Na dolegliwości bólowe, które pojawiają się po prawej stronie, narażony jest każdy człowiek – bez względu na wiek i płeć. Ból w prawym boku może być symptomem różnych chorób. Jakie problemy zdrowotne zwiastuje? Na to pytanie odpowiedź będzie bardzo szeroka, ponieważ same objawy nie są takie same u każdej osoby. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać źródła problemu i rozwiązania, które pozwolą go zwalczyć!
Co może boleć w prawym boku?
W ustaleniu przyczyny bólu w prawym boku pomoże ci wiedza z zakresu anatomii. Pamiętaj, że w tej części ciała zlokalizowane są tak ważne narządy, jak:
- wątroba;
- pęcherzyk żółciowy;
- część jelita cienkiego i grubego;
- narządy rodne.
Przyczyną bólu w prawym boku mogą się też okazać problemy z nerwami oraz węzłami chłonnymi.
Ból w prawym boku a zapalenie wyrostka robaczkowego u dziecka
Ból w prawym boku u dziecka często ma związek z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Ta choroba najczęściej atakuje osoby pomiędzy 6. a 12. rokiem życia. Jej symptomy są dość charakterystyczne.
W jaki sposób objawiają się problemy z wyrostkiem? Są to zwykle wymioty i nudności, którym towarzyszy wysoka gorączka. Częstym symptomem są również:
- utrata apetytu;
- biegunki;
- zwiększone parcie na pęcherz;
- przykry zapach z ust;
- wzdęcia brzucha.
Zapalenie wyrostka robaczkowego może mieć poważne konsekwencje, dlatego ważne jest szybkie przeprowadzenie operacji chirurgicznej i usunięcie wyrostka.
Choroby wątroby a ból w prawym boku
Ból po prawej stronie pod żebrami to sygnał, że pora poświęcić więcej uwagi wątrobie. Ten spory narząd sam w sobie nie boli, jednak związane z nim problemy mają swoje konsekwencje (m.in. ucisk na sąsiadujące z wątrobą narządy).
Ból w prawym boku pod żebrami może zatem świadczyć o:
- zapaleniu wątroby, które może rozwinąć się m.in. jako efekt infekcji wirusowej;
- stłuszczeniu wątroby, które bardzo często ma związek z nadużywaniem alkoholu;
- chorobach nowotworowych.
Każda z tych chorób jest poważnym zagrożeniem, zatem im prędzej skonsultujesz się z lekarzem hepatologiem, tym większa szansa na uniknięcie poważnych problemów.
Ból w prawym boku a kamica nerkowa
Ból w prawym dolnym boku może być objawem kamicy nerkowej – choroby polegającej na tworzeniu się złogów w układzie moczowym. Kamienie moczowe zwykle zbudowane są ze szczawianu lub fosforanu wapnia, a czasem za ich powstanie odpowiada nadmiar kwasu moczowego w organizmie. Złogi utrudniają przepływ moczu, dlatego leczenie kamicy nerkowej staje się nieodzowne. Pamiętaj, że kamienie można dziś usuwać w bardzo prosty sposób, a operacje wykonuje się w ostateczności. Znacznie częściej kamienie rozbijane są za pomocą fali wstrząsowej, a to oznacza mniej bólu i szybszy powrót do zdrowia.
Kamica żółciowa a ból w prawym boku
Tępy ból w prawym boku nad biodrem często ma związek z kamicą żółciową, która występuje w dwóch wariantach. Można wymienić bowiem kamicę pęcherzyka żółciowego oraz kamicę przewodową.
Kamica pęcherzyka żółciowego
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów kamicy pęcherzyka żółciowego jest ból w prawym górnym boku, który zwykle pojawia się po obfitym i tłustym posiłku. Choroba ta polega na tworzeniu się złogów w pęcherzyku żółciowym. W tym przypadku szybka reakcja również jest bardzo ważna.
Po czym rozpoznasz kamicę pęcherzyka żółciowego? Typowe objawy to:
- ból w prawym boku;
- mdłości;
- wymioty;
- zgaga.
Jak leczyć kamicę żółciową?
Zwykle leczenie tej choroby polega na podawaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Jednak w poważniejszych przypadkach lekarz może zadecydować o operacji. Zabieg chroni przed takimi komplikacjami, jak zapalenie pęcherzyka żółciowego (ostre lub przewlekłe), ostre zapalenie trzustki i kamica przewodowa.
Kamica przewodowa
W przypadku kamicy przewodowej ból w prawym boku pojawia się w związku z obecnością kamieni żółciowych w zewnątrzwątrobowych lub wewnątrzwątrobowych drogach żółciowych. Zwykle kamienie trafiają tu z pęcherzyka żółciowego (kamica wtórna), rzadszym zjawiskiem jest ich powstanie w drogach żółciowych. Dolegliwość powoduje żółtaczkę, dlatego nie można czekać na rozwój schorzenia.
Zapalenie otrzewnej
Otrzewna jest cienką błoną, która wyściela wnętrze jamy brzusznej i miednicy. Gdy dochodzi do naruszenia jej jałowości lub do kontaktu otrzewnej z substancjami drażniącymi, zaczynają się kłopoty. O zapaleniu otrzewnej może świadczyć wiele problemów. Jednym z nich jest ból w prawym boku w pasie, któremu towarzyszą inne dolegliwości.
Zwykle są to:
- silne bóle brzucha z prawej strony;
- nudności i wymioty;
- wysoka gorączka;
- zawroty głowy;
- ogólne osłabienie organizmu;
- spadek ciśnienia tętniczego.
Zapalenie otrzewnej jest chorobą zagrażającą życiu, więc w przypadku silnego bólu w prawym boku musisz sprawdzić, czy to na pewno nie ta choroba. Brak odpowiedniego leczenia może skutkować sepsą, a także ostrą niewydolnością nerek lub wątroby.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Ból w boku po prawej stronie może wskazywać również na problemy z nerkami, m.in. na odmiedniczkowe zapalenie nerek. W tym przypadku głównymi winowajcami są bakterie, które z dolnej części układu moczowego wędrują w górę, w stronę nerek. Ich obecność sprawia, że z czasem w rozwija się tam stan zapalny.
Jakie objawy powinny wzbudzić twój niepokój? Przede wszystkim:
- ból i pieczenie przy oddawaniu moczu;
- wysoka gorączka, której bardzo często towarzyszą dreszcze;
- nudności i wymioty;
- ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Jak walczyć z odmiedniczkowym zapaleniem nerek?
Chcesz odzyskać dobre samopoczucie i uniknąć takich komplikacji, jak przewlekła niewydolność nerek? Jeśli oprócz bólu w prawym boku występują u ciebie wymienione objawy, zgłoś się szybko do lekarza. Na podstawie badań (m.in. ogólnego badania moczu) ustali on przyczynę problemów i wybierze najlepszą metodę leczenia. Zwykle w walce z odmiedniczkowym zapaleniem nerek wykorzystywane są antybiotyki, dzięki którym ból w prawym boku powinien zniknąć do 14 dni.
Ból w prawym boku może mieć wiele przyczyn. Czasem jest dolegliwością przejściową, ale nieraz to zapowiedź poważnych problemów. Nie lekceważ takich symptomów i pamiętaj, że im prędzej zaczniesz kurację, tym większa szansa na powrót do zdrowia i uniknięcie poważniejszych schorzeń.
Zobacz też:
- Objaw Murphyego – badanie stosowane w diagnozowaniu różnych chorób, na przykład ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego
- Ból podbrzusza u mężczyzn – skąd się bierze? Rodzaje i przyczyny bólu
- Skąd się bierze ból w nadbrzuszu? Poznaj przyczyny dyskomfortu w nadbrzuszu i sposoby leczenia
- Ból nerek w ciąży – dlaczego się pojawia i jak możesz go zwalczyć? Porady dla przyszłych mam
- Ból brzucha – najczęstsze przyczyny, sposoby łagodzenia dolegliwości. O czym świadczy przewlekły ból brzucha?
- Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?
- Objaw Jaworskiego – o czym świadczy jego dodatni wynik?
- Ból w lewym boku – skąd się bierze? Poznaj choroby, które objawiają się w ten sposób