Przed okresem możesz odczuwać różne dolegliwości, między innymi ból jajnika, który może promieniować nawet na plecy, wzdęcie brzucha, uczucie kłucia, delikatne skurcze. Takie objawy nie powinny budzić niepokoju. Jednak wizyta u ginekologa z pewnością nie zaszkodzi.
Dlaczego kobiety mogą odczuwać ból jajnika w trakcie owulacji?
Owulacja nazywana jest inaczej jajeczkowaniem. To bardzo ważny etap podczas całego cyklu menstruacyjnego, w trakcie którego pęknięcie pęcherzyka Graafa, co zazwyczaj jest przyczyną bólu w czasie owulacji. Potem uwalniana jest komórka jajowa, która wędruje z jajnika do jajowodu i gotowa jest do zapłodnienia. Jest to ważny czas w ciągu miesiąca dla osób, które planują ciążę. Podczas owulacji kobieta może odczuwać niewielki ból po prawej lub lewej stronie podbrzusza i jest to normalne zjawisko.
PMS a ból jajnika przed okresem
Warto także wspomnieć o PMS, czyli zespole napięcia przedmiesiączkowego. Istnieje wiele charakterystycznych dolegliwości, jakie kobieta może odczuwać w tym czasie. Należą do nich:
- ból jajników;
- delikatne zwiększenie wagi;
- zatrzymanie wody w organizmie i uczucie opuchnięcia;
- wzdęty brzuch;
- zwiększenie apetytu;
- ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu;
- rozdrażnienie i wahania nastroju;
- bóle brzucha;
- zawroty głowy;
- spadek libido;
- nabrzmiałe piersi.
Jeśli zauważasz u siebie niektóre z tych objawów, bardzo możliwe, że jest to PMS. Nie istnieją leki, które mogą wyeliminować całkowicie z twojego życia zespół napięcia przedmiesiączkowego. Wszystkie jego symptomy leczy się, redukując symptomy. Jednak wielu lekarzy podkreśla, że jednym z bardzo łatwych sposobów na zmniejszenie dolegliwości wywołanych PMS, jest zdrowy styl życia, zbilansowana dieta i podejmowanie aktywności fizycznej.
Przyczyny bólu jajników przed okresem
Jeśli ból jajnika występuje w czasie owulacji, przed miesiączką lub w pierwszych jej dniach, nie powinno to budzić niepokoju. Jest on bardzo charakterystyczny i zazwyczaj występuje z jednej strony. Najlepiej jest dokładnie obserwować swoje ciało i samopoczucie.
Przyczyn bólu jajników przed okresem może być wiele. Wiesz już, że jednym z nich może być owulacja. Kolejnym może być zespół napięcia przedmiesiączkowego, określany także jako PMS. Kłucie jajnika przed okresem może też wskazywać na torbiele, mięśniaki, a nawet rak jajnika. Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy towarzyszące bólowi, takie jak osłabienie, czy wymioty, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. Nie należy lekceważyć niepokojących objawów.
Co oznacza ból jajników tydzień przed okresem?
Ból owulacyjny może pojawić się w połowie cyklu, czyli dużo wcześniej niż krwawienie. Spowodowany jest pęknięciem pęcherzyka Graafa. To zupełnie normalne zjawisko. Ten delikatny dyskomfort może trwać jeden lub nawet dwa dni. Z kolei, jeśli w twoim przypadku ból jajników pojawia się tydzień przed okresem, może to z kolei być zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Czy kłucie jajnika to objaw ciąży?
Jeśli odczuwasz ból jajnika już po owulacji lub po okresie może to oznaczać, że jesteś w ciąży. Jednak w takim przypadku koniecznie zrób test lub wybierz się do ginekologa.
Co pomaga na ból i kłucie jajnika przed okresem?
U każdej kobiety cykl menstruacyjny jest inny i każda odczuwa wymienione dolegliwości w różnym stopniu. Zdarza się tak, że ból, kłucie i dyskomfort praktycznie nie występują. Natomiast u niektórych pań dolegliwości są tak uciążliwe, że zaburzają codzienne funkcjonowanie. Jak radzić sobie z bólem jajników przed okresem?
Pierwszym i najbardziej oczywistym sposobem są leki przeciwbólowe. Warto pamiętać, że to nie jedyne wyjście. Pomaga również ciepła kąpiel lub niezawodny termofor ułożony na brzuchu. Skutecznym sposobem na bóle podbrzusza przed okresem są delikatne masaże. Pozwól sobie na relaks i regenerację. Odpocznij od codziennych obowiązków, zadbaj o odpowiednią ilość snu i spokój.
Co robić w przypadku silnych, nawracających boleści jajników przed okresem?
W niektórych przypadkach kłucie jajnika przed okresem jest tak silne, że żadne domowe sposoby nie pomagają w łagodzeniu tej dolegliwości. Wtedy jedynym wyjściem jest wizyta u specjalisty, który znajdzie przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli ból jajników jest naprawdę silny i przewlekły, z pewnością nie powinnaś tego lekceważyć. Wizyta u lekarza może pomóc ci wrócić do normalnego funkcjonowania.
Większość kobiet co miesiąc musi radzić sobie z wieloma dolegliwościami związanymi z miesiączką. Główną dolegliwością, która niektórym może nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie, jest ból i kłucie jajnika przed okresem. Inne dolegliwości to między innymi ogólne rozdrażnienie i wahania nastroju, zwiększenie wagi, zwiększenie apetytu, nabrzmiały brzuch i piersi, spadek libido, zmęczenie i senność. Wszystkie te objawy mogą sugerować zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jest to normalne zjawisko. Jednak gdy występujące u dolegliwości budzą obawy, koniecznie udaj się do ginekologa na badanie. Specjalista będzie w stanie stwierdzić, czy wszystko jest w porządku i wdroży odpowiednie leczenie.
Zobacz też:
- Ból podbrzusza po owulacji a ból owulacyjny. Jakie są różnice i przyczyny?
- Częste oddawanie moczu przed okresem a ciąża
- Częste oddawanie moczu przed okresem
- Luteina – skład, działanie, zastosowanie
- Zioła na menopauzę – w jaki sposób złagodzić objawy klimakterium? Sprawdzone naturalne sposoby na uciążliwe objawy
- Zioła na płodność – które zwiększą szansę na dziecko?
- Drenaż limfatyczny – wskazania i korzyści
- Torbiel na jajniku – jak leczyć tę patologiczną zmianę?