Ból głowy często bywa traktowany jako przejściowy problem, który sam szybko minie. Zmęczenie, stres, zmiana pogody – każdy z tych czynników może mieć przecież istotny wpływ na ogólne samopoczucie. Ignorowanie bólu głowy, szczególnie częstego lub bardzo intensywnego, może się jednak okazać poważnym błędem. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego głowa boli, zwracamy też uwagę na te sygnały, które powinny wzbudzić twoje zaniepokojenie.
Dlaczego boli głowa?
Jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do bólu głowy. Niektórzy w taki sposób reagują na zmiany ciśnienia, inni na stres. Jakie przyczyny bólu głowy występują najczęściej? Sprawdziliśmy.
Najczęstsze przyczyny bólu głowy
Do najczęstszych przyczyn bólu głowy zaliczają się:
- zmęczenie;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej;
- problemy związane z krążeniem mózgowym;
- nieprawidłowa praca naczyń krwionośnych;
- problemy związane z przemianą materii.
Ból głowy a styl życia
Ból głowy może się też wiązać z prowadzonym przez ciebie stylem życia. Często za jego pojawienie się odpowiada wypijany w nadmiarze alkohol czy wypalane papierosy. W jaki sposób takie używki wpływają na twój organizm?
Dlaczego po alkoholu boli głowa?
Jeśli wypijesz zbyt dużo alkoholu, twój organizm zacznie robić wszystko, aby się go pozbyć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na usunięcie toksyn jest zwiększenie ilości moczu, co z kolei oznacza odwodnienie organizmu i związane z nim dolegliwości (m.in. silny, pulsujący ból głowy, nudności i ogólne osłabienie organizmu).
Papierosy a ból głowy
Czy przyczyną silnego bólu głowy mogą być papierosy? Oczywiście. Nikotyna może nasilić ból głowy, z którym już się zmagasz, może też wywołać atak migreny. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnienie jest proste. Wdychana przez ciebie substancja sprawia, że naczynia mózgowe rozszerzają się, a tym samym zaczynają naciskać na sąsiadujące z nimi komórki nerwowe. Chcesz pozbyć się takiego bólu głowy? Rzuć palenie!
Czy po kawie może boleć głowa?
Być może należysz do szerokiego grona osób, które nie potrafią rozpocząć dnia bez filiżanki mocnej kawy. Aromatyczna mała czarna pobudza, pamiętaj jednak, że i ona może przyczynić się do problemów z samopoczuciem.
Dlaczego po kawie boli głowa, skoro znajdująca się w niej kofeina tak często pojawia się w środkach przeciwbólowych? Ponieważ wszystko zależy od ilości. Pamiętaj, że umiar to podstawa! Jeśli wypijesz zbyt dużo kawy lub z dnia na dzień znacznie ograniczysz jej spożycie, musisz się liczyć z tego typu dolegliwościami. Jak możesz złagodzić taki ból głowy? Przede wszystkim pijąc więcej wody i odpoczywając.
Ból bólowi nierówny
Istnieją różne rodzaje bólów głowy, a umiejętność ich odróżnienia może znacznie ułatwić postawienie prawidłowej diagnozy. Co warto wiedzieć na ten temat? Z jakimi rodzajami bólu głowy spotkasz się najczęściej?
Pierwotny i wtórny ból głowy
Ból głowy można podzielić na:
- pierwotny (samoistny) – ból, który nie ma związku z innymi chorobami. Można go z kolei podzielić na ból:
- migrenowy;
- napięciowy;
- klasterowy;
- wtórny, czyli towarzyszący innym chorobom (np. grypie).
Nocny ból głowy
A może zaliczasz się do tych osób, którym dokucza ból głowy w nocy? Chcesz wiedzieć, jaka jest jego przyczyna?
Dlaczego w nocy boli głowa?
Nocny ból głowy może być symptomem:
- choroby nowotworowej;
- groźnej infekcji, np. zapalenia mózgu;
- problemów związanych ze zbyt wysokim ciśnieniem;
- dolegliwości związanych z kręgosłupem.
Czym są śródsenne bóle głowy?
Nocny ból głowy często pojawia się między godziną 1:00 a 3:00, co skutecznie utrudnia odpoczynek i przekłada się na gorsze funkcjonowanie w dzień. Masz taki problem? Jeśli tak, to zmagasz się ze śródsennym bólem głowy. Zwykle jest to ból silny, wyrywający ze snu i utrudniający ponowne zaśnięcie. Takiemu atakowi bólu mogą towarzyszyć inne dolegliwości, np. wymioty lub nadmierna wrażliwość na dźwięki.
