Ból

Ból nerki – jak złagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość? Dowiedz się, czym grozi ból nerek i jak mu przeciwdziałać

Ból nerki – jak złagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość? Dowiedz się, czym grozi ból nerek i jak mu przeciwdziałać

Należy przede wszystkim wiedzieć, jak rozpoznać, że bolą cię właśnie nerki. Jest to uczucie zlokalizowane na odcinku lędźwiowym pleców, które może pojawiać się z jednej lub z dwóch stron. Dlatego łatwo pomylić ten objaw ze zwykłym bólem pleców. Zanim dowiesz się, jak złagodzić ból nerki, warto najpierw określić, jaki jest to rodzaj bólu. Nie zawsze bowiem nerki bolą z tych samych przyczyn i w ten sam sposób.

Przyczyny bólu nerek

Ból kolkowy jest nagły, bardzo intensywny, trudny do wytrzymania i narastający. Z kolei ból przewlekły jest zdecydowanie łagodniejszy, lecz potrafi utrzymywać się przez długie miesiące, a nawet lata. Jak złagodzić te bóle nerek? Leczenie wygląda nieco inaczej w obu przypadkach.

Kamica nerek

W ludzkim moczu znajduje się tzw. piasek nerkowy. W niekorzystnych warunkach przeistacza się on w kamienie nerkowe, które blokują przepływ moczu. Wówczas pojawia się kolka nerkowa w połączeniu z nieustającą chęcią pójścia do toalety. Możesz nawet odczuwać przy tym:

 • nudności;
 • wymioty;
 • dreszcze;
 • gorączkę;
 • promieniowanie bólu do łona i ud.

Jest to wyjątkowo nieprzyjemny rodzaj bólu nerki. Jak złagodzić te dolegliwości szybko i skutecznie? Przede wszystkim należy skontaktować się z lekarzem, który ustali prawidłowy tok leczenia. 

W międzyczasie stosuj poniższe metody:

 • pij dużą ilość wody, by przepłukać nerki;
 • zastosuj leki przeciwbólowe, które przyniosą ci doraźną ulgę. Warto zastosować też środki rozkurczające;
 • spróbuj rozchodzić ból – możesz przyczynić się do przesunięcia złogów.

Zapalenie nerek

Zastanawiasz się, jak złagodzić ból nerki przy zapaleniu? Przyjrzyj się najpierw dokładnie temu schorzeniu. Ta dolegliwość może występować w kilku różnych formach:

 • kłębuszkowe zapalenie nerek – pojawia się na skutek nieprawidłowości w obrębie układu odpornościowego. Może przebiegać w formie bezobjawowej – wykrywa się je na podstawie badania moczu;
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek – spowodowane bakterią pałeczki okrężnicy. Przy tej chorobie pojawiają się dreszcze i gorączka, nudności, parcie na mocz i ból podczas prób jego oddawania;
 • śródmiąższowe zapalenie nerek – może pojawić się na skutek stosowania niektórych leków, m.in. antybiotyków i środków przeciwzapalnych. Rozpoznasz je po gorączce, wysypce na skórze i obecności krwi w moczu.

Ból nerek – jak go złagodzić domowymi sposobami?

Raczej nie zaleca się leczenia nerek na własną rękę. Jest to schorzenie, z którym warto jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, dobrze jest wiedzieć, jak złagodzić ból nerek domowymi sposobami. 

W pierwszej kolejności zastosuj środki przeciwzapalne dostępne bez recepty. Przyczynią się one do zmniejszenia obrzęku moczowodu, rozluźnienia narządów i wydalania złogów kamieni. Ulgę mogą ci przynieść też środki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Jak złagodzić ból nerki bez dostępu do leków? Napełnij termofor ciepłą wodą i przyłóż go na plecy, w okolicy źródła bólu. Zamiast niego możesz też użyć specjalnej poduszki elektrycznej lub innego dostępnego źródła ciepła. Nie w każdej sytuacji przyniesie to jednak ulgę. Jeżeli ból spowodowany jest kamieniami nerkowymi – leżenie może go tylko wzmocnić. 

Jak zatem złagodzić taki ból nerki? Należy go przede wszystkim rozchodzić. Ruch pomoże przesunąć złogi kamienia w stronę pęcherza i je wydalić. Podczas ataku bólu pij jak najwięcej płynów. Powinno to być nawet do 4 litrów zwykłej, niegazowanej wody.

Inne domowe sposoby na złagodzenie bólu nerek to:

 • herbata z żurawiny – ten owoc przyczynia się do utrzymania zdrowego układu moczowego. Możesz też jeść go jako przekąskę;
 • napar z ziół o działaniu rozkurczowym i odkażającym. Do takich zalicza się m.in. nagietek, rumianek, miętę i krwawnik;
 • do innych roślin, które wspomagają prawidłową pracę nerek należą: brzoza zwyczajna, macierzanka piaskowa, skrzyp, korzeń pietruszki, nawłoć, mącznica lekarska. Możesz dołączyć niektóre z nich do swojej diety, spożywać je w formie suplementów diety lub pić z nich herbaty. 

Jak złagodzić ból nerki w ciąży?

Ciąża jest okresem, w którym zachodzi wiele różnych zmian w ciele kobiety. Między innymi powiększają się też nerki i wzrasta ilość krwi, która przez nie przepływa. Tym samym zwiększa się też ryzyko wystąpienia zakażeń układu moczowego. Co więcej, choroby nerek mogą stanowić poważne zagrożenie dla płodu. Jak złagodzić ból nerki w ciąży? Musisz wybrać metodę, która na pewno nie zagrozi twojemu dziecku.

W takiej sytuacji najlepiej od razu udać się do lekarza. Jak złagodzić ból nerki natychmiast, gdy szybka wizyta w przychodni nie jest możliwa? Zastosuj standardowe leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Możesz też przyłożyć ciepły (lecz nie gorący) termofor do swoich pleców, w miejscu dotkniętym bólem. Wbrew pozorom czasem rozchodzenie bólu może przynieść większą ulgę niż statyczny odpoczynek.

Ból nerki – jak złagodzić zaawansowany problem?

Prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u lekarza. Co prawda małe kamienie mogą zostać wydalone przez twój organizm samoistnie, jednak większe zawsze wymagają ingerencji. Jak łagodzi się ból nerki przy kamieniach? Może być konieczna operacja, która ma na celu ich usunięcie. Mniej inwazyjna metoda polega natomiast na rozbiciu kamieni na mniejsze części, które mogą zostać wydalone.

Ból nerki – jak złagodzić? Profilaktyka

Najlepiej jest w ogóle nie dopuścić do rozwoju bólu w nerkach. Nie każdej sytuacji jesteś w stanie mu przeciwdziałać. Mimo wszystko warto wprowadzić do życia codziennego te metody, które pomagają uchronić się przed infekcjami dróg moczowych. Oto nasze sposoby na troskę o nerki, które oszczędzą ci szukania sposobów na to, jak złagodzić ich ból:

 • pij 2 litry wody dziennie;
 • zawsze dbaj o higienę osobistą, szczególnie miejsc intymnych;
 • raz na jakiś czas spożywaj żurawinę;
 • nie trzymaj moczu – znajdują się w nim szkodliwe bakterie;
 • postaraj się przestrzegać zdrowego trybu życia – ćwicz regularnie, stosuj odpowiednią dietę, unikaj używek i ograniczaj stres.

Nerki przez całą dobę wykonują ciężką pracę – oczyszczają około 1,5 litra krwi dziennie. Dlatego bardzo ważne, by dbać o ich sprawność i zdrowie. Ból nerki nie jest zjawiskiem normalnym i zawsze wymaga interwencji. Jeżeli zastanawiasz się, jak złagodzić ból nerki – najlepiej od razu umów się na wizytę lekarską. Specjalista pomoże ci sprecyzować źródło objawów i skutecznie je zlikwidować.


Zobacz też:
Archiwum: kwiecień 2024