Ból w dole pleców może spotkać każdego, niezależnie od wieku, płci czy stylu życia. Najczęściej dotyka jednak osoby dorosłe – szczególnie pracujące w zawodach, które wymagają długiego przesiadywania w jednej, niezmienionej pozycji. Ból w plecach na dole może mieć źródło w lędźwiowej części kręgosłupa, kości krzyżowej lub nerwu kulszowego. Przyczyny mogą jednak sięgać też innych części ciała, z których ból promieniuje na dół pleców. Jak rozpoznać źródło dolegliwości i skutecznie się go pozbyć?
Ból w plecach na dole – przyczyny
Ból w dole pleców najczęściej powstaje w wyniku zaistnienia nieprawidłowości dolnego odcinka kręgosłupa. Przyczyną mogą być urazy mechaniczne, ale też różne choroby i czynniki wewnętrzne.
Do najczęstszych przyczyn powstawania tej dolegliwości zalicza się:
- dyskopatię lędźwiową, czyli uszkodzenie któregoś dysku kręgosłupa;
- zmiany zwyrodnieniowe stawów międzywyrostkowych – jeżeli uszkodzony jest staw krzyżowo-biodrowy, będziesz odczuwać ból w dole pleców promieniujący do pachwiny;
- zwykłe przeciążenia struktur w okolicach kręgosłupa;
- wrodzone i nabyte wady postawy lub budowy ciała – do tego zalicza się chociażby nieprawidłowe siedzenie przy biurku, statyczny tryb życia, ale też częste, nieprawidłowe wykonywanie niektórych ćwiczeń;
- urazy i wypadki;
- półpaśca;
- zapalenie płuc;
- osteoporozę;
- choroby o charakterze autoimmunologicznym;
- choroby na tle reumatycznym;
- ciążę pozamaciczną;
- nowotwory;
- otyłość.
Ból w dole pleców może się też wzmagać pod wpływem mniej oczywistych czynników, takich jak:
- palenie papierosów – być może brzmi to dla ciebie absurdalnie, lecz regularne palenie papierosów utrudnia swobodny przepływ krwi w organizmie. Wówczas krążki międzykręgowe nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych;
- brak aktywności fizycznej lub nieprawidłowo dobrane ćwiczenia do twojego ciała. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa stanowi stabilizator dla całego ciała, dlatego należy szczególnie na niego uważać;
- depresja lub przewlekły stres – powodują nagromadzenia się spięcia w ciele, co często objawia się bólem w dole pleców;
- nadmierna masa ciała, która obciąża plecy, ale też stawy. Niepilnowana nadwaga może mieć niekorzystny wpływ na wiele różnych struktur w ciele i poważne konsekwencje zdrowotne w przyszłości.
Ból w dole pleców i brzucha
Jeżeli odczuwasz ból nie tylko w plecach, lecz także w jamie brzusznej – przyczyna może leżeć po stronie układu trawiennego. Ból w dole pleców i brzucha często związany jest bezpośrednio z chorobami narządów jamy brzusznej lub miednicy. Jest to też częsty objaw miesiączkowania u kobiet.
Ból w dole pleców i mdłości może oznaczać schorzenie jelit lub chorobę zapalną układu trawiennego. Zdarza się też, że silne, nieprzyjemne dolegliwości w plecach i brzuchu związane są z układem moczowym. Wówczas możesz odczuwać trudności z oddawaniem moczu lub przeciwnie – częste parcie na pęcherz.
Ból w dole pleców – przeziębienie
Ból w dole pleców może też dokuczać podczas infekcji wirusowej. Typowe objawy przeziębienia są znane każdemu. Człowiek jest wówczas często przewlekle zmęczony i mocno osłabiony. Przeważnie wystarczy się wygrzać, odpocząć i wzmocnić odporność, a dolegliwości przechodzą same.
Ból w dole pleców przy przeziębieniu nie jest również niczym niezwykłym. Powinien jednak wzbudzić twój niepokój, jeśli jest to dość silne, dokuczliwe uczucie, które nasila się przy kaszlu. Może bowiem zwiastować zapalenie płuc, które wymaga specjalistycznego leczenia.
Bóle w dole pleców w ciąży
Podczas ciąży kobieta narażona jest na wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Bóle w dole pleców w ciąży nasilają się szczególnie w drugim i trzecim trymestrze. Przyszła mama nosi wtedy większy ciężar – zmienia się jej postawa ciała i środek ciężkości. Sposób poruszania się również staje się inny. Powoduje to stałe obciążanie dolnego kręgosłupa i przewlekłe napięcie mięśni pleców.
To wszystko sprawia, że ból pleców w ciąży na dole jest niemal nieustanny i trudno się go pozbyć. Warto w tym czasie zadbać o prawidłową higienę snu, ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające plecy oraz odprężające kąpiele lub masaże.
Jak przeciwdziałać bólom w dole pleców?
Lekarze zalecają przede wszystkim odpowiednią aktywność fizyczną. Doskonałym pomysłem jest pływanie, które nie przeciąża żadnego fragmentu ciała, a wzmacnia wszystkie większe grupy mięśniowe. Warto też skorzystać z profesjonalnych masaży rozluźniających. Niezwykle ważne jest również odpowiednie podłoże do spania. W tym czasie kręgosłup powinien zachować swoje naturalne wygięcie, a jednocześnie być odciążony. Najlepszy będzie więc średnio twardy materac.
Aby zapobiegać bólom w dole pleców, warto też wykonywać specjalne ćwiczenia wzmacniające odcinek lędźwiowy. Przydadzą się one szczególnie osobom, które spędzają długie godziny, stojąc lub siedząc w jednej pozycji. Powinni skorzystać z nich też sportowcy – przy wielu treningach zapomina się o odpowiednim traktowaniu pleców, szczególnie delikatnego odcinka lędźwiowego. Jeżeli masz nadwagę, ulgę w kręgosłupie może przynieść ci zredukowanie swojej wagi.
Ból w dole pleców, mdłości, przeziębienie i trudności z poruszaniem się – co pomoże?
W przypadku ataku bólu w dole pleców, w pierwszej kolejności przydadzą ci się następujące środki i metody leczenia:
- apteczne preparaty rozluźniające, przeciwzapalne i przeciwbólowe;
- profesjonalna fizjoterapia: fizykoterapia, kinezyterapia, krioterapia, magnetoterapia, elektroterapia;
- ortezy lędźwiowe – pomogą ci utrzymać dolny odcinek kręgosłupa w prawidłowej, stabilnej pozycji;
- blokady, czyli zastrzyki z glikokortykosteroidów, które wykonuje się prosto w miejsce źródłowe powodujące ból w plecach na dole – jedynie za jasnym poleceniem lekarza, gdy słabsze leki nie dają żadnych efektów.
W niektórych sytuacjach, korzystne efekty może też przynieść terapia psychologiczna i alternatywne metody leczenia. W przypadku nerwobóli ważne jest rozluźnienie organizmu i umysłu. Mogą przydać się tu niektóre pozycje jogi, praktykowanie mindfulness, medytacja, głębokie oddychanie, aromaterapia itp. Te metody mogą okazać się bardzo skuteczne w wielu przypadkach, lecz nie zastąpią ci specjalistycznego leczenia. Jeżeli ból w dole pleców nie ustępuje przez kilka dni, najlepiej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania źródła problemu.
Ból w dole pleców może towarzyszyć ciąży, przeziębieniu, chorobom układu nerwowego, trawiennego lub moczowego, ale też niektórym nowotworom. Niezwykle ważna jest więc profesjonalna diagnoza, która umożliwi wykrycie natury schorzenia. Na tej podstawie lekarz zaleci ci najlepsze możliwe postępowanie w twoim przypadku. Mogą to być zwykłe techniki relaksacyjne i wzmacnianie mięśni pleców. W skrajnych przypadkach konieczna będzie jednak operacja. Najważniejsza jest szybka reakcja dostosowana do natury schorzenia.
Zobacz też:
- Ból pleców po bokach – przyczyny i sposoby na pozbycie się go
- Co oznacza ból podbrzusza i pleców? Potencjalne źródła problemu
- Ból między łopatkami – co jest jego przyczyną? Poznaj ćwiczenia, które cię od niego uwolnią
- Ćwiczenia na ból biodra zamiast leków przeciwbólowych
- Skąd bierze się ból pleców? Sprawdź, jakie choroby objawiają się w ten sposób!
- Ból krzyża – co robić, gdy nie ustępuje? Charakterystyka dolegliwości i sposoby leczenia
- Ból w dole brzucha i częste oddawanie moczu
- Ból w plecach i klatce piersiowej