Skąd bierze się taki ból głowy? Na temat śródsennych bólów głowy wiadomo niewiele. Pewne jest tylko, że problem ten najczęściej pojawia się u osób po 60. roku życia i dotyka w takim samym stopniu kobiety, jak i mężczyzn. Wyzwaniem pozostaje jednak ustalenie, skąd biorą się takie dolegliwości i jak skutecznie łagodzić ból głowy atakujący w nocy.
Ból głowy a stres, czyli napięciowy ból głowy
Szczególnie silne związki istnieją między twoją formą psychiczną a bólem głowy. Żyjesz w ciągłym biegu? Stres towarzyszy ci każdego dnia? Masz za sobą nerwową sytuację? Jeśli tak, problemy z silnym bólem głowy nie powinny cię dziwić.
Ból głowy, który ma związek ze stresem, nazywany jest bólem napięciowym. Możesz go rozpoznać bez większych problemów. Wyróżnia go m.in.:
- ból o niezbyt dużym natężeniu;
- uczucie ucisku w głowie.
Jeśli chcesz pozbyć się takiego problemu, postaraj się zmienić styl swojego życia. Mniej nerwów, więcej odpoczynku – oto najlepsza recepta na rozprawienie się z napięciowym bólem głowy. Unikaj sytuacji stresowych i naucz się myśleć pozytywnie. Dobre efekty osiągniesz też dzięki sprawdzonym technikom relaksacyjnym, np. medytacji, jodze czy prostym ćwiczeniom oddechowym.
Migrenowy ból głowy
Migreny są częstą i uciążliwą przypadłością, której nie możesz lekceważyć. Ból głowy tego typu może zaskoczyć swoją intensywnością oraz długą listą dolegliwości towarzyszących. Nudności, wymioty, problemy z widzeniem i czuciem – wszystko to sprawia, że osoby cierpiące z powodu migreny tracą radość życia. Sprawy nie ułatwia fakt, iż leczenie bólów migrenowych jest dość trudne, a znalezienie najlepszej w danym przypadku metody może zająć sporo czasu.
Klasterowy ból głowy
Ból głowy tego typu również może utrudnić życie. Jest to ból silny, jednostronny, skoncentrowany w rejonie oka i skroni. Zwykle towarzyszą mu inne dolegliwości, np.:
- łzawienie lub zaczerwienienie oka;
- zatkany nos;
- katar;
- uczucie niepokoju.
Czynników, które mogą wywołać taką dolegliwość, jest sporo. Większość z nich ma związek z prowadzonym przez ciebie stylem życia oraz sposobem odżywiania się. Chcesz pozbyć się takiego bólu? Rzuć palenie, ogranicz alkohol i zwróć większą uwagę na to, co jesz.
Co powinno cię zaniepokoić?
Z racji tego, że ból głowy może się wiązać z licznymi chorobami, musisz zwracać uwagę na wszystkie niepokojące objawy. Co powinno wzbudzić twoją czujność? W jakich sytuacjach wizyta u lekarza będzie zalecana?
Gdy głowa boli zbyt często
Ból głowy od czasu do czasu dopada każdego człowieka, jeśli jednak problem ten pojawia się bardzo często, warto poszukać pomocy lekarza. Częste bóle głowy nie tylko utrudniają życie, ale też świadczą o problemach ze zdrowiem. Co możesz zrobić? Odwiedzić lekarza!
Przewlekłe bóle głowy
Jeszcze poważniejszym problemem jest ciągły ból głowy, który powoli staje się normą. O CBG (Codziennym Bólu Głowy) możesz mówić wtedy, gdy towarzyszy ci przynajmniej przez 15 dni w miesiącu, a stan taki utrzymuje się przez kwartał.
Skąd bierze się ten problem? Przyczyną CBG może być niezdrowa dieta lub nadużywanie leków. Może mieć on również związek z takimi chorobami, jak:
- depresja;
- otyłość;
- nadciśnienie tętnicze;
- niedoczynność tarczycy.
Jak możesz pokonać codzienny ból głowy? Zmieniając styl swojego życia lub koncentrując się na leczeniu choroby, która odpowiada za pojawienie się bólu.
Ból głowy – co oznacza jego pojawienie się?
Silny ból głowy może świadczyć o chwilowych problemach ze zdrowiem, może być też symptomem poważniejszych chorób. Jakich?
