W niektórych przypadkach ból lewej ręki pojawia się nagle i niespodziewanie, a w innych męczy z mniejszą intensywnością, lecz przez długi czas. Kiedy będzie powodem do niepokoju? Ból w ręce może pojawić się na skutek zwykłych przeciążeń, urazów i stłuczeń, ale może być też związany z rozwojem choroby stawów. Na szczęście, istnieją domowe sposoby, które skutecznie pomagają uporać się z bólem lewej ręki. Jeśli i one nie pomagają, a ból się nasila, najwyższy czas odwiedzić lekarza. Najpierw jednak poznaj możliwe źródła tego problemu. Czytaj nasz tekst!
Ból lewej ręki – przyczyny
Przyczyn, które mogą odpowiadać za ból lewej ręki, jest wiele. Nie zawsze zmagasz się z problemem o podłożu ortopedycznym. W niektórych sytuacjach ból może być powiązany nawet z udarem mózgu, zawałem serca lub chorobą neurologiczną.
Najczęstsze przyczyny bólu lewej ręki to:
- urazy (np. stłuczenia, złamania, uszkodzenia kości, stawów, więzadeł), którym przeważnie towarzyszy zaczerwienienie i opuchlizna;
- stany zapalne, które rozpoznasz po ogólnym osłabieniu organizmu i gorączce;
- zespół cieśni nadgarstka;
- choroby reumatyczne;
- łokieć tenisisty;
- łokieć golfisty;
- choroba De Quervaina;
- neuropatie;
- zespół Volkmanna;
- zwyrodnienie stawów;
- udar mózgu;
- zawał serca;
- zaburzenia neurologiczne (nerwica lub duże nasilenie stresu);
- nieprawidłowości w obrębie odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa.
Czy ból lewej ręki zawsze jest groźny?
U źródła problemu mogą też leżeć zaburzenia psychiczne, np. lęki. Warto zaznaczyć jednak, że przyczyny bólu lewej ręki nie zawsze leżą w poważnych schorzeniach. Czasem problem jest po prostu związany z niewłaściwą pozycją podczas spania i ręka w nocy jest uciskana. Kolejnym niegroźnym źródłem bólu są zakwasy po przemęczeniu się i ćwiczeniom ponad siły podczas treningu siłowego.
Ból lewej ręki od ramienia do łokcia
Odczuwasz silny ból lewej ręki w obszarze barku lub łokcia? Takie umiejscowienie bólu może być oznaką nadwyrężenia kończyny górnej. Bark to staw bardzo mobilny, który jest narażony na różne uszkodzenia. Mogło dojść do:
- zapalenia torebki stawowej stawu łokciowego lub ramiennego;
- uszkodzenia stożka rotatorów.
Inne przyczyny bólu ręki od ramienia do łokcia
Zdarzają się też takie przypadłości, jak zespół ciasnoty podbarkowej lub zamrożony bark.
Promieniujący ból lewej ręki może pochodzić też od kręgosłupa. Dyskopatia szyjna może powodować promieniowanie silnego bólu. Gdy krążki kręgosłupa się przesuwają, uciskają one na pobliskie nerwy. W efekcie powstaje ból, który często sięga aż do lewej lub prawej ręki.
Ból lewej ręki jako objaw zawału
Ból lewej ręki od ramienia do łokcia może być też oznaką zawału. W takim przypadku dadzą o sobie znać jeszcze inne dolegliwości:
- ból lub ucisk w klatce piersiowej;
- odczuwanie bólu w innych częściach ciała (promieniowanie na plecy, szyję lub szczękę);
- zawroty głowy;
- nudności i wymioty;
- uczucie duszności i trudność z nabraniem powietrza w płuca;
- zimne poty i dreszcze;
- uczucie zmęczenia ogarniające cały organizm.
Podobne objawy mogą towarzyszyć też chorobie niedokrwiennej serca. W przeciwieństwie do zawału, ta choroba objawia się w następstwie konkretnych sytuacji (np. po wzmożonym wysiłku).
Ból lewej ręki od nadgarstka do łokcia
Ból lewego przedramienia może być związany z tzw. zespołem cieśni nadgarstka. Jest to dość powszechne schorzenie, które powoduje charakterystyczny ból lewej ręki lub ręki prawej. Może też występować obustronnie. Charakteryzuje się także nieprzyjemnym uczuciem drętwienia i mrowienia palców.
Najczęściej przytrafia się ludziom wykonującym konkretne zawody. Są to chociażby:
- pracownicy biurowi;
- pisarze;
- sekretarki;
- rowerzyści i niektórzy sportowcy;
- graficy;
- informatycy;
- muzycy.
Zespół cieśni nadgarstka i jego przyczyny
Zespół cieśni nadgarstka wynika z ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie wzdłuż kanału nadgarstka. Taki ból lewej ręki od nadgarstka do łokcia nie pojawia się na skutek jednego, nagłego urazu. Jest raczej wynikiem wykonywania jednostajnych, powtarzalnych ruchów oraz efektem zginania i prostowania nadgarstka. Czynnikami znacznie zwiększającymi ryzyko powstania tej dolegliwości są:
- pisanie na klawiaturze;
- poruszanie myszką do komputera;
- jazda na rowerze;
- granie na instrumentach;
- palenie tytoniu;
- otyłość;
- dna moczanowa;
- cukrzyca;
- niedoczynność tarczycy;
- reumatoidalne zapalenie stawów.
Ból lewej ręki – leczenie
Nie da się określić jednego sposobu na leczenie bólu lewej ręki. Metoda zależy od przyczyny tej dolegliwości. Bardzo istotna jest zatem prawidłowa diagnoza, ponieważ bez niej nie sposób zlikwidować podstawy problemu. Domowe sposoby na ból lewej ręki działają tylko doraźnie i nie wyleczą poważniejszych schorzeń, choć mogą złagodzić ból.
Kiedy koniecznie udać się do lekarza, gdy doskwiera ból lewej ręki?
Niepokojącymi objawami są zaburzenia czucia lub brak siły w ręce. Interwencji wymaga też ból lewej ręki, któremu towarzyszą opisane przez nas dolegliwości charakterystyczne dla zawału.
W łagodnych przypadkach ingerencja może ograniczyć się jedynie do zastosowania farmakoterapii i unieruchomienia uszkodzonego stawu. Natomiast jeśli doszło do poważnych uszkodzeń, konieczna może być nawet operacja.
Ból lewej ręki – ćwiczenia
W mniej poważnych sytuacjach lub w ramach profilaktyki można stosować domowe leczenie:
- w celu wzmocnienia stawów warto włączyć do swojej diety kolagen i żelatynę;
- podczas nagłego napadu bólu przydadzą się zimne lub ciepłe okłady;
- warto też regularnie ćwiczyć barki i ramiona, aby wzmacniać ich mięśnie i zwiększać mobilność kończyn górnych.
Wypróbuj nasze 3 ćwiczenia na ból lewej ręki:
- Stań w pozycji pionowej i oprzyj dłonie o stół. Odchylaj tułów do tyłu. Utrzymaj pozycję rozciągania, a następnie wróć do pozycji początkowej. Powtarzaj to ćwiczenie rozciągające nadgarstki z różnym ustawieniem dłoni względem siebie.
- Stań przy drzwiach i oprzyj lewą dłoń o futrynę na wysokości głowy lub barku. Wykonaj krok do przodu, a rękę w łokciu trzymaj wyprostowaną. Powinieneś w tej pozycji czuć mocne rozciąganie barku. Warto wykonać to ćwiczenie także na drugą stronę.
- Usiądź na krześle z prostymi plecami i nogami opartymi o podłogę. Złap w ręce kij o długości około 1 metra i unieś go oburącz nad głowę, trzymając za jego końce. Wykonuj lekkie wymachy drążkiem w przód i w tył.
Ból lewej ręki jest dolegliwością, która może mieć różne przyczyny. Problemy zaczynają się przy zwykłych stłuczeniach, zakwasach lub nieprawidłowej pozycji podczas snu, a kończą na poważnych schorzeniach, jak chociażby zawał serca. Jeśli nie masz pewności co do swojego stanu zdrowia, najlepiej udaj się do lekarza, ponieważ domowe sposoby uśmierzą ból, ale nie zadziałają u źródła.
Zobacz też:
- Bóle rąk – jak ustalić przyczynę tej uciążliwej dolegliwości?
- Kości nadgarstka – anatomia i możliwe urazy kości ręki. Sprawdź, czym jest złamanie kości łódeczkowatej i choroba Kienbocka!
- Łokieć tenisisty – co ma wspólnego to schorzenie z grą w tenisa?
- Ból łokcia – co może oznaczać? Przyczyny, diagnostyka i leczeni
- Ból jelit z lewej strony: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
- Ból nadgarstka – jakie są jego przyczyny? Przekonaj się, jak łagodzić dolegliwości
- Skąd bierze się ból szczęki? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia
- Ból gardła z lewej strony