Ziołolecznictwo

Zioła na obniżenie poziomu homocysteiny — zestawienie

Zioła na obniżenie poziomu homocysteiny — zestawienie

Zioła na obniżenie poziomu homocysteiny najczęściej stosuje się jako dodatek do dań lub wypija w postaci naparu. Jesteś ciekawy, które z nich są najskuteczniejsze? Czytaj dalej. 

Wysoki poziom homocysteiny jest stanem alarmowym dla zdrowia. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby po przebytym zawale, udarze, z niewydolnością nerek, niedoczynnością tarczycy, chorobami wątroby i schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Zioła na obniżenie poziomu homocysteiny mogą być dobrym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, a także jednym z lepszych sposobów na profilaktykę niedoboru witamin z grupy B, a także kwasu foliowego.

Czym jest homocysteina? 

Homocysteina to aminokwas siarkowy. W warunkach fizjologicznych poziom tej substancji regulowany jest przez wątrobę przy udziale witamin z grupy B, a także kwasu foliowego. Nadmiar homocysteiny przyczynia się do powstawania zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i tętnicach. Doprowadza to do ich zwężenia, co zmniejsza przepływ krwi. O zbyt wysokim poziomie homocysteiny mówi się, gdy przekroczy on wartość 20-30 m/l. Jakie zioła warto spożywać, aby poziom tego aminokwasu znacznie się zmniejszył?

Zioła na obniżenie poziomu homocysteiny — oregano

Oregano (łac. Origanum vulgare) to nie tylko popularna przyprawa kuchenna. W skład tego zioła wchodzą m.in. tymol, karwakrol, garbniki, flawonoidy, octan geranylu i seskwiterpeny. Spożywanie oregano dostarcza organizmowi ponadto dużej ilości kwasu foliowego, a także witaminy B1, B2, B3 i B6. To wszystko sprawia, że przyprawa może stanowić wsparcie w obniżeniu stężenia homocysteiny we krwi. Ponadto oregano działa bakteriobójczo, wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, a także pomaga wiązać i usuwać szkodliwe produkty przemiany materii.

Zioła na obniżenie poziomu homocysteiny — majeranek

Majeranek (łac. Origanum majorana L.) wyróżnia się wieloma właściwościami leczniczymi. Badania wykazały, że jest skuteczny w łagodzeniu objawów infekcji wirusowych, w tym kataru i kaszlu. Ponieważ, w jego można składzie znaleźć ok. 274/2 µg kwasu foliowego (0,6 g łyżeczki), a także witaminę B6, majeranek jest skutecznym ziołem, który obniża poziom homocysteiny. Co więcej, zioło jest rekomendowane osobom, które pragną pozbyć się uczucia mdłości i wspomóc odchudzanie. 

Zioła na obniżenie poziomu homocysteiny — estragon

Estragon (łac. Artemisia dracunculus) to bardzo aromatyczna przyprawa stosowana w kuchni od setek lat. Ta łatwa w uprawie roślina jest znana również pod inną nazwą – wężowe ziele. Estragon jest źródłem witaminy C, A, kwas foliowy, fitosterole, kumaryny, garbniki, a także olejek estragonowy. Właściwości lecznicze zioła pozwalają nie tylko na regulowanie poziomu homocysteiny, ale również wspomogą leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, usuwanie nadmiaru toksyn z organizmu (działanie moczopędne) i łagodzą zaburzenia trawienne. 

Zioła na obniżenie poziomu homocysteiny — trybula ogrodowa

Trybula ogrodowa (łac. Herba cerefolium) to roślina, o której nadal mówi się zbyt mało. A to duży błąd, ponieważ wykazuje szereg działań prozdrowotnych. Ma charakterystyczny, lekko anyżowy zapach. Surowiec leczniczy zawiera w składzie moc drogocennych składników, w tym przede wszystkim witamin, wapń, żelazo, magnez, przeciwutleniacze i karoten. Spożywanie trybuli ogrodowej to remedium nie tylko na wysoki poziom homocysteiny, ale także nadciśnienie tętnicze, problemy z trawieniem oraz trudno gojącymi się ranami i ukąszeniami owadów. 

Co można spożywać na obniżenie poziomu homocysteiny? Szczególnie zasobne w niezbędne substancje odżywcze są m.in.:

  • buraki,
  • wątróbka,
  • jaja,
  • pełnoziarniste produkty,
  • szpinak,
  • brukselka,
  • sałata,
  • fermentowane produkty mleczne,
  • pietruszka.

Zioła na obniżenie poziomu homocysteiny dostarczą organizmowi niezbędnych witamin, a także kwasu foliowego. Osoby, które przewlekle przyjmują leki, powinny jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem, aby ocenić, czy nie ma przeciwwskazań. 


Zobacz też:
Archiwum: maj 2024