Grypa i przeziębienie
Grypie i przeziębieniu zazwyczaj towarzyszy gorączka, a silny ból głowy jest jednym z pierwszych objawów choroby. Towarzyszy mu szereg innych dolegliwości, m.in. ogólne osłabienie organizmu, zmęczenie i katar. Na szczęście ból głowy mija wraz z przeziębieniem i grypą, zatem to na ich leczeniu musisz się skoncentrować. Metod pozwalających na skuteczne łagodzenie dolegliwości towarzyszących przeziębieniu i grypie jest sporo, zatem jeśli wykorzystasz je w odpowiedni sposób, możesz dość szybko wrócić do zdrowia.
Zapalenie zatok
Niestety walka z bólem nie zawsze jest tak prosta. Ból głowy często pojawia się jako jeden z symptomów zapalenia zatok. Zatokowy ból głowy zwykle jest tak intensywny, że skutecznie utrudnia wykonywanie prostych czynności. Najdokuczliwszy jest z rana oraz wtedy, gdy często przechodzisz z ciepłego pomieszczenia na chłód. W walce z nim stosowane są przede wszystkim leki przeciwobrzękowe oraz środki pomagające w usuwaniu zalegającej w zatokach wydzieliny. Pomocne są też antybiotyki i leki przeciwzapalne, choć ostateczną decyzję o kuracji podejmuje lekarz na podstawie wyników badań.
Zapalenie ucha
Zapalenie ucha jest kolejną dolegliwością, której zwykle towarzyszy silny ból głowy o tępym charakterze. Ponieważ jest to poważny problem, nie lekceważ i innych objawów. Są to m.in.:
- wycieki ropne z ucha;
- uczucie napięcia za uchem;
- sztywność karku;
- szum w uszach;
- nudności i wymioty;
- zawroty głowy;
- gorączka;
- ogólne osłabienie organizmu;
- problemy ze słuchem.
Nadciśnienie tętnicze
Problemy z ciśnieniem mają istotny wpływ na ogólny stan twojego zdrowia, a towarzyszące im objawy są dość uciążliwe. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów jest ból głowy, pojawiający się zwykle z rana w rejonie potylicy. Inne objawy nadciśnienia to:
- zmęczenie;
- zawroty głowy;
- zaburzenia snu;
- krwawienie z nosa;
- przyspieszona praca serca;
- duszność.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Ból głowy może świadczyć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Ponieważ infekcja atakuje tu delikatne błony, które otaczają mózg i rdzeń kręgowy, brak odpowiedniego i podjętego w porę leczenia może mieć poważne konsekwencje. Chcesz uniknąć komplikacji? Zwróć uwagę na następujące objawy:
- wysoka gorączka;
- sztywność karku;
- silny ból głowy;
- wymioty;
- problemy z koncentracją;
- zmęczenie i uczucie senności.
Neuralgia nerwu trójdzielnego
Neuralgia nerwu trójdzielnego objawia się m.in. krótkotrwałym, jednostronnym bólem głowy. Sama choroba jest dość uciążliwa, gdyż nerw trójdzielny odgrywa istotną rolę. Jego uszkodzenie staje się przyczyną licznych dolegliwości, m.in. nagłych i silnych napadów bólu głowy. Ból taki trwa zwykle do 2 minut, jednak jego siła i nasilająca się częstotliwość sprawiają wiele problemów.
Zwróć też uwagę na inne objawy:
- ślinienie;
- zaczerwienienie policzków;
- zaburzenia smaku i słuchu.
Dolegliwości, które pojawiają się przy problemach z nerwem trójdzielnym, nie pokonasz tradycyjnymi lekami na ból głowy. Chcesz odzyskać dobrą formę? Skonsultuj się z lekarzem, który postawi diagnozę i zadecyduje o sposobie leczenia. Często polega ono na zabiegu chirurgicznym, którego głównym celem jest unieczynnienie nerwu trójdzielnego lub jego chorego fragmentu.
Zwyrodnienie kręgosłupa
Ból głowy może świadczyć o problemach z kręgosłupem, m.in. o jego zwyrodnieniu. W takim przypadku najbardziej charakterystycznymi objawami są:
- głęboki lub kłujący ból w okolicy kraju;
- sztywność karku;
- ból głowy w części potylicznej, nasilający się podczas poruszania głową;
- nudności;
- zawroty głowy;
- dzwonienie w uszach.
Guz mózgu
Guz mózgu jest poważnym zagrożeniem dla twojego życia, nie możesz zatem ignorować jego objawów. Ból głowy jest tu tylko jednym z wielu symptomów. Zwróć uwagę na takie problemy, jak:
- zaburzenia czucia i inne problemy neurologiczne;
- poranne mdłości;
- zaburzenia czucia.
