 200 mg raz na dobę. Najczęściej zalecana wysokość dawki to jednak przedział między 400 a 800 mg dobowo. Objawy choroby mogą się gwałtownie zaostrzyć i w takim wypadku lekarz może ją zwiększyć nawet do 1600 mg. Dzieci powyżej 6. roku życia przy lekkiej astmie mogą przyjmować lek w podobnych ilościach jak dorośli – należy rozpocząć od dawki wynoszącej 200 mg na dobę, a w razie potrzeby sukcesywnie zwiększać ją nawet do 800 mg.
Dawkowanie budezonidu lek-am
Jest to preparat, który należy stosować tylko wziewnie. Przekroczenie zalecanej dawki leku nie jest wskazane, ponieważ nie wpływa to na podniesienie skuteczności działania substancji czynnej, a może jedynie zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Aby móc liczyć na skuteczne działanie, lek należy stosować regularnie. Dokładne wysokości dawek w przypadku preparatu wziewnego wyglądają podobnie, jak w przypadku pozostałych postaci budezonidu.
Przeciwwskazania do stosowania budezonidu. Co w przypadku karmienia piersią?
Jeśli masz uczulenie na substancję czynną zawartą w lekach bazujących na budezonidzie, pod żadnym pozorem nie powinieneś stosować produktu. Budezonid należy odstawić również w przypadku poważnego napadu duszności wynikającego z astmy. Zamiast tego konieczny będzie lek rozkurczający i poszerzający oskrzela, który zadziała od razu.
Do innych przeciwwskazań do stosowania produktów leczniczych z budezonidem należą:
- gruźlica płuc;
- pylica płuc;
- wirusowe zakażenie dróg oddechowych;
- niedobór laktazy;
- zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Nie ma danych dotyczących ogólnej skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią, dlatego nie zaleca się przyjmowania budezonidu w takich przypadkach. Jeśli natomiast chodzi o budezonid lek-am, czyli lek w formie przeznaczonej do inhalacji, dowiedziono, że przenika on do mleka kobiet karmiących i wówczas można się spodziewać, że stężenie leku w osoczu dziecka wyniesie 1/600 stężenia leku w osoczu matki. Nie wiadomo także, czy substancja w jakikolwiek sposób wpływa na płodność.
Działania niepożądane i interakcje z innymi lekami
Jeśli dojdzie do przedawkowania substancji czynnej budezonidu w wyniku przesadnej inhalacji, może dojść do zatrzymania czynności kory nadnerczy. Nie należy się tego obawiać przy przyjmowaniu leku według zaleceń lekarza.
Do innych istotnych skutków ubocznych po przyjęciu leku zalicza się:
- kaszel;
- kandydozę jamy ustnej;
- bezgłos;
- kłopoty ze wzrokiem.
Nierzadko dochodzi także do:
- objawów stanu zapalnego płuc;
- opóźnienia wzrostu u dzieci;
- zaćmy;
- jaskry;
- obrzęku;
- wysypki;
- pokrzywki;
- depresji i innych zaburzeń zachowania;
- skurczu oskrzeli;
- chrypki;
- podrażnienia gardła.
Budezonid podawany z innymi lekami
Budezonid jest lekiem, w przypadku którego należy zachować ostrożność i poinformować lekarza o tym, czy przyjmuje się jednocześnie inne substancje. Jeśli w niedawnym czasie zażywałeś kortykosteroidy działające ogólnoustrojowo, także nie zapomnij o tym poinformować specjalisty. W ten sposób unikniesz ryzyka wynikającego z zaburzeń czynności nadnerczy.
Ponadto takie leki jak rytonawir i pozostałe substancje wstrzymujące aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, a więc:
- nelfinawir;
- ketokonazol;
- itrakonazol;
- klarytromycyna;
- amiodaron;
- atazanawir;
wyraźnie prowadzą do podwyższenia stężenia budezonidu w osoczu, co z kolei skutkuje zwykle poważnymi zaburzeniami, także w ramach czynności kory nadnerczy.
Trzeba wiedzieć, że w wyniku działania leków wpływających na aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450 dochodzi do zmniejszenia stężenia substancji w osoczu, a budezonid jest metabolizowany o wiele mocniej.
Substancja wziewna w inhalatorze – stosowanie leku budezonid lek-am
Aby skutecznie zażyć zalecaną dawkę leku w postaci proszku do inhalacji w kapsułkach, dokładnie zapoznaj się z instrukcją dołączoną do opakowania preparatu. Najpierw zdejmij z inhalatora nasadkę, trzymając go za podstawę. Przekręć górną część urządzenia (ustnik) i przygotuj kapsułkę, wyjmując ją ostrożnie z foliowego opakowania. Umieść ją w specjalnej komorze inhalatora w odpowiednim kształcie. Zamknij urządzenie, ponownie przekręcając jego górną część. Pamiętaj, by nie umieszczać środka bezpośrednio w ustniku. Sprawdź, czy inhalator został skutecznie zamknięty – świadczy o tym charakterystyczne kliknięcie.
Jak stosować lek wziewny?
Trzymaj inhalator pionowo i zdecydowanie naciśnij wszystkie jego przyciski. Dojdzie wówczas do przełamania kapsułki i uwolnienia leku. Spokojnie wykonaj wydech powietrza, lekko odchylając głowę do tyłu. Skorzystaj z ustnika i zrób szybki, równomierny wdech. Wstrzymaj oddech na krótką chwilę, wyjmij ustnik i zrób wydech przez nos. Jeśli po wykonaniu tej procedury w inhalatorze wciąż pozostał proszek, powtórz wszystkie kroki ponownie, aż do całkowitego jego wykorzystania. Po wszystkim usuń pustą kapsułkę ze sprzętu i wyczyść jego poszczególne elementy, jednak bez użycia wody. Warto potem przeprowadzić płukanie jamy ustnej, co pozwoli uniknąć ewentualnej chrypki czy pleśniawek w jamie ustnej.
Budezonid to lek o wysokiej skuteczności przeciwzapalnego działania, ale również licznych przeciwwskazaniach do jego zażywania. Z tego powodu zawsze przed jego aplikacją zdobądź jak najwięcej danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania. Jeśli zachowasz wszystkie środki ostrożności, może okazać się efektywnym środkiem w leczeniu stanów zapalnych w przypadkach różnych postaci astmy.
Zobacz też:
- Dexilant – zastosowanie, możliwe działania niepożądane
- Czym jest Nebbud? Sprawdź, do czego służy preparat Nebbud. Dawkowanie, skutki uboczne i środki ostrożności
- Pulmicort – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. W jakich sytuacjach można podać Pulmicort? Czy jest to lek bezpieczny dla dzieci?
- Tramadol – dawkowanie, zastosowanie, przeciwwskazania
- Ketonal – co to jest i do czego służy? W jaki sposób dawkować Ketonal? Przeciwwskazania i skutki uboczne
- Debutir – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania
- Espumisan – co to za lek? Działanie, zastosowanie, dawkowanie i potencjalne działanie niepożądane
- Ventolin – zastosowanie, dawkowanie, działania niepożądane. Kto może zażywać lek Ventolin? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?