Ból

Skąd bierze się ból w prawym boku? Dowiedz się, z jakimi chorobami może się wiązać!

Skąd bierze się ból w prawym boku? Dowiedz się, z jakimi chorobami może się wiązać!

Na dolegliwości bólowe, które pojawiają się po prawej stronie, narażony jest każdy człowiek – bez względu na wiek i płeć. Ból w prawym boku może być symptomem różnych chorób. Jakie problemy zdrowotne zwiastuje? Na to pytanie odpowiedź będzie bardzo szeroka, ponieważ same objawy nie są takie same u każdej osoby. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać źródła problemu i rozwiązania, które pozwolą go zwalczyć!

Co może boleć w prawym boku? 

W ustaleniu przyczyny bólu w prawym boku pomoże ci wiedza z zakresu anatomii. Pamiętaj, że w tej części ciała zlokalizowane są tak ważne narządy, jak: 

 • wątroba;
 • pęcherzyk żółciowy;
 • część jelita cienkiego i grubego; 
 • narządy rodne. 

Przyczyną bólu w prawym boku mogą się też okazać problemy z nerwami oraz węzłami chłonnymi. 

Ból w prawym boku a zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka

Ból w prawym boku u dziecka często ma związek z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Ta choroba najczęściej atakuje osoby pomiędzy 6. a 12. rokiem życia. Jej symptomy są dość charakterystyczne. 

W jaki sposób objawiają się problemy z wyrostkiem? Są to zwykle wymioty i nudności, którym towarzyszy wysoka gorączka. Częstym symptomem są również:

 • utrata apetytu;
 • biegunki;
 • zwiększone parcie na pęcherz;
 • przykry zapach z ust;
 • wzdęcia brzucha. 

Zapalenie wyrostka robaczkowego może mieć poważne konsekwencje, dlatego ważne jest szybkie przeprowadzenie operacji chirurgicznej i usunięcie wyrostka. 

Choroby wątroby a ból w prawym boku

Ból po prawej stronie pod żebrami to sygnał, że pora poświęcić więcej uwagi wątrobie. Ten spory narząd sam w sobie nie boli, jednak związane z nim problemy mają swoje konsekwencje (m.in. ucisk na sąsiadujące z wątrobą narządy).

Ból w prawym boku pod żebrami może zatem świadczyć o: 

 • zapaleniu wątroby, które może rozwinąć się m.in. jako efekt infekcji wirusowej;
 • stłuszczeniu wątroby, które bardzo często ma związek z nadużywaniem alkoholu;
 • chorobach nowotworowych. 

Każda z tych chorób jest poważnym zagrożeniem, zatem im prędzej skonsultujesz się z lekarzem hepatologiem, tym większa szansa na uniknięcie poważnych problemów. 

Ból w prawym boku a kamica nerkowa 

Ból w prawym dolnym boku może być objawem kamicy nerkowej – choroby polegającej na tworzeniu się złogów w układzie moczowym. Kamienie moczowe zwykle zbudowane są ze szczawianu lub fosforanu wapnia, a czasem za ich powstanie odpowiada nadmiar kwasu moczowego w organizmie. Złogi utrudniają przepływ moczu, dlatego leczenie kamicy nerkowej staje się nieodzowne. Pamiętaj, że kamienie można dziś usuwać w bardzo prosty sposób, a operacje wykonuje się w ostateczności. Znacznie częściej kamienie rozbijane są za pomocą fali wstrząsowej, a to oznacza mniej bólu i szybszy powrót do zdrowia. 

Kamica żółciowa a ból w prawym boku

Tępy ból w prawym boku nad biodrem często ma związek z kamicą żółciową, która występuje w dwóch wariantach. Można wymienić bowiem kamicę pęcherzyka żółciowego oraz kamicę przewodową. 

Kamica pęcherzyka żółciowego

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów kamicy pęcherzyka żółciowego jest ból w prawym górnym boku, który zwykle pojawia się po obfitym i tłustym posiłku. Choroba ta polega na tworzeniu się złogów w pęcherzyku żółciowym. W tym przypadku szybka reakcja również jest bardzo ważna.

Po czym rozpoznasz kamicę pęcherzyka żółciowego? Typowe objawy to: 

 • ból w prawym boku;
 • mdłości; 
 • wymioty;
 • zgaga.

Jak leczyć kamicę żółciową?

Zwykle leczenie tej choroby polega na podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Jednak w poważniejszych przypadkach lekarz może zadecydować o operacji. Zabieg chroni przed takimi komplikacjami, jak zapalenie pęcherzyka żółciowego (ostre lub przewlekłe), ostre zapalenie trzustki i kamica przewodowa.

Kamica przewodowa

W przypadku kamicy przewodowej ból w prawym boku pojawia się w związku z obecnością kamieni żółciowych w zewnątrzwątrobowych lub wewnątrzwątrobowych drogach żółciowych. Zwykle kamienie trafiają tu z pęcherzyka żółciowego (kamica wtórna), rzadszym zjawiskiem jest ich powstanie w drogach żółciowych. Dolegliwość powoduje żółtaczkę, dlatego nie można czekać na rozwój schorzenia.

Zapalenie otrzewnej 

Otrzewna jest cienką błoną, która wyściela wnętrze jamy brzusznej i miednicy. Gdy dochodzi do naruszenia jej jałowości lub do kontaktu otrzewnej z substancjami drażniącymi, zaczynają się kłopoty. O zapaleniu otrzewnej może świadczyć wiele problemów. Jednym z nich jest ból w prawym boku w pasie, któremu towarzyszą inne dolegliwości. 

Zwykle są to: 

 • silne bóle brzucha z prawej strony;
 • nudności i wymioty;
 • wysoka gorączka; 
 • zawroty głowy; 
 • ogólne osłabienie organizmu;
 • spadek ciśnienia tętniczego.

Zapalenie otrzewnej jest chorobą zagrażającą życiu, więc w przypadku silnego bólu w prawym boku musisz sprawdzić, czy to na pewno nie ta choroba. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować sepsą, a także ostrą niewydolnością nerek lub wątroby. 

Odmiedniczkowe zapalenie nerek 

Ból w boku po prawej stronie może wskazywać również na problemy z nerkami, m.in. na odmiedniczkowe zapalenie nerek. W tym przypadku głównymi winowajcami są bakterie, które z dolnej części układu moczowego wędrują w górę, w stronę nerek. Ich obecność sprawia, że z czasem w rozwija się tam stan zapalny.

Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój? Przede wszystkim: 

 • ból i pieczenie przy oddawaniu moczu; 
 • wysoka gorączka, której bardzo często towarzyszą dreszcze; 
 • nudności i wymioty;
 • ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

Jak walczyć z odmiedniczkowym zapaleniem nerek?

Chcesz odzyskać dobre samopoczucie i uniknąć takich komplikacji, jak przewlekła niewydolność nerek? Jeśli oprócz bólu w prawym boku występują u ciebie wymienione objawy, zgłoś się szybko do lekarza. Na podstawie badań (m.in. ogólnego badania moczu) ustali on przyczynę problemów i wybierze najlepszą metodę leczenia. Zwykle w walce z odmiedniczkowym zapaleniem nerek wykorzystywane są antybiotyki, dzięki którym ból w prawym boku powinien zniknąć do 14 dni. 

Ból w prawym boku może mieć wiele przyczyn. Czasem jest dolegliwością przejściową, ale nieraz to zapowiedź poważnych problemów. Nie lekceważ takich symptomów i pamiętaj, że im prędzej zaczniesz kurację, tym większa szansa na powrót do zdrowia i uniknięcie poważniejszych schorzeń.


Zobacz też:
Archiwum: grudzień 2023