Kiedy warto odwiedzić lekarza? Jakie badania wykonać?
Każdy z wymienionych powyżej problemów jest podstawą do tego, by udać się z bólem głowy do lekarza. Gdzie znajdziesz pomoc?
Ból głowy – do jakiego lekarza warto się wybrać?
Gdy dokucza ci niepokojący ból głowy, lekarz rodzinny może okazać się niewystarczającym wsparciem. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie ci neurolog, czyli lekarz specjalizujący się w chorobach układu nerwowego.
Ból głowy – badania, które warto wykonać
Gdy częste i silne bóle głowy utrudniają ci życie, wykonanie kilku prostych badań staje się bardzo ważną kwestią. Te konieczne to:
- tomografia komputerowa;
- rezonans magnetyczny.
Takie badania obrazowe, połączone z wywiadem lekarskim, zwykle okazują się wystarczającą podstawą do rozpoczęcia kuracji.
Jak możesz radzić sobie z bólem głowy?
Ból głowy możesz łagodzić za pomocą tabletek przeciwbólowych albo skorzystać ze wsparcia naturalnych środków i tradycyjnych metod. Jakich?
Domowe sposoby na ból głowy
Istnieje wiele tradycyjnych metod na złagodzenie bólu głowy. Do najskuteczniejszych zaliczają się:
- ciepłe kąpiele;
- zimne okłady na czoło i skronie;
- głębokie oddechy;
- relaksacyjny spacer;
- masaż;
- popijanie chłodnej wody.
Ziołowe napary a ból głowy
W walce z bólem głowy pomogą ci również ziołowe napary. Najskuteczniejsze to:
- melisa i mięta – zioła zmniejszające napięcie mięśni z powodzeniem wykorzystywane są do łagodzenia bólu głowy wywołanego przez stres;
- miłorząb – korzystnie wpływa na krążenie w naczyniach mózgowych. Dobrze sprawdza się tam, gdzie ból głowy spowodowany jest niedotlenieniem;
- rumianek – łagodzi ból głowy i stany zapalne, dlatego warto z niego korzystać przy pierwszych objawach przeziębienia.
Dieta a ból głowy
Wiele osób zapomina o tym, że ból głowy może się wiązać nie tylko z ogólnym stanem zdrowia i stylem życia, ale i dietą. Pamiętaj, że istnieje wiele produktów, które nasilają tego typu dolegliwości.
Ból głowy – czego musisz unikać?
Chcesz uniknąć problemów z bólem głowy? Wyklucz ze swojej diety:
- czekoladę;
- sery dojrzewające;
- produkty z dodatkiem glutaminianu sodu;
- marynowane śledzie;
- rośliny strączkowe (np. fasolę, groch);
- sól i ostre przyprawy;
- niektóre owoce, np. cytrusy, awokado i ananasy;
- potrawy smażone na głębokim tłuszczu.
Co możesz jeść bez obaw? Przede wszystkim chude mięsa oraz produkty z pełnych ziaren zbóż. Sięgaj po żywność świeżą, wolną od chemicznych dodatków, najlepiej taką, która dodatkowo posiada niski indeks glikemiczny. Dzięki takiej diecie zmniejszysz ryzyko pojawienia się migreny i towarzyszących jej dolegliwości.
Mocny ból głowy jest problemem, którego nie można ignorować. Im częściej i mocniej boli głowa, tym trudniej jest wywiązywać się ze swoich obowiązków oraz utrzymywać dobre relacje z bliskimi. Jeśli nauczysz się rozpoznawać przyczynę bólu, walka z takim problemem stanie się łatwiejsza.
Zobacz też:
- Ból brzucha w ciąży – skąd się bierze? Jak go pokonać?
- Ból kości ogonowej – jak go pokonać? Jakie problemy ze zdrowiem objawiają się w ten sposób?
- Co oznacza ból pod lewym żebrem? Jakie choroby zwiastuje?
- Jak rozpoznać ból trzustki? Sprawdź, o czym świadczy ta przypadłość i jak ją pokonać
- Ból gardła przy przełykaniu – nie lekceważ go!
- Ból głowy w ciąży – jakie są jego najczęstsze przyczyny? Jak go pokonać?
- Ból podbrzusza i jego przyczyny. Jakie choroby objawiają się w ten sposób?
- O czym świadczy ból w pachwinie? Jak możesz go złagodzić? Sprawdź, jak zadbać o pachwiny