Nerki biorą udział w wielu istotnych procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest więc niezwykle ważne. Zdarza się jednak, że praca nerek zostaje zaburzona. Poznaj skuteczne zioła na nerki, które wspomogą ich pracę!
Układ moczowy jest jednym z najważniejszych elementów w ludzkim organizmie. Odpowiada między innymi za oczyszczanie ciała ze zbędnych produktów przemiany materii oraz zapewnienie równowagi płynów ustrojowych. W skład układu moczowego wchodzi pęcherz, cewka moczowa, moczowody i nerki. Każdy z tych organów jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania całego systemu moczowego. Dzisiaj przyjrzymy się pracy nerek. Ich główną funkcją jest wytwarzanie moczu oraz usuwanie z organizmu szkodliwych substancji. Dowiedz się, na jakie schorzenia jest narażony ten narząd i jakie zioła na nerki warto stosować!
Czym są nerki?
Nerki są dwoma symetrycznymi niewielkimi narządami położonymi po grzbietowej stronie jamy brzusznej. Umiejscowione są po obu stronach kręgosłupa. Mają kształt fasoli i ważą od 100 do 200 g. Zazwyczaj nie są ułożone na tym samym poziomie – różnica w ich wysokości może wynosić od 1,5 do 3 cm u dorosłego człowieka. Odgrywają niezwykle istotną rolę w organizmie. Są swego rodzaju oczyszczalnią, która usuwa z organizmu szkodliwe substancje. Prawidłowa praca nerek jest niezbędna dla zdrowia. Kondycja nerek zależy przede wszystkim od stylu życia i diety. Zaburzenia pracy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Układ moczowy – jakie funkcje pełnią nerki?
Nerki służą przede wszystkim do wytwarzania moczu. W tym miejscu warto zauważyć, że nerki umożliwiają usuwanie wraz z moczem licznych toksycznych związków chemicznych, które mogłyby negatywnie wpływać na wiele tkanek organizmu. Do takich substancji zaliczamy m.in.:
- kwas moczowy;
- mocznik;
- metabolity leków;
- produkty przemiany materii.
Nerki uczestniczą również w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej organizmu. Uczestnictwo nerek jest widoczne w wielu niezwykle ważnych procesach życiowych organizmu. W nerkach dochodzi do przekształcenia nieaktywnej formy witaminy D3 do postaci aktywnej.
Zaburzenia pracy nerek – najczęstsze dolegliwości
Nerki są narażone zarówno na choroby wtórne, jak i wady rozwojowe. Wśród najczęściej występujących schorzeń wyróżniamy:
- kamicę dróg moczowych;
- zapalenie nerek;
- uszkodzenie nerek w wyniku innych chorób;
- nowotwory.
Wady rozwojowe możemy podzielić na lekkie i poważne. Najczęściej występujące wady lekkie to:
- całkowity brak nerki;
- dodatkowa nerka (tzw. trzecia nerka);
- nieprawidłowe ukształtowanie nerki.
Nie są to jednak wady, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego, ponieważ jedna nerka jest w stanie zapewnić właściwą pracę. Znacznie poważniejszym problemem jest niewydolność nerek.
Kamica nerkowa – skrzyp polny, pokrzywa i rumianek
O kamicy nerkowej świadczy obecność złogów (kamieni moczowych) w układzie moczowym. Złogi te zbudowane są z substancji chemicznych, które zazwyczaj znajdują się w moczu. Najczęściej występującą sytuacją jest stwierdzenie kamieni w kielichach i miedniczce nerkowej. Charakterystycznym objawem choroby jest nagły i bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej. Dobre efekty w przypadku drobnych kamieni nerkowych może przynieść leczenie zachowawcze, jednak w razie poważniejszego stanu konieczna jest interwencja chirurgiczna. Warto stosować zioła o działaniu moczopędnym, takie jak: skrzyp polny, rumianek i pokrzywa.
Zapalenie nerek – nawłoć pospolita, mniszek lekarski i kozieradka
Stan zapalny nerek zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie. Zapalenie może prowadzić do całkowitej niewydolności tych ważnych narządów układu moczowego. Bardzo ważne jest więc szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W zależności od rodzaju schorzenia lekarz może zalecić przyjmowanie odpowiednich antybiotyków i leków przeciwbólowych. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Nerki można wspomóc stosując zioła oczyszczające i moczopędne. Najbardziej polecanymi roślinami są:
- nasiona kozieradki pospolitej;
- korzeń mniszka lekarskiego;
- napar z nawłoci.
Niewydolność nerek – borówka brusznica, rdest ptasi i wrzos
Niewydolność nerek jest chorobą bardzo podstępną i niebezpieczną. Może przez długi czas rozwijać się zupełnie bezobjawowo. Wyróżniamy niewydolność ostrą i przewlekłą. Ta pierwsza ma charakter gwałtowny, ale odwracalny. Przewlekłe schorzenie jest postępujące powoli i prowadzi do utraty funkcji nerek. Dolegliwość leczy się farmakologicznie, jednak bardzo ważny jest także sposób odżywiania. Należy bezwzględnie ograniczyć spożywania białka. Przy niewydolności warto wspomagać nerki roślinami oczyszczającymi, odtruwającymi i moczopędnymi, do których zaliczamy:
- borówkę brusznicę;
- rdest ptasi;
- wrzos;
- liść brzozy;
- czerwoną koniczynę.
Zioła na nerki
Naturalne produkty mogą być pomocne zarówno przy już rozwiniętych schorzeniach nefrologicznych, jak i w celach profilaktycznych. Zioła na nerki są doskonałym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Suplementy ziołowe i samodzielnie sporządzane napary z roślin wspierają leczenie chorób nerek i są świetną profilaktyką zdrowego układu moczowego. Zioła wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wspomagają również wydalanie niepotrzebnego mocznika, kwasu moczowego oraz chloru. Przyczyniają się też do usuwania nadmiaru sodu oraz utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej. Mogą być pomocne w leczeniu pęcherza moczowego.
Problemy z pęcherzem i nerkami – żurawina
Owoce żurawiny są polecane przy wszelkich schorzeniach dróg moczowych, pęcherza i nerek. Jej działanie jest wyjątkowe skuteczne i niezwykle szybkie. Pierwsze efekty można zauważyć już po około 2 godzinach od jej spożycia. Na czym polega fenomen żurawiny> Jej owoce zawierają flawonoidy, antocyjany i proantocyjanidyny. Ze względu na zawartość tych substancji żurawina zapobiega zagnieżdżeniu się w komórkach pęcherza moczowego bakterii Escherichia coli odpowiedzialnych za jego zapalenie. Co więcej, owoc zawiera kwas chinowy, który pomaga zmienić kwasowość moczu, zapobiegając tym samym powstawaniu kamieni nerkowych.
Jak wspomagać pracę nerek? Dieta
Przy problemach z nerkami niezwykle istotne jest spożywanie odpowiednich produktów. Dieta będzie różniła się jednak w zależności od konkretnej choroby. Warto skorzystać z pomocy dietetyka klinicznego, który ustali właściwy prozdrowotny jadłospis biorąc pod uwagę rodzaj schorzenia. Aby stymulować prawidłową pracę nerek, można skorzystać z właściwości warzyw. Wskazane jest spożywanie:
- selera;
- kopru;
- pietruszki;
- bakłażanów;
- pomidorów;
- marchwi;
- cebuli;
- czosnku.
Dobrym rozwiązaniem jest picie soku sporządzone z wyżej wymienionych warzyw na czczo. Produkty te są moczopędne, dzięki czemu ułatwiają oczyszczanie dróg moczowych i nerek.
Infekcje dróg moczowych i stan zapalny
Zapalenie nerek i infekcje dróg moczowych są jednymi z najczęstszych dolegliwości. Choć nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia, bardzo ważna jest szybka reakcja i wprowadzenie odpowiednich kroków prowadzących do wyleczenia przypadłości. Przy zapaleniu nerek odczuwalne jest parcie na pęcherz oraz ból w trakcie oddawania moczu. Aby usprawnić pracę układu moczowego i wyleczyć stan zapalny, warto stosować zioła w postaci naparu. W przypadku zapalenia pęcherza świetnie sprawdzą się nasiadówki z ziół. Na zdrowie układu moczowego doskonale zadziała również sok z brzozy i sok z łopianu.
Zioła moczopędne i oczyszczające wsparciem dla nerek
Oczyszczanie nerek jest bardzo ważne i warto wspomóc proces naturalnymi sposobami. Jednym z nich jest właśnie ziołolecznictwo. Polecanym produktem jest ziele skrzypu, które wykazuje działanie moczopędne. Doskonale sprawdza się również w przypadku kamicy dróg moczowych. Roślina charakteryzuje się wysoką zawartością flawonoidów, kwasów organicznych i kwasów fenolowych. Do roślin, które oczyszczają drogi moczowe należą również:
- rdest ptasi;
- melisa;
- czarna porzeczka;
- liście brzozy;
- kłącze perzu;
- nać pietruszki;
- korzeń selera;
- czarnuszka siewna;
- jagody jałowca.
Mącznica lekarska pobudza pracę nerek – ziołowe wsparcie dla układu moczowego
Do naturalnej terapii układu moczowego i nerek doskonale sprawdzą się zioła. Ich głównym zadaniem jest wspieranie pracy i pomoc w oczyszczaniu dróg moczowych. W środowisku nerek ważną rolę może odegrać również niewielka roślina – mącznica lekarska. Wykazuje działanie dezynfekujące i antyseptyczne. Sprawdzi się zarówno w przypadku kamieni nerkowych i niewydolności nerek, jak i przy zapaleniach i infekcjach układu moczowego.
Zioła na nerki mogą być prawdziwym wybawieniem w przypadku różnych dolegliwości. W niektórych przypadkach nie mogą jednak zastępować specjalistycznego leczenia. Każdą naturalną terapię warto skonsultować z lekarzem.
Zobacz też:
- Ból nerki – jak złagodzić tę nieprzyjemną dolegliwość? Dowiedz się, czym grozi ból nerek i jak mu przeciwdziałać
- Co ułatwia oddawanie moczu
- Częste oddawanie moczu w 2 tygodniu ciąży
- Ból nerek w ciąży – dlaczego się pojawia i jak możesz go zwalczyć? Porady dla przyszłych mam
- Nefrologia a urologia
- Zioła na zapalenie pęcherza — przegląd
- Częste oddawanie moczu przy grypie
- Urosept – zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania