Ból w lewym boku może być oznaką wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli chcesz w porę wykryć zagrożenie, musisz wiedzieć, o czym świadczy taka dolegliwość. Jakie niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem? Czy wiesz, że ból w lewym boku z tyłu może być symptomem problemów z nerkami? Sprawdź, co jeszcze powoduje bóle w lewym boku. Przeczytaj nasz artykuł, aby zareagować w porę na sytuacje, które wzbudzają obawy!
Jakie narządy znajdują się po lewej stronie ludzkiego ciała?
Jeśli chcesz ustalić przyczynę bólu w lewym boku, musisz zapoznać się z podstawami anatomii. Najważniejsze narządy skupione w tej części ciała to:
- śledziona;
- trzustka;
- żołądek;
- okrężnica;
- lewa nerka;
- lewy jajnik.
Skąd biorą się bóle w lewym boku?
Czynników, które powodują ból w lewym boku, jest sporo. Przeczytaj opisy problemów zdrowotnych, które mogą się objawiać m.in. w ten sposób.
Ból w lewym boku a ciąża
Kłucie w lewym boku w ciąży jest jedną z tych przypadłości, które bardzo często wzbudzają zaniepokojenie wśród przyszłych mam. Czy słusznie? Niestety, tak, ponieważ właśnie kłuciem z lewej strony objawia się m.in. ciąża pozamaciczna.
Na szczęście, ciąża pozamaciczna nie jest głównym powodem dolegliwości. Ból, który pojawia się w okresie ciąży po lewej stronie, bardzo często ma związek z ruchami dziecka. Inną przyczyną bólu może być nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach, co skutkuje kolką. Bólem koncentrującym się po lewej stronie ciała mogą się objawiać także zaparcia.
Tętniak aorty brzusznej
Ból w lewym boku na dole może ostrzegać przed bardzo poważnym problemem, jakim jest tętniak aorty brzusznej.
Problemy z nerkami a ból w lewym boku
Jeśli dokuczają ci bóle w lewym boku z tyłu, nie lekceważ problemu. Może on świadczyć o chorobie nerek, a ta wiąże się zazwyczaj z poważnymi konsekwencjami. Jakie schorzenia są najczęstsze?
Kolka nerkowa
Bólem po lewej stronie może się objawiać m.in. kolka nerkowa. Innymi dolegliwościami, które są typowe dla tej przypadłości, to:
- ostry ból w rejonie lędźwi;
- bolesne parcie na pęcherz;
- problemy z oddawaniem moczu;
- nudności i wymioty;
- wzdęcia.
Jak leczona jest kolka nerkowa? Przede wszystkim, można ją łagodzić lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi. Ważne jest tu jednak odpowiednie nawadnianie organizmu, dzięki czemu możesz pozbyć się głównej przyczyny problemu – kamieni. To ich obecność w drogach moczowych często okazuje się początkiem groźnych i bolesnych przypadłości.
Zapalenie nerek
Ból w lewym boku nad biodrem jest częstym symptomem zapalenia nerek, których dysfunkcje mogą negatywnie wpłynąć na cały twój organizm. Jak możesz w porę rozpoznać stan zapalny, który jest dla nich największym wyzwaniem?
O takiej chorobie mogą dodatkowo świadczyć:
- niepokojące zmiany w wyglądzie moczu;
- bolesne parcie na pęcherz;
- mniejsza niż zazwyczaj ilość wydalanego moczu;
- obrzęki twarzy lub w rejonie kostek;
- bóle głowy;
- nudności i wymioty;
- zbyt wysokie ciśnienie.
W walce z zapaleniem nerek ważną rolę odgrywają odpowiednio dobrane antybiotyki oraz środki przeciwbólowe. To, jakie leki zaleci lekarz, zależy od wyniku badań i od tego, z jakim rodzajem zapalenia nerek się borykasz.
Ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki
Niewielka trzustka może sprawić wiele problemów, dlatego znaków świadczących o jej chorobie nie możesz zignorować. Jakie objawy najczęściej świadczą o rozwijającym się w trzustce stanie zapalnym?
Zapalenie trzustki objawia się m.in.:
- nagłym i silnym bólem w lewym boku;
- wzdęciami;
- podwyższoną temperaturą;
- przyspieszeniem pracy serca;
- nudnościami i wymiotami.
Kto jest najbardziej narażony na problemy z zapaleniem trzustki? To osoby palące papierosy i zbyt często pijące alkohol. Musisz jednak pamiętać, że na trzustkę fatalny wpływ mogą mieć też niektóre leki oraz wady wrodzone.
Jak leczyć zapalenie trzustki?
Aby pokonać te dolegliwości, musisz skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednią kurację. Często przy zapaleniu trzustki stosowane są antybiotyki. Nie brak jednak przypadków, gdy niezbędne staje się leczenie endoskopowe lub operacyjne. Po zakończeniu terapii musisz prowadzić zdrowy tryb życia. To oznacza odpowiednią dietę i rezygnację z wszelkiego rodzaju używek.
Choroba wrzodowa a ból w lewym boku
Ból lewego boku brzucha może świadczyć o początkach problemów z wrzodami. W czasach, gdy pośpiech i stres są powszechne, choroba wrzodowa pojawia się coraz częściej. O tym, jak wielkim problemem są wrzody żołądka lub dwunastnicy świadczyć może fakt, iż z takimi przypadłościami zmaga się jeden na dziesięciu Polaków.
Przyczyny problemów z wrzodami
Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do choroby wrzodowej, np.:
- nieregularne posiłki;
- życie w biegu;
- wszechobecny stres.
Za pojawienie się wrzodów odpowiada również nadmiar kwasów żołądkowych, których zahamowanie jest jednym z podstawowych celów kuracji.
Jak objawia się choroba wrzodowa?
Problemy z wrzodami oznaczają dla ciebie szeregu uciążliwych dolegliwości. Te najczęstsze to:
- ból w lewym boku;
- ból zwany bólem głodowym, ustępujący 2-3 godziny po zjedzeniu posiłku;
- nudności i wymioty.
Co możesz zrobić, aby pokonać ból wywołany przez wrzody?
Jeśli chcesz złagodzić ból w lewym boku i inne dolegliwości towarzyszące tej chorobie, musisz w porę zacząć leczenie. Polega ono przede wszystkim na przyjmowaniu leków zmniejszających ilość wydzielanego przez twój organizm kwasu solnego. Stosowane są też środki osłaniające śluzówkę żołądka. Ważna jest również odpowiednia dieta. Lekkie i niezbyt obfite posiłki to większa szansa na to, że w najbliższej przyszłości dolegliwości bólowe nie będą ci komplikowały życia.
Zapalenie dwunastnicy
Dwunastnica to dość specyficzny narząd, który może stać się przyczyną licznych problemów zdrowotnych. Ta rurka, która łączy żołądek z jelitem cienkim, osiąga długość do 30 cm. O tym, jak ważną funkcję pełni w organizmie, wiele osób dowiaduje się zbyt późno. Ból w lewym boku na dole powinien być jednak sygnałem alarmowym.
Dwunastnica i jej funkcje
Chorób związanych z dwunastnicą nie możesz lekceważyć, gdyż odgrywa ona bardzo ważną rolę w przewodzie pokarmowym. To właśnie w dwunastnicy trawione są węglowodany, białka i tłuszcze. Niestety, w tej części przewodu pokarmowego zaczyna się wiele chorób, m.in. stany zapalne.
Jak objawia się zapalenie dwunastnicy?
Zapalenie dwunastnicy objawia się takimi problemami, jak ból w lewym boku na dole i ból brzucha, który promieniuje w stronę kręgosłupa. O stanie zapalnym w tej części przewodu pokarmowego mogą świadczyć także:
- biegunki;
- wzdęcia;
- nudności;
- wymioty;
- podwyższona temperatura;
- brak apetytu;
- ogólne osłabienie organizmu.
Jakie są główne przyczyny tej choroby?
Zapalenie dwunastnicy może być spowodowane:
- infekcjami wywołanymi przez bakterie;
- toksycznymi substancjami, które mogą trafić do organizmu;
- czynnikami o charakterze autoimmunologicznym;
- stylem życia, a przede wszystkim paleniem papierosów i zbyt częstym zaglądaniem do kieliszka.
Chcesz pokonać chorobę? Sprawdź, co możesz zrobić!
Jeśli nie chcesz, by ból w lewym boku i inne dolegliwości wywołane przez stan zapalny utrudniały ci życie, musisz podjąć leczenie antybiotykami, a następnie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zrezygnuj z używek i gotowych dań. Postaw na świeże i lekkostrawne potrawy. Z pewnością taka zmiana wyjdzie ci na zdrowie i pomoże uchronić przed powrotem bólu lewej strony ciała.
Ból w lewym boku a problemy z kręgosłupem
Bóle, które pojawiają się w lewym boku, mogą mieć związek z nerkami lub przewodem pokarmowym. Nie zapominaj jednak o tym, jak wielki wpływ na ogólny stan twojego zdrowia ma kręgosłup.
Jakie objawy wskazują na problemy z kręgosłupem?
Kręgosłup może informować cię o kłopotach na wiele sposobów. Oprócz bólu w lewym boku mogą ci dokuczać następujące dolegliwości:
- wzdęcia i zaparcia;
- bóle głowy;
- problemy z oddychaniem;
- drętwienie ręki.
Ból w lewym boku od kręgosłupa – rehabilitacja
Jeśli ból w lewym boku spowodowany jest przez problemy z kręgosłupem, musisz podjąć stosowne kroki. W odzyskaniu dobrej formy i sprawności pomoże ci m.in. rehabilitacja. Jak może wyglądać? Wszystko zależy od twojego stanu oraz od tego, co jest główną przyczyną bólu. Pamiętaj jednak, że ważną rolę odgrywają tu masaże i ćwiczenia. Ich regularne wykonywanie może uwolnić cię od przykrych dolegliwości.
Kiedy pojawia się ból w lewym boku?
Ustalenie, w jakich okolicznościach pojawia się problem, może być istotne dla postawienia diagnozy. Jednym z częstszych zjawisk jest ból w lewym boku po jedzeniu, co powinno skłonić cię do zmiany nawyków żywieniowych i sprawdzenia, czy nie cierpisz z powodu powiększonej śledziony. Ból lewego boku może pojawiać się jednak także po spożyciu nadmiernej ilości kawy, a nawet po wysiłku fizycznym. Zwróć uwagę, jakie czynniki sprzyjają tej dolegliwości w twoim przypadku i omów sytuację z lekarzem.
Jak pokonać ból w lewym boku? Co może medycyna?
W leczeniu bólu w lewym boku niezbędna będzie profesjonalna pomoc lekarska. Na co musisz się nastawić?
Ból w lewym boku – lekarz, którego warto odwiedzić
W pierwszej kolejności wybierz się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi z tobą wywiad. To na jego podstawie skieruje cię na dokładniejsze badania. Dzięki nim możliwe będzie ustalenie, jaki specjalista powinien ci pomóc. Może być to np. ginekolog lub gastrolog.
Ból w lewym boku – badania, które warto wykonać
Aby lekarz mógł zadecydować o wyborze specjalisty lub metody leczenia, musi mieć możliwie jak najwięcej informacji na temat twojego zdrowia. Doskonałym źródłem informacji mogą się dla niego stać takie badania obrazowe, jak:
- USG;
- tomografia komputerowa;
- rezonans magnetyczny.
Wyniki tych badań pomogą lekarzowi rodzinnemu skierować cię do odpowiedniego specjalisty, który pokieruje dalszą kuracją.
Ból w lewym boku to uciążliwa przypadłość, a nie powinno się jej bagatelizować, ponieważ czasem oznacza poważne kłopoty zdrowotne. Bolesne kłucia w boku po lewej stronie mogą mieć wiele źródeł, co już wiesz po lekturze artykułu. Czasem może wydatnie pomóc zmiana nawyków i stylu życia. W poważniejszych przypadkach nie odkładaj wizyty u lekarza!
Zobacz też:
- Co oznacza ból pod lewym żebrem? Jakie choroby zwiastuje?
- Co oznacza kłucie i ból po lewej stronie brzucha?
- Skąd bierze się ból w prawym boku? Dowiedz się, z jakimi chorobami może się wiązać!
- Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?
- Ból jelit z lewej strony: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
- Ból w okolicy pępka – co oznacza i skąd się bierze?
- Ból głowy z lewej strony – co oznacza jednostronny ból głowy?
- Ból głowy z prawej strony – migrena czy coś poważniejszego? Poznaj przyczyny prawostronnego bólu